Řešení Wi-Fi sítě v domě

Řešení Wi-Fi sítě v domě
« kdy: 11. 06. 2019, 10:41:18 »
Mam barak - 2 patra. Technicka mistonst je ve 2. patre. Telefoni drat (DSL) vycuhuje v tech. mistnosti. V baraku je internet rozveden dratama - v mistnostech po celem baraku jsou zasuvky s RJ45, ktere jsou propojene do racku v TM. Do TM jsem umistil TP-LINK Archer VR300.

Problem je, ze WiFi ma problem prochazet stropem a ve spodnim patre je slaby signal. WiFi funguje, ale proti hornimu patru je rychlost diky slabemu signalu asi 1/2. Umistim-li ve spodnim patre extender, zlepsi se sice signal, ale protoze se extender bude napojovat na puvodni "slaby signal", rychlost to nezlepsi. Nebo se pletu?

Resim to tak, ze ve spodnim patre mam jeste jeden router, ktery jsem pripojil dratem s hornim routerem v TM.  Rychlost WiFi je tedy vsude stejna.

Problem je, ze vznikly 2 WiFi site, pricemz kazda ma v kazdem patre jinou silu a tedy i rychlost. Pripojim-li se v dolnim patre na silnou WiFi a prejdu do horniho patra, bude sit slabsi/pomalejsi.

Routery moc konfigurace nemaji, takze uplne nevidim, jak presne funguji a co delaji a skoro bych cekal, ze jsem tak vytvoril dalsi NAT.

Nejake rady/typy ohledne rozvodu WiFi po baraku?
« Poslední změna: 11. 06. 2019, 11:04:22 od Petr Krčmář »


Re:Reseni site v domacnosti - WiFi
« Odpověď #1 kdy: 11. 06. 2019, 11:05:53 »
To jste zřejmě vytvořil. Vadit to může i nemusí, záleží, k čemu to připojení potřebujete. Každopádně pokud kabel z TM nepřipojíte do zásuvky WAN (nebo popsané nějak podobně) toho spodního routeru ale do zásuvek ostatních a vypnete na něm DHCP což skoro určitě lze, v podstatě z něj uděláte switch což je právě to, co potřebujete. Také bych zkusil stáhnout vysílací výkon (neviděl jsem TP-LINK, který by to neuměl) aby i hloupější zařízení byla ochotná provést wi-fi roaming a přepnout se z jednoho AP na druhé a myslím, že budete mít vyřešeno. Samozřejmě musíte mít na obou routerech nastavené stejné SSID a heslo.

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #2 kdy: 11. 06. 2019, 12:03:57 »
Zapojovat spodni router jinam nez do "WAN" mne vubec nenapadlo, ale ted si uvedomuju, ze by to tak vlastne melo fungovat. Diky!

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #3 kdy: 12. 06. 2019, 18:43:40 »
Doporučuji prvky Unifi, ktere vytvoří v domě "jednu jedinou" WiFi síť a vůbec nevíte že je tam třeba i deset access pointů :-) navíc se to mezi sebou může propojovat i bezdrátově (což ale nemusí být vždy dobře). Dá se to kdykoliv jednoduše rozšířit o další prvky.

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #4 kdy: 13. 06. 2019, 06:56:58 »
Také capsman u Mikrotiku to umí vytvořit jednu síť z více zařízení.


Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #5 kdy: 13. 06. 2019, 22:54:57 »
Mam barak - 2 patra. Technicka mistonst je ve 2. patre. Telefoni drat (DSL) vycuhuje v tech. mistnosti. V baraku je internet rozveden dratama - v mistnostech po celem baraku jsou zasuvky s RJ45, ktere jsou propojene do racku v TM. Do TM jsem umistil TP-LINK Archer VR300.

Problem je, ze WiFi ma problem prochazet stropem a ve spodnim patre je slaby signal. WiFi funguje, ale proti hornimu patru je rychlost diky slabemu signalu asi 1/2. Umistim-li ve spodnim patre extender, zlepsi se sice signal, ale protoze se extender bude napojovat na puvodni "slaby signal", rychlost to nezlepsi. Nebo se pletu?

Resim to tak, ze ve spodnim patre mam jeste jeden router, ktery jsem pripojil dratem s hornim routerem v TM.  Rychlost WiFi je tedy vsude stejna.

Problem je, ze vznikly 2 WiFi site, pricemz kazda ma v kazdem patre jinou silu a tedy i rychlost. Pripojim-li se v dolnim patre na silnou WiFi a prejdu do horniho patra, bude sit slabsi/pomalejsi.

Routery moc konfigurace nemaji, takze uplne nevidim, jak presne funguji a co delaji a skoro bych cekal, ze jsem tak vytvoril dalsi NAT.

Nejake rady/typy ohledne rozvodu WiFi po baraku?
Mám to stejně- na každém patře wifi, propojené kabelem. Problém jsem nezaznamenal žádný, v nejhorším prostě chňapnu ručně lepší síť. Ne, SsId a hesla nemám stejná. Moderní(=nezastaralí) klienti to v pohodě zvládnou. Co takhle nechat zaplé jen 5 GHz ? To má menší dosah. Nebo  ztlumit AP...

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #6 kdy: 14. 06. 2019, 09:13:50 »
to ze sa vytvorili 2 wifi siete je problem - nepotrebujete ziadne enterprise alebo specialne riesenia, musite vsak dodrzat toto:

1) rovnake SSID na oboch AP
2) rozdielne kanaly (dolezite)
3) pochopitelne navlas rovnake security nastavenia - typ, heslo atd atd

Klienti sa potom automaticky prehodia na AP so silnejsim signalom, funguje to na Androidoch, Windows PC, myslim ze aj iOS, ale to nemozem potvrdit, lebo taketo blbosti mi do baraku nesmu

Tie AP pochopitelne mozu byt aj od rozdielneho vyrobcu - doma to mam na TP Archer C5 s openWRT a dole v obyvacke nejaky DLINK za 20 eur

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #7 kdy: 16. 06. 2019, 18:13:36 »
V podobné situaci jsem byl, řešil jsem to dalším routerem v režimu AP.
Nakonec jsem koupil 2x UniFi AP AC LR (Lite by možná stačilo). Controller je čistě software, mám na notebooku a pouštím jen občas. Konfigurace na jednom místě, klienti krásně přecházejí mezi AP a je to stabilní.
WiFi v routeru od providera jsem vypnul (dřív T-mobile, teď UPC).
Nakonec, když chcete slušný router jako AP, tak kolem 2 tisíc bude taky stát.
Zařízení mají PoE, dodávají se včetně injektorů, takže na místo táhnete jen ethernet, máte tedy poměrně volné ruce v umístění (i díky vzhledu - když je tohle někde vidět, manželka to možná snese).

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #8 kdy: 16. 06. 2019, 19:54:21 »
Hlavne k Ubnt radiam pripojis 50 klientov (samozrejme ak chceme rozumnu priepustnost, tak 20 max, ale pre IoT to staci) a v pohode to funguje, nie ako hracky zo supermarketu. Zhodou okolnosti mam doma cele SDN riesenie od nich.

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #9 kdy: 17. 06. 2019, 10:06:58 »
Da se pouzit i system s Mesh, pouziva to treba firma AVM Fritzbox router s "repeatrem".
Ja pouzivvam Fritzbox7590 +  Repeater 1750E, je ale fakt, ze cena je nekde jinde.
Ja jsem s AVM velice spokojeny......

https://avm.de/produkte/fritzbox/fritz-mesh-set/

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #10 kdy: 17. 06. 2019, 10:24:29 »

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #11 kdy: 17. 06. 2019, 11:47:38 »
to ze sa vytvorili 2 wifi siete je problem - nepotrebujete ziadne enterprise alebo specialne riesenia, musite vsak dodrzat toto:

1) rovnake SSID na oboch AP
2) rozdielne kanaly (dolezite)
3) pochopitelne navlas rovnake security nastavenia - typ, heslo atd atd

Klienti sa potom automaticky prehodia na AP so silnejsim signalom, funguje to na Androidoch, Windows PC, myslim ze aj iOS, ale to nemozem potvrdit, lebo taketo blbosti mi do baraku nesmu

Tie AP pochopitelne mozu byt aj od rozdielneho vyrobcu - doma to mam na TP Archer C5 s openWRT a dole v obyvacke nejaky DLINK za 20 eur
Nesmysl. Tohle nikdy dobře nefunguje a ani fungovat nemůže. Klienti nemají žádné "inteligentní" scanovaní AP/SSID a porovnávání RSSI (pokud ano, tak prosím o odkaz na dokumentaci - rád se přiučím). Prostě se odpojí, když hodnota RSSI klesne pod určitou (na některých systémech konfigurovatelnou) hodnotu. Totéž lze nastavit na některých AP (odpojí klienta, když RSSI klesne pod definovanou hodnotu). Že to způsobuje problémové situace - buď sticky client nebo naopak se klient odpojí, i když není v dosahu AP s lepším signálem -, je snad zřejmé...

Na domácí wifinování to ale stačí...

Re:Řešení Wi-Fi sítě v domě
« Odpověď #12 kdy: 18. 06. 2019, 09:48:41 »

Nesmysl. Tohle nikdy dobře nefunguje a ani fungovat nemůže. Klienti nemají žádné "inteligentní" scanovaní AP/SSID a porovnávání RSSI (pokud ano, tak prosím o odkaz na dokumentaci - rád se přiučím). Prostě se odpojí, když hodnota RSSI klesne pod určitou (na některých systémech konfigurovatelnou) hodnotu. Totéž lze nastavit na některých AP (odpojí klienta, když RSSI klesne pod definovanou hodnotu). Že to způsobuje problémové situace - buď sticky client nebo naopak se klient odpojí, i když není v dosahu AP s lepším signálem -, je snad zřejmé...

Na domácí wifinování to ale stačí...

mna fakt nezaujima ci to podla nejakej dokumentacie fungovat ma alebo nema - ja viem ze mne to funguje k plnej 100% spokojnosti - a to aj v pripade aktivnych spojeni ako video-hovor a podobne, proste ak signal klesne na 1 ciarku z horneho AP, do 2 sekund sa pripoji na spodne AP a nic nie je poznat. Nepozorujem ani ziadne nerozhodne nervozne hoppingy sem a tam ked som na rozmedzi, proste to fakt funguje OK

chapem, ze pri zlozitejsich instalaciach ako 4 a viac AP to asi nebude to prave orechove, ale tazatel sa pytal na dom s dvomi AP a to doma mam, tak som popisal ako toho docielit

ak neveris, prid sa pozriet