Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém

Ahoj,

měl bych prosím prosbu, Situace se má tak, že na SD kartě mi běžel na Pi Linuxový OS. Z ničeho nic ale Pi přestal fungovat a když jsem ho restartoval, tak se OS tak napůl načetl, ale nemohl najít systémové soubory, nějak se mu z neznámého důvodu ztratily.

A co já bych potřeboval - potřeboval bych udělat to, že bych si chtěl zálohovat důležitá data z SD karty, protože mám v plánu celý OS přeinstalovat, když mu chybí ty soubory. Zapnul jsem tedy počítač, na kterém běží Windows 10, strčil jsem do něj SD kartu a windows mě vyzvaly k naformátování karty. Trochu jsem googlil a nakonec jsem zjistil, že si windows myslí, že sd karta má souborový systém raw. Jaký je skutečný souborový systém, to nevím... Bohužel zatím nemám žádný Linux k dispozici, jsem tedy odsouzen  k tomu to zprovoznit přes windows.

Co mi prosím radíte? SD karta určitě funguje, takže na otázku, jestli je ok -> ano, je ok, jinak by se linux z karty nenačetl ani z poloviny... Je to tedy čistě softwarový problém s Windows.

Díky za rady.


Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #1 kdy: 13. 05. 2019, 23:09:51 »
Ak je karta čitateľná (asi je, keď začal bootovať), tak najjednoduchšie je nabootovať nejaký live Linux z CD alebo flash, pripojiť kartu a prekopírovaťť čo treba. Na karte bude pravdepodobne ext4, ktorý zvládne plugin pre TC, prípadne to môže byť BTRFS, existuje BTRFS pre widle, teoreticky to môže byť ešte F2FS.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2019, 23:35:54 »
Budeš do Windows potřebovat dotlačit podporu souborového systému Ext4 (který s 99% pravděpodobností bude na kartě použitý). Samotné Windows znají jen FAT a NTFS, proto tu kartu normálně neberou.

Existuje plugin (add-on) do Total Commanderu, ale jestli/jak dobře funguje, to Ti nepovím.

Nejlepší bys měl přistupovat ke kartě z Linuxu. Třeba z Ubuntu Live z USB flashky. Linux podporu Ext4 umí, stejně tak umí i NTFS (což je nejspíš použitý souborový systém na Windows disku v počítači), takže dokážeš přes ten Live Linux ty soubory zkopírovat přímo z karty do počítače.

(Jak já jsem šťastnej, že jsem se na Windows před víc jak deseti lety vykašlal a nemusím sám řešit tyhle věci...)

Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2019, 00:07:08 »
Pokud je to karta se standardním obrazem Raspbianu, tak ten míval myslím první oddíl formátovaný souborovým systémem FAT, tzn. Windows neměly problém jej přečíst.

RAW je takový pseudo souborový systém, který dovoluje pouze číst a zapisovat jednotlivé bloky daného svazku/oddílu. Windows jej používají v případě, když souborový systém na daném zařízení nedokáží rozpoznat.

Kromě pluginu pro Total Commander existuje i Ext2fsd ovladač, který přidává podporu EXT2/3, ale myslím, že už je hodně let neudržovaný, takže těžko říci, zda by dnes ještě fungoval. V dávných dobách jsem jej používal a neměl s ním žádný problém.

To, že Linux z karty částečně nabootoval, neznamená, že je v pořádku. Mohou být poškozeny jen některé její části. Setkal jsem se s případy, kdy karta měla prvních cca 8 GB v pořádku a zbytek byl prostě nečitelný.

Též byhc doporučil pokusit se s kartkou komunikovat skrz nějaké live médium Linuxu, je na takové věci daleko lépe připravený.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #4 kdy: 14. 05. 2019, 07:50:41 »
https://www.diskinternals.com/linux-reader/
This program plays the role of a bridge between your Windows and Ext2/Ext3/Ext4, HFS and ReiserFS file systems.
    Ext2/3/4
    ReiserFS, Reiser4
    HFS, HFS+
    FAT, exFAT
    NTFS, ReFS
    UFS2



k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #5 kdy: 14. 05. 2019, 16:11:24 »
uz to bylo naznaceno, ale upresnim: karta neni v RAW, RAW znamena surovej pristup, kterej Windows zvolej kdyz filesystem nepoznaji, nepotrebujes (=nesmis) tedy delat zadny prevod, co potrebujes je pristoupit k te karte za pouziiti skutecneho ovladace filesystemu, v tvem pripade pujde o pravdepodobne ext4...

dostal si nekolik rad jak tento "ovladac" dostat do Windows, ja bych ale ROZHODNE doporucil a to obzvlast v pripade ze karta (at uz HW, nebo filesystem) nemusi byt 100% v poradku, nespolehat na "polovicate/simulovane" reseni ale pouzil normalne GNU/Linux, pises ze mas jen WIndows, coz v pripade GNU/Linuxu  je jen vymluva a/nebo neznalost, muzes si behem par minut ho dat na USBFlasku, nastartovat v rezimu Live, coz znamena ze budes mit normalne dostupnej system z USBFlash, nijak nemenici oddily/soubory/zavadec na stavajicim disku s Windows...

stahnes ISO (doporucuju Xubuntu): http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/18.04.2/release/xubuntu-18.04.2-desktop-amd64.iso
(pripadne pres torrent: http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/18.04.2/release/xubuntu-18.04.2-desktop-amd64.iso.torrent)

stahnes program pro nahrani iso na USBFlash (napr.): https://www.balena.io/etcher

pustis, vyberes iso, vyberes USBFlash, das nahrat, rebootojes, vyberes(F12? F11? ESC?) start z USBFlash, vyberes Jen vyzkouset (Try without installling) a ikonu pro SD kartu bys mel videt na Plose...

Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #6 kdy: 14. 05. 2019, 19:11:05 »
Řešení jak dostat data z karty vám tu uvedli ostatní.
Já bych jen chtěl upozornit, abyste počítal s tím, že tohle se vám jednou za rok až dva ( v závislosti na kvalitě SD karty a provozovaným programům ) bude stávat pravidelně.
Proto doporučuji po instalaci všeho potřebného sw ( RPI je většinou používáno jednoúčelově ) naklonovat na jinou SD kartu a tu si přilepit páskou k RPi. Data programů pak pravidelně zálohovat.
A až nastane stejná situace, jednoduše vyměníte kartu, obnovíte data a jedete dál.
Takhle provozuji Domoticz a znovu uvedení do provozu zvládne za pár minut i manželka.
Jelikož asi klonování SD karty pomocí dd bude pro vás problém, zkuste mrknout na projekt BerryBoot, který má tuto možnost přímo ve spouštěcím menu.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #7 kdy: 14. 05. 2019, 20:00:55 »
@TechnikTom
BerryBoot funguje na jinem principu, jde v podstate o (Multi)Live reseni, nelze pouzit pro normalni Raspbian, jedna se o (mezi)zavadec ktere umoznuje pres sve menu stahnout na microSD Live obrazy nekterych systemu (pres 3rd weby(napr. z asi nejvetsiho)  lze pak rucne nahrat hromadu dalsich), tedy kazdy system je ulozen jako 1 soubor, dale pozaduje USBFlash v USBportu a tam nahrava veskere zmeny ktere uzivatel udela (obdoba persistent rezimu u bezne USBFlash-Live)... to klonovani pak udela to ze prida dalsi "profil" na USB do ktereho zkopiruje ta zmenena data uzivatelem a priradi mu stejnej live image z microSD...


ad kvalita microSD - proto doporucuju industrialni microSD, na rozdil od bezne microSD jde v podstate o SSD, ma MLC chipy, Wear Leveling, ECC korekce, SMART => http://industrial.adata.com/us/product/253

Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #8 kdy: 14. 05. 2019, 23:27:38 »
Vím, že je to hlavně pro spouštění více distribucí, ale doporučoval jsem to pro snadnou možnost klonování celé SD karty,
které jde přes spouštěcí menu.
U TV mám  RPi3  s BerryBoot a nahraným LibreELEC  a Rapsbianem.
Žádná další fleška nebo disk, pouze ta SDkarta.
Nijak jsem to nestudoval, ale pamatuje si to všechny změny v LibreELEC, výsledky vyhledávání , instalované doplňky atd., takže persistence bude OK.
Rapsbian používám jen sporadicky, tak ani nevím jestli jsem tam něco doinstalovával.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #9 kdy: 15. 05. 2019, 01:34:38 »
Vím, že je to hlavně pro spouštění více distribucí, ale doporučoval jsem to pro snadnou možnost klonování celé SD karty,
které jde přes spouštěcí menu.
[...]
Žádná další fleška nebo disk, pouze ta SDkarta.
Nijak jsem to nestudoval, ale pamatuje si to všechny změny v LibreELEC, výsledky vyhledávání , instalované doplňky atd., takže persistence bude OK.
pokud to nezmenili (naposled sem to mel asi pred rokem), tak klonovani v menu NEbylo SD karty, ale klon live-profilu+zmeny

myslim ze moznost pouzit jen microSD pripravoval, to je mozne ze uz to nevyzaduje USBFlash pro zmeny

ta persistence funguje dobre, i to klonovani, ja se v tom tehdy celkem hrabal a prevadel systemu z klasickeho karta-ext4, do beryboot modulu (jedna se o squashfs kompresi, totozne jako se pouziva u GNU/Linux instalacek/livecd)

Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #10 kdy: 15. 05. 2019, 10:17:14 »
vyplatí se *ekonomicky* na to kupovat pořádné značkové karty (UHS-1 U3 Samsung, Sandisk, atd) nebo na to brát "brakové zásoby* (10 let staré) šitové Class 4 karty, co se doma hromadí jakožto  staré krámy nebo danajské dary  (příšlušenství k foťákům, mobilům)

Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #11 kdy: 16. 05. 2019, 22:30:43 »
Je to tak, první oddíl FAT16, ostatní ext4. Vw Windows lze jen pomocí např. Win32diskimager kartu vyčíst do souboru a pak zapsat kopii na druhou, o víc nemá moc smysl se snažit. To už je snazší a rychlejší nainstalovat na další kartu čistý raspbian a zkopírovat to v něm.
Jinak mě se ohledně životnosti karet osvědčilo po instalaci raspbianu povypínat logování všeho co není potřeba, aby se omezily zápisy, případně lze kartu použít jen pro zavaděč a s jeho pomocí bootovat a provozovat systém z plotnového disku po USB.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #12 kdy: 17. 05. 2019, 01:35:20 »
[...] To už je snazší a rychlejší nainstalovat na další kartu čistý raspbian a zkopírovat to v něm.
Snazsi nez pouzit USBLive to urcite neni, minimalne nevim jak bys zalohoval data z poskozene microSD karty s nabehlym systemem z jine microSD karty kdyz ma RPi 1x microSD slot, takze nutnost pouziti USB-ctecky-microSD... reseni pres USBLive ma vyhodu (mimojine) ze tazatel to bude mit pripravene i na priste/jine potreby...

[...] případně lze kartu použít jen pro zavaděč a s jeho pomocí bootovat a provozovat systém z plotnového disku po USB.
kdyz uz clovek nepouzije doporucenou industrialni microSD ktera ma vnitrnosti ala SSD, tak lze regulerni SSD zapojit pres USB, krome lepsi rychlosti nebude zvysenej pozadavak na napajeci zdroj jako v pripade pouziti plotnoveho disku(bez vlastniho napajeni)...

Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #13 kdy: 17. 05. 2019, 11:18:52 »
[...] To už je snazší a rychlejší nainstalovat na další kartu čistý raspbian a zkopírovat to v něm.
Snazsi nez pouzit USBLive to urcite neni, minimalne nevim jak bys zalohoval data z poskozene microSD karty s nabehlym systemem z jine microSD karty kdyz ma RPi 1x microSD slot, takze nutnost pouziti USB-ctecky-microSD... reseni pres USBLive ma vyhodu (mimojine) ze tazatel to bude mit pripravene i na priste/jine potreby...

A ta karta v malině asi spadla z nebe nebo byla v krabici ovesnejch vloček. Dá se předpokládat, že nějakou čtečku má. Kromě toho většina microSD karet se prodává buď s redukcí na SD nebo rovnou základní USB čtečkou z kusu tišťáku a ohnutýho plechu. Jakmile má chodivou malinu v požadovaným stavu, tak v raspbianu je v GUI připravená ikonka na klonování a součástí systému je DD, takže si jich pak může naklonovat, kolik jeho rozpočet unese.

[...] případně lze kartu použít jen pro zavaděč a s jeho pomocí bootovat a provozovat systém z plotnového disku po USB.
kdyz uz clovek nepouzije doporucenou industrialni microSD ktera ma vnitrnosti ala SSD, tak lze regulerni SSD zapojit pres USB, krome lepsi rychlosti nebude zvysenej pozadavak na napajeci zdroj jako v pripade pouziti plotnoveho disku(bez vlastniho napajeni)...

S ohledem na to, že už to jednou rozchodit dokázal, si troufnu předpokládat, že si dokáže konkrétní postup včetně best-practices najít sám.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows - převod systému SD karty z RAW na normální filesystém
« Odpověď #14 kdy: 17. 05. 2019, 19:00:14 »
[blbekecy o vlockach] [...] raspbianu je v GUI připravená ikonka na klonování [...] a součástí systému je DD
a ses si jistej ze poresi zmenene souboru v prubehu kopirovani? DD je rozhodne neresi a mountlej system to je nepouzitelne
porad ale nevidim ze by to melo byt snazsi/rychlejsi, nez pouzit USBLive pro PC/NB...

kdyz uz clovek nepouzije doporucenou industrialni microSD ktera ma vnitrnosti ala SSD, tak lze regulerni SSD zapojit pres USB, krome lepsi rychlosti nebude zvysenej pozadavak na napajeci zdroj jako v pripade pouziti plotnoveho disku(bez vlastniho napajeni)...
S ohledem na to, že už to jednou rozchodit dokázal, si troufnu předpokládat, že si dokáže konkrétní postup včetně best-practices najít sám.
tva reakce nesouvisi s upozornenim na industrialni karty odlisne technologie ani na upozorneni ze tva rada USB-HDD vyzaduje silnejsi napajeci adapter RPi a tedy kdyz uz tak USB-SSD ze je vhodnejsi...