...omlouvám se že budu "opakovat po ostatních", mám tenhle příspěvek rozepsaný už asi půlden a mazat se mi to nechce... :-(
Máte krásnou jednoduchou topologii. (A hezký přehledný náčrtek.)
Pokud Vám došly porty, prostě přidejte vedle Omnie další malý switch.
Pokud byste do toho chtěl jít rameny, tak v jedné z obou místností minimalistický 19" rozvaděč (nebo jenom 2U-3U
open-frame držák), 19" CAT6 patch-panel a vydrátovat hezky hvězdu do obou místností do zásuvek. Vedle toho centrálního patch-panelu nějaký menší 19" switch. Osobně bych vzal levný D-link (DGS-1210-* series), ale já si v něm po pár letech umím vyměnit kondíky.
19" sestavička se striktní drátěnou hvězdou a managed switchem bude mít lepší štábní kulturu než vrabčí hnízdo ze superlevných SoHo krabiček. Ostatně ona ta Omnia taky nebyla zrovna superlevná. Už jste někdy hledal chybu v daisy-chainu levných unmanaged switchů?
Vlastně to nemusí být ani 19", nemusíte to ranžírovat drátem do patch-panelu a zásuvek, nemusíte lištovat, jestli Vám to přijde overkill tak si natahejte licnu v koutě za skříněmi a nakrimpujte rovnou RJčka... ale doporučuji to stáhnout fyzickými dráty všecko do jednoho bodu a použít aspoň základní websmart switch. Když něco nefunguje, mrknete na stav portu, počítadla errorů, tabulku naučených MAC adres a jste doma.
Ohledně nápadu "ulehčit routeru"... myslím si správně, že má Omnia
zabudovaný malý VLANový switch, jak je ve větších WiFi APčkách zvykem? Tzn. provoz bridgovaný na L2 navzájem mezi LAN porty není forwardován softwarem, ale propadává mezi porty přímo. Tzn. jenom tím že necháte LAN porty nevyužité a "offloadnete" L2 switching na externí switch, ještě nijak neulevíte zátěži CPU na Omnii. CPU se týká jenom L3 forwarding mezi LAN a WAN. A vlastně taky L2 bridging mezi LAN a WiFi (protože tam není přímý propoj v hardwaru) včetně případné priorizace.
Ohledně přenosů skrz WAN uplink, tam máte úzké hrdlo 100 Mbps, což by Omnia při rozumném mixu provozu měla zvládnout uroutovat (pomocí CPU, nevím o tom že by Turris měl nějaký HW offload L3 forwardingu) a úpravou topologie LAN tomu každopádně nepomůžete.
Jak už psal kolega Šilhavý, bundlovat L2 porty má smysl na serveru, který je vytížený větším počtem klientů simultánně. V malé domácí síti bych to neřešil.
Ohledně priorizace... 802.1p umí překvapivě většina "aspoň trochu managed" switchů, dokonce často umí i mapovat IP DSCP (DiffServ) třídy do svých L2 front. Resp. 802.1p třídy respektují i mnohé dnešní unmanaged switche, hledejte v datasheetu. Čipsety switchů často umí v hardwaru jenom 4 priorizační fronty per port, do kterých se mapuje 8 úrovní 802.1p a na požádání taky IP DSCP. Pokud skrz LANku jedete nějaký HDMI extender a máte pocit, že priorizace dává smysl, měl byste se především pídit, zda koncové krabičky extenderu umí generovat provoz rovnou s 802.1p tagem nebo s DSCP třídou. Jinak jsem na switchích vídal taky možnost, nastavit frontu nebo 802.1p prioritu podle ingresového portu (pokud koncové zařízení neprodukuje 802.1p tagy ani IP DSCP), ale nechci tvrdit, že toto umí low-end websmart D-link.
"Výkonný víceportový router" je kravinimum. Rozdělte ty dvě funkce od sebe. Potřebujete 1) WAN router (průchodnost do internetů laďte podle Vaší potřeby, podle mého Omnia je dost luxusní zařízení) a 2) prvek s velkým počtem L2 portů pro LAN se jmenuje *switch*. A ten switch nemusí být žádné ultra dělo. Libovolný hardwarový switch Vám utahá i poměrně výkonný L3 router, výkon v Mbps i Mpps je u switchů o řád výš za nevelké peníze. Pokud byste chtěl hrotit průchodnost mezi střižnou a NASem, uvažujte o 10Gb Ethernetu, nebo si pořiďte ke střižně direct-attached storage box. Bejvaly na trhu malé boxy připojené přes PCI-e, dneska zřejmě móda externí PCI-e vyvanula a tahle koncepce možná přežívá jenom v podobě "
sběrnice Thunderbolt". Areca už pár let dělá kompletní storage boxy - včetně modelů s
Thunderboltem a dokonce
USB 3.1. Nebo samozřejmě
přes SAS, ale to už trochu leze do peněz. Ještě odkaz na jedno nezávislé a konzervativní
storage hračkářství.
Ještě k 10Gb Ethernetu... pořád ještě to není úplně levná technologie. Jsou k vidění některé konkrétní značky síťovek, které jsou citelně levnější než slavní výrobci co drží ceny nahoře. Mám taky odkaz na jedno nezávislé
síťařské hračkářství... Pravda je, že switche s 2x 10Gb uplinkem a hrstí 1Gb portů už nejsou nějak extrémně drahé. Případně pozor na různé varianty fyzické vrstvy: prázdná SFP+ šachta, 10GBase-T, duplex LC optika (vnější rozhraní SFP transceiveru), starší CX4 metalika už není moc k vidění... Cenově příznivě by mohly vycházet pasivní metalické kabely "SFP to SFP", ale bacha na podporu v konkrétních switchích a síťovkách, a taky na reálnou chodivost. Není tam galvanické oddělení, tzn. mohou přijít ke slovu nějaké ty zemní smyčky apod. Ve srovnání s tím 10GBase-T má signálová trafa, běží po "normálním twistu" a v kabelech není SPD EEPROMka (potenciální zdroj nekompatibility).
U 10Gb Ethernetu můžete mít trochu problém, vyždímat ze sítě skutečně 1 GBps. Chce to jumbo frames a i potom to OS na střižně nemusí úplně stíhat... obecně "direct attached" storage (PCI-e, SAS) se nechá ke špičkové průchodnosti přemluvit snáz.