Jádro hlásí: using generic init

JmJ

• 279
    • Zobrazit profil
Jádro hlásí: using generic init
« kdy: 21. 04. 2011, 10:40:33 »
Zdravim,

pri bootu kernel hlasi toto varovani:

CPU: vendor_id 'Vortex86 SoC' unknown, using generic init
CPU: your system may be unstable

googlim googlim, ale nejak netusim, jak moc vazne mam tohle brat. system celkem spolehlive pracuje az na to, ze nekdy kompletne cely ztuhne. v zadnem logu nic, jako kdyz vypnete napajeni. doufam, ze to je problem s HW (zdroj, teplota atd.), ale prece jen by me zajimalo, co si predstavit pod tim varovanim ohledne cpu. diky.
« Poslední změna: 21. 04. 2011, 11:09:10 od Petr Krčmář »

frr

Re: Jádro hlásí: using generic init
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2011, 16:57:01 »
Jestli to není ekvivalent toho, jako když v Menuconfigu zadáte "Generic X86" - a jádro je pak připraveno popasovat se s různými méně běžnými procesory (X86 klony). Jedním z nich je Váš Vortex.

Nebyla by podrobnější informace o distru a kompletní výpis dmesg, případně konfigurák jádra?

Kompletní zátuh může být způsoben mnoha věcmi - a viděl bych to spíš na teplo nebo zdroj. Mě Vortex ještě nezatuhnul. Mám zkušenosti jenom s boardy od ICOPu - nevím jak se chová jiný hardware. Co to máte za desku?

Vasek

« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2011, 22:00:44 »
Zdravim! Teplo i zdroj bych vyloucil:

1. zkouseli jsme desku provozovat v teplotach okolo 70-80 °C, nebyl problem. Teplotu bych vyloucil uz proto, ze k zasekum dochazi casto v noci, kdy je teplota zcela urcite v mezich.

2. zdroj jsme vymenili za zalohovany menic 12V-5V, na kterem nam bez problemu jiz nekolik let bezi jine desky (mj. GEODE LX-800). V napajeni to tedy taky urcite nebude.

Myslim, ze muzeme podezrivat spis radic desky nebo pouzitou CF kartu. Tady je ale potreba jeste trochu experimentovat, coz nechci delat driv, nez nevyloucime selhani daneho kusu boardu.

Mozna posledni zajimavosti je, ze riziko padu se zvysuje po dlouhodobem zatizeni (vsechny load average hodnoty se blizi 2.0)

Konkretne jde o Vortex86DX v Advantechu PCM-9343L. Jsou to nase prvni zkusenosti s touto deskou, nicmene s jinymi deskami jsme podobne potize nezaznamenali.

V.

frr

« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2011, 22:36:56 »
Jasně. Tu jsem zatím v ruce nedržel.
Máte pravdu že flashdisky jsou svině. Hlavně jim nedělají dobře drobné zápisy. Třeba v DOSu jsme to nedávno testovali (shodou okolností na Vortexu) aplikací, která zapisovala po dvaceti bajtech pořád dokola. To jsem koukal, kam až spadla rychlost po pár desítkách MB. Fakt je, že linux trochu bufferuje, ale pokud si dáte záležet, tak tu flashku udávíte taky.
A další věc: umí ta CF karta UDMA? Pokud ano, zkoušel jste ho Linuxu zakázat? Např. pro /dev/hda bych použil ide_core.nodma=0.0   (obecně kanál.device).
Jasně, bez UDMA to bude pomalé. Ale už jsem se jednou podobných záhadných pádů takto zbavil - na hodně podobném hardwaru (byl to jeden starší nemanželský bráška dnešního Vortexu). Vortex86SX/DX mi ten problém s UDMA nevykazoval, ale čert nikdy nespí.
Fakt je, že pokud by byl problém s flashkou, ať už s médiem nebo s UDMA, tak by mělo jádro něco kváknout...

frr

« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2011, 22:42:08 »
Ještě mě napadá:
- zkusit připojit místo flashky točivý disk a pár dnů s ním běžet
- zkusit spustit na Vortexu kompilaci jádra = nejlepší memtest :-)
- zkusit klasický Memtest86+, nechat ho běžet třeba přes noc

Re: Vortex
« Odpověď #5 kdy: 11. 05. 2011, 07:38:44 »
Včera jsem odpovídal z rychlíku anonymně jako frr a pak mi došlo, že mám k věci docela dost dalších poznámek, které jsou částečně nepublikovatelné s ohledem na moje zaměstnání, částečně bych porušoval netiquette tohoto fóra. Taky netuším, zda uživatel Vašek/host má něco společného s původním tazatelem Janem Bařinkou. Vaškovy technické zkušenosti s Vortexovou deskou od Advantechu mě zajímají a snad bych dokázal trochu pomoci. A mám pocit, že za sebe taky nechcete zveřejnit podrobnosti. Můžete se mi prosím ozvat soukromým mailem? Viz můj registrovaný nick v této zprávě...

« Odpověď #6 kdy: 11. 05. 2011, 11:18:28 »
Používaná CF karta je Apacer Industrial III (1 GB) - http://ap.apacer.com/products/CFC-III-Standard. Jestli umí UDMA jsem z webu nezjistil, nicméně ve starších jádrech (<2.6.30) nebootovala vůbec, pomohla až instalace jádra 2.6.32. Pak se karta začala hlásit jako sda a fungovala bez problémů. IDE DMA je v BIOSu již vypnutý. Připojit točivý disk je trochu problém, protože deska nemá vyveden klasický 40-pin ATA konektor, jediná možnost je připojení CF karty, slot je přímo na desce.

Fakt je, že memtest jsem zatím nezkoušel, to ještě napravíme.