Malá síť pro chaty

Malá síť pro chaty
« kdy: 09. 05. 2019, 11:07:39 »
Zdravím, potřebuji pokrýt internetem 6 chatek (dřevěná konstrukce, 10cm stěny). Nejvzdálenější od domu je cca 35 metrů, kromě jedné stojí v řadě, takže se nepřekrývají. Viz obrázek

Jde to zvládnout jedním routerem, asi s externí anténou na domě, nebo mám kopat kabel a koupit 6 wi-fi routerů (nebo 3 vždy jeden na dvě chatky). Střecha domu je nad úrovní chatek (tak o 2-3 metry).

Nějaký doporučený model routeru? Jediný požadavek, který mě napadá je limit na uživatele, aby jeden sosač torrentů se zapnutým 4k videem na youtube nebral rychlost ostatním uživatelům. Projel jsem fórum a možná ten TP-Link Archer C7?

Díky moc za rady.



Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2019, 13:07:50 »
Hele v první řadě je si potřeba uvědomit co to je router https://cs.wikipedia.org/wiki/Router a co je access point https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADstupov%C3%BD_bod

Ideální by bylo natáhnout kabel do chatky a dát tam AP ( nejdražší varianta). Dát na střechu AP a pouštět to do chatek. Možností je spousta záleží na financích a na preferencích....

Pepan

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #2 kdy: 09. 05. 2019, 14:10:49 »
Nějak jsem nepochopil těch 35 metrů - dle fotky mi to přijde daleko blíže (nebo ten osobák nahoře má deset metrů na délku???).

Možností je spousta. Jde o to to udělat nějak inteligentně a ne tak, jak se to dělá většinou (tj. návrh od stolu, instalace a pak zjištění, že je nedostatečné pokrytí).

Pokud natáhnete dráty, tak to bude fungovat určitě, ale je možné, že Vám v tomto prostředí (předpokládám nezarušené, v podstatě žádné překážky) bude stačit jedno nebo dvě vhodně umístěné AP (jedno na chatky, jedno do domu). Nezbývá než udělat site survey - půjčte si AP (třeba nějaké Unifi, dělají i externí - https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-outdoor/), vyzkoušejte různá umístění AP (ne na střechu, ale třeba na zeď domu) a jaký máte v areálu (a v chatkách, budově) signál.

Limit na uživatele se dá na většině AP nastavit (já mám zkušenosti s Unifi, Aruba), některé mají i možnost (omezeného L7 firewallu) přímo v AP (Aruba určitě).

creatura

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2019, 17:26:26 »
A hlavne to chce nejakou pokrocilejsi technologii s QOS. Bez teto funkce to bude bezcennne protoze v prvni chatce pusti stahovani, v druhe torrent a treti co bude mit napad na online film to umrtvi. Pak potrebujes nekolik SSID protoze potrebujes rozlisit sit pro hosty a pro tebe. Pakczvazit nrjaky guest portal pro spravu uzivatelu ....
...
... a pak bych zacal resit kolik AP.

Cana vykon te rozumne vyjdou Ubiquity kde koupis cele reseni.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2019, 17:46:34 »
A hlavne to chce [...] QOS [...]
to hlavne tazatel zminuje primo v dotazu ;-)


Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #5 kdy: 09. 05. 2019, 18:28:32 »
nebude nejlepsi tady AP na baraku + 2-3 repeatery na chatkach? Vse nejspis venkovni (+ az nekolik vnitrni AP pro potreby baraku - dle situace na miste)

creatura

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2019, 19:30:36 »
A hlavne to chce [...] QOS [...]
to hlavne tazatel zminuje primo v dotazu ;-)
Jen ze ja ctu jenom nadpisy ;-)

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2019, 09:11:03 »
to jsou ty nadpisy. Já původně myslel, že článek bude o síti (bez zmíněného internetu) a že to bud esloužit kchatování

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2019, 10:42:44 »
nebude nejlepsi tady AP na baraku + 2-3 repeatery na chatkach? Vse nejspis venkovni (+ az nekolik vnitrni AP pro potreby baraku - dle situace na miste)

Uplny souhlas.

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2019, 10:53:07 »
Na 35 metrů (vzdálenost podle obrázku IMO sedí) by to mělo být obsloužitelné jediným AP, pokud jsou ty chajdy dřevěné. Důležitá věc, kterou tady nikdo zatím nezmínil: vyzařovací diagram antény. Ideální by byl nějaký 120 stupňů sektor, možná to úplně nepřehánět se jmenovitým ziskem, protože pak bude hodně ostrý (plochý) lalok ve svislém rozměru - a zřejmě to bude chtít, naklonit anténu trochu směrem dolů, aby "kolmou rovinou protínala chatky". Rozhodně se to nesnažte pokrýt vysoce ziskovou parabolou - svítí úzkým svazkem. To už je lepší nějaký menší panel, trychtýř nebo i kratší všesměrová tyč. Pak ještě: kvalitní antény nebývají dual-bandové. Protože dual-bandová anténa neladí pořádně ani v tom ani v tamtom pásmu. Proto třeba Mikrotik dělá rádia jednopásmová, pro to či ono pásmo. Nějaké SoHo AP se schopností "simultaneous dual-band" byste mohl s trochou štěstí poladit páječkou a vyvést si každé pásmo zvlášť, pokud na desce najdete pasivní slučovače od dvou RF front-endů...

