Vypnutí tablet režimu v Ubuntu

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« kdy: 22. 04. 2019, 10:35:08 »
Zdravím,

na jednom z notebooků, o který se příležitostně starám, jsem nedávno spustil upgrade z Ubuntu 16.04 na 18.04 (starší instalace byla lehce rozhašená, tak jsem to vyřešil přechodem na novější). Notebook už běhá, jak má (grafické, programy, ...), ale teď jsem ho prvně viděl po upgradu osobně a je zjevné, že systém běží v nějakém tablet režimu... Notebook v sobě má polohové čidlo, takže při postavení na hranu otáčí obraz... Notebook je ale klasické konstrukce bez dotykového displeje, takže přítomnost polohového čidla fakt nechápu - momentálně pravděpodobně jen způsobuje ten debilní režim tabletu.

Rád bych dostal Ubuntu do klasického stavu: vlevo lišta se zástupci, nahoře v panelu klasické menu otevřeného (aktivního) okna/programu, klasické nastavení systému ("ovládací panely")... Teď nabídka vlevo vyjíždí jen kliknutím na "Činnosti" (anglicky Activities") v levém horním rohu, klasické menu aktivního okna nedokážu ani najít... Klikem pravým tlačítkem touchpadu nevyjíždí žádná nabídka, nastavení je ve stylu tablet/telefon, tedy dvousloupcové, kdy vlevo je seznam oblastí (wifi, jazyk, zařízení, síť, baterie, ...) a vpravo je otevřená aktivní oblast (seznam wifi sítí, podrobnosti o baterii apod.).

Zaboha namůžu najít na netu informaci, jak se tohohle debilního režimu zbavit... všichni řeší, že jim to nefunguje, že se jim nezobrazuje virtuální klávesnice apod., já ale potřebuju jen donutit systém, aby se choval, jako kdyby to byl normální desktop/notebook.

Netušíte prosím někdo?


Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2019, 14:05:38 »
Úkrok stranou: Co tam dát třeba Xubuntu nebo Lubuntu? Nebo to uživatel nechce?

Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2019, 17:07:49 »
Myslim, ze vse funguje, jak ma  ;) Jen jsi prodelal prechod z Unity zpet na Gnome Shell.

Pokud ti vadi otaceni (ktere bez dotykove obrazovky opravdu nema smysl, muzes napr pres dconf vypnout v org.gnome.settings-daemon.peripherals.touchscreen.orientation-lock

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 22. 04. 2019, 18:17:45 »
Myslim, ze vse funguje, jak ma  ;) Jen jsi prodelal prechod z Unity zpet na Gnome Shell.
Díky za nakopnutí! Odpověď na moji původní otázku tedy zní sudo apt-get install ubuntu-unity-desktop

Ten Gnome je nepoužitelnej. Vůbec to nebere pravý klik, nemá to klasická menu... prostě běží vše v tablet režimu, i když je to na notebooku... Jinak orientaci lze zamknout v menu v pravém