Programování v Pythonu na Raspberry Pi

Programování v Pythonu na Raspberry Pi
« kdy: 15. 06. 2019, 10:03:26 »
Zdravím všechny. Chtěl jsem se zeptat jestli náhodou někdo nemá zkušenosti s programováním v Pythonu na Raspberry Pi pomocí křížového programování (myslím že se tato technika tak jmenuje). Jde o to, že bych potřeboval programovat pro Raspberry na klasickém počítači ale s využitím hardware + Python modulů určených pro Raspberry. Myšlelnka je takový že bych si mountnul RPI disk z běžícího raspberry k počítači + nalinkoval hardvare a knihovny s raspberry + udělal chroot.
Má někdo s tímto zkušenosti nebo nějaký funkční návod? Cílem je používat na pc vývojové prostředí PyCharm pro pohodlný vývoj a využívat RPI hardvare např. GPIO, kamera.....

Děkuj
« Poslední změna: 17. 06. 2019, 10:03:07 od Petr Krčmář »


Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #1 kdy: 15. 06. 2019, 11:54:08 »
Mam to tak. Disk namountovany cez sambu a spustam to na rpi. Len synchronizacia v pycharme je pomala...

Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #2 kdy: 15. 06. 2019, 12:19:41 »
Mam to tak. Disk namountovany cez sambu a spustam to na rpi. Len synchronizacia v pycharme je pomala...

Mohl bys trochu lépe popsat jak to máš nastavené? Pokud jsem to správně pochopil tak Samba i PyCharm máš na počítači a disk sdílený sambou máš přimountnovaný k raspberry a na raspberry spouštíš hotový program asi pře ssh nebo neco takového. Chápu to správně? Toto není úplně to co hledám.....

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #3 kdy: 15. 06. 2019, 13:10:29 »
nalinkoval hardvare a knihovny s raspberry + udělal chroot

Chroot ti umožní spouštět programy z toho systému na tvém počítači, ale k hardware mít přístup nebudeš.

Má někdo s tímto zkušenosti nebo nějaký funkční návod? Cílem je používat na pc vývojové prostředí PyCharm pro pohodlný vývoj a využívat RPI hardvare např. GPIO, kamera.....

Já to občas dělám tak, že mám to zařízení připojené přes sshfs a edituju soubory v lokálním textovém editoru. Ale ty pravděpodobně budeš chtít i nějaký živý debugging. Takže bych spíš pohledal, jestli PyCharm umí spouštět věci na vzdáleném systému (něco jako když si spustíš program v gdb a můžeš se k tomu připojit na dálku). Vygooglil jsem https://www.jetbrains.com/help/pycharm/remote-debugging-with-product.html

Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #4 kdy: 15. 06. 2019, 16:41:04 »
Mam to tak. Disk namountovany cez sambu a spustam to na rpi. Len synchronizacia v pycharme je pomala...

Mohl bys trochu lépe popsat jak to máš nastavené? Pokud jsem to správně pochopil tak Samba i PyCharm máš na počítači a disk sdílený sambou máš přimountnovaný k raspberry a na raspberry spouštíš hotový program asi pře ssh nebo neco takového. Chápu to správně? Toto není úplně to co hledám.....

Samba server mi bezi na rpi. Vo Windowse to mám ako vzdialený disk a potom to spúšťam cez vnc lebo potrebujem vidieť gui ale pôjde to aj cez ssh.


kate

Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #5 kdy: 15. 06. 2019, 18:53:49 »
Na tohle je ideální plný pycharm, má oproti community rozšířené možnosti nastavení python interpretu a mimo jiné umí využít vzdálený interpret na jiném PC přes ssh. https://i.imgur.com/8HFiym1.png

Našeptávač pak vidí všechny knihovny na cílovém stroji, dá se používat pip, v podstatě to běhá jako by byl PyCharm spuštěný v cíli. Pak stačí nastavit deploy kódu na raspberry a je možné ho tam rovnou z IDE spouštět. Tohle používám dost často, na svém vývojovém systému v práci (Fedora) nemám některé custom knihovny které používáme na serverech (balené jen pro Debian), navíc mám díky tomu jistotu stejných verzí knihoven jako máme v produkci.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #6 kdy: 15. 06. 2019, 19:01:50 »
Doporučuji programovat přes ssh, alternativně přes vnc.

Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #7 kdy: 15. 06. 2019, 20:02:04 »
Já mám na tohle jednoduchý script, co jen čeká na zápis do souboru (přes inotify hlídá dir s programem) a jakmile k tomu dojde, přes scp nebo rsync změny dotlačí do embedded krabičky. Takže v textovém editoru stisknu Ctrl+S, potom alt-tab do terminálu s běžící SSH session do zařízení, a už tam mám aktuální kód připraven k testu.

#! /bin/zsh

TARGET="./bin"

while true
do
        rsync -aviP --checksum --no-p --no-o --no-times --exclude="*.pyc" "${TARGET}/" root@Raspi-E:sensor-collector/bin "$@"
        inotifywait -e modify -r "${TARGET}"
        sleep 0.5
done


Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #8 kdy: 15. 06. 2019, 21:29:35 »
To jsem nejak delal kdysi na Raspberry Pi s Javou, uz si moc nepamatuju jak, ale slo to out of box. Myslim ze proto to byl nejaky plugin pro Eclipse. Pak jsem to delal v C++ a musel jsem kompilovat uz primo na tom Raspberry Pi - a to byl totalni opruz.

Re:Programování v Pythonu na Raspberry PI
« Odpověď #9 kdy: 16. 06. 2019, 20:46:37 »
nalinkoval hardvare a knihovny s raspberry + udělal chroot

Chroot ti umožní spouštět programy z toho systému na tvém počítači, ale k hardware mít přístup nebudeš.

Má někdo s tímto zkušenosti nebo nějaký funkční návod? Cílem je používat na pc vývojové prostředí PyCharm pro pohodlný vývoj a využívat RPI hardvare např. GPIO, kamera.....

Já to občas dělám tak, že mám to zařízení připojené přes sshfs a edituju soubory v lokálním textovém editoru. Ale ty pravděpodobně budeš chtít i nějaký živý debugging. Takže bych spíš pohledal, jestli PyCharm umí spouštět věci na vzdáleném systému (něco jako když si spustíš program v gdb a můžeš se k tomu připojit na dálku). Vygooglil jsem https://www.jetbrains.com/help/pycharm/remote-debugging-with-product.html

Děkuji to je zřejmě to co jsem hledal. Moc děkuji.