Tzn. blbé je, že tohle zřejmě znamená bastlit, minimálně anténu (nebo antény) + Mikrotik. Ono ale na tu vzdálenost by to možná nakonec ozářilo i nějaké interiérové SoHo ufo od Ubiquiti, zavřené v plastové venkovní krabici. Ta jejich dual-bandová anténa s bizardně tvarovaným zářičem je docela dobrá, a svítí cca do polokulového poloprostoru. Nebo jestli Ubiquiti dělá i nějaké integrované jednotky s rádiem v krytu sektorové antény? Netuším...

Zkušenost s Mikrotikem a Ubiquiti ve firmě: jak s Mikrotikem tak s Ubiquiti se najdou jedinci, kteří budou držkovat, že zrovna jejich telefon s tou wifinou nefunguje (pokaždé jiní jedinci). Dva lidi s ajfounem, jednomu to jede a druhému ne. Oba aktuální OS. Podobně u jiných značek. A můžete štelovat drobné fičurky v nastavení autentikace apod. jak chcete - někdy si pomůžete, často prostě ne a ne. A situace se mění pomalu každý den, jak do telefonů tečou aktualizace.

Co tak o dovolených vídám místní wifiny v chatách, bývá to tragédie. Jako upstream nějaký telefonní datový tarif s FUPem, nebo zjistím že mi půlka klientských zařízení nedostane DHCP (ale když si zjistím subnet a zadám adresu + GW + DNS ručně tak to jede, dokud nenarazím na FUP limit) apod.

Možná byste neměl hosty tolik rozmazlovat. Ať si vylezou s telefonem před chajdu na čerstvej vzduch, aby chytli lepší signál ;-) Aspoň si popovídaj a seznáměj se. Jako když jdou ven na cígo.

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2019, 11:06:09 »
Nevím, zda to pro tvé účely nebude overkill, ale my provozujeme několik (desítek) UniFi AP a jako router Mikrotik hEX, který se stará o férové rozdělení pásma mezi připojené klienty, aby právě díky sosáčům nedošlo k ucpání linky a ostatním nezbyly oči pro pláč. Funguje to na jedničku.

Pepan

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #11 kdy: 10. 05. 2019, 11:25:08 »
Na 35 metrů (vzdálenost podle obrázku IMO sedí).
Nejvzdálenější od domu je cca 35 metrů...

Vsadím boty, že nesedí  :)

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #12 kdy: 14. 05. 2019, 10:59:40 »
Díky za komenty, vidím to cca takhle:

Dneska si zavolám do Metronetu (vyzkouším je a při roční platbě jsou nejlevnější - otázka je samozřejmě jaká bude podpora, atd. aneb nechci slevu zadarmo)

Vzal bych MikroTik RB750Gr3 a nahrál openWRT (asi si to dělám zbytečně těžší, ale snad to s pomocí boží nastavím správně) viz: https://forum.root.cz/index.php?topic=21170.msg310883;topicseen#new

Připojil jsem si na půdu https://www.asus.com/Networking/RTAC56U/ a orientačně se proběhl venku s mobilem, více méně se signál chytat dá, tak začnu s jedním AP.

K tomu AP, docela se mi líbí ten systém co má ubiquiti, takže zatím jednu externí AP (ještě nevím jestli dual-band), pokud nebude stačit tak druhou tak, aby jedna byla pro 3 chatky.

Metronet nabízí veřejnou IPv4/IPv6, to by se mi asi líbilo pro vzdálený přístup k alarmu, kamerám a případně čtení informací o kotli, etc.

Se sítěma jsem zatím měl vše v IPv4, je tu něco, z čeho bych se mohl zbláznit v případě, že si řeknu o IPv6? Zase na druhou stranu se naučím něco nového. Taky budu potřebovat řešit zabezpečení, nechci rozesílat spam nebo těžit bitcoiny.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #13 kdy: 14. 05. 2019, 12:06:46 »
Pokud není Mikrotik ekosystém překážkou, můžete jako AP použít dual band wAP AC (RBwAPG-5HacT2HnD). V případě routeru hEX S (RB760iGS) byste mohl mít pod kontrolou i jeho napájení (má PoE out na jednom portu).
Nebo kvůli rozložení zátěže můžete použít dvě sektorová AP (ale pouze 2,4 GHz): mANTBox 2 12s
Co se týče IPv6 - už bych se toho nebál, ale pokud nemáte s IPv6 zkušenost, nejprve odladit jinde. Polofunkční IPv6 může být pro koncové klienty utrpení a vede to ke zbytečným prodlevám a výpadkům ve využití internetu.

Re:Malá síť pro chaty
« Odpověď #14 kdy: 14. 05. 2019, 20:32:46 »
Nevymejslejte nesmysly, pri tech vzdalenostech a za predpokladu nizkeho vyuziti pasma v lokalite (priroda okolo) to naprosto lze zvladnout jednim AP/Router s 90° sektorkou na tom baraku.