Za jak dlouho se naučím C++?

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #75 kdy: 17. 06. 2019, 12:16:45 »
Ale teda jako vyšší vrstvu nad nějakým enginem si dokážu představit spoustu lepších jazyků, než zrovna Rust. Ten se hodí právě spíš do těch spodních vrstev, ale IMO bude problém ho tam dostat.

Tak s tím souhlasím. Dlouho nebylo pro spodní vrstvy nic vhodnějšího než Fortran, C nebo C++. Když se objevil Rust, tak jsem se na něj zpočátku koukal s despektem, ale zdá se, že se jeho pozice zlepšují.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #76 kdy: 17. 06. 2019, 13:28:35 »
GO bych videl vic jak C potomka s vlivem dalsich jazyku.
Rust je zas vic potomek C++.
Ve smyslu, že Rust je složitější?

Spis to mam tak, ze C mam rad, ale jsem nucen pracovat s C++, tak bych si vybral radsi Go.
Kdo ma radsi C++ by si spis asi vybral Rust.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #77 kdy: 17. 06. 2019, 22:19:24 »
GO bych videl vic jak C potomka s vlivem dalsich jazyku.
Rust je zas vic potomek C++.
Ve smyslu, že Rust je složitější?

Spíše, že Rust je mocnější.

Ale je možné, že ze mě mluví potřeba po statickém typování. Zatímco GO, je spíše takové poraď si sám (bez pejorativnosti).

Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #78 kdy: 07. 07. 2019, 10:23:30 »
Ja si pamatuju, ze kdyz jsem se jeste jako bazant nekdy v 1. rocniku na VS zacal ucit C++, tak poucen znalostmi pointru v C jsem mel dojem, ze je to vlastne strasne jedndocuhe, a citil jsem se jako na koni, ze ten jazyk uz vlastne umim - protoze slychaval jsem narky, ze C++ je strasne tezky.

C++ je hrozna multiparadigmaticka hydra a je slozity jako prase, je plny nastrah. Zbastlit se v tom neco samozrejme neco da hned, ale udelat neco dobre vyzaduje kopec znalosti. A to ani nemluvim o tom, ze na trhu prace to potom ani neni dostatecne zaplacene.

Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #79 kdy: 07. 07. 2019, 13:47:13 »
Takto polozena otazka je absurdni. Odpovida zhruba tomu: Zacal jsem se ucit nemcinu. Za jak dlouho budu psat nemecky romany tak, abych se tim uzivil?

Programovani i psani romanu vyzaduje "trochu" vic nez jen znalost jazyka.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #80 kdy: 07. 07. 2019, 17:07:19 »
A to ani nemluvim o tom, ze na trhu prace to potom ani neni dostatecne zaplacene.
Senior se hravě dostane na 150 tisíc Kč. To není zas tak málo.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #81 kdy: 08. 07. 2019, 00:15:10 »
A to ani nemluvim o tom, ze na trhu prace to potom ani neni dostatecne zaplacene.
Senior se hravě dostane na 150 tisíc Kč. To není zas tak málo.

Což mě přivádí k myšlence, vyplatí se ten jazyk?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #82 kdy: 08. 07. 2019, 07:08:09 »
Takto polozena otazka je absurdni. Odpovida zhruba tomu: Zacal jsem se ucit nemcinu. Za jak dlouho budu psat nemecky romany tak, abych se tim uzivil?

Aby se člověk uživil, nemusí mít programátorské schopnosti na úrovni psaní románů, jak dokazuji třeba já.

Re:Za jak dlouho se naučím C++?
« Odpověď #83 kdy: 08. 07. 2019, 16:42:08 »
To C++ bych možná na chvíli odložil a začal bych s C. Jazyk C tě naučí základy procedurálního programování, tedy podmínky, cykly, funkce, struktury, ukazatele. Navíc C++ z C vychází, takže pochopíš, proč C++ vypadá, tak jak vypadá. Pokud se začneš učit C, mohu ti na začátek doporučit dvě kvalitní knihy, které jsou k dostání v českém jazyce, a sice Programovací jazyk C (Kernighan, Ritchie), tuto knihu zná každý pokročilejší programátor, a Učebnici jazyka C (Pavel Herout). Jazyk C je základ programování a měl by ho znát každý lepší programátor. C se používá hlavně k programování operačních systémů (linux), ovládačů, kompilátorů a interpretů. Například Python, Ruby nebo Perl jsou napsány v C. C se hodí i k učení algoritmů a datových struktur.

Až budeš mít nějaké základy céčka, tak se klidně můžeš vrátit k C++. Kvalitní knihy o C++ jsou třeba Programming: Principles and Practice Using C++ (Stroustrup), z této knihy se naučíš vážně hodně. Dále jako referenci můžeš použít The C++ Programming Language (Stroustrup) nebo C++ Primer (Lippman). Mimochodem Bjarne Stroustrup je tvůrce jazyka C++.

Docela elegatní kód pro tetris najdeš zde:

https://doc.qt.io/qt-5/qtwidgets-widgets-tetrix-example.html

Toto není čisté C++, ale jedná se o gui framework Qt.

Předtím než se začneš učit programovat, měl by sis ujasnit, co vlastně chceš programovat. Programování je hodně těžké a komplikované, existuje spousta jazyků a každý se hodí tak trochu na něco jiného. A skutečné programování často není tak krásné, elegantní a čisté, jak se zdá z některých knih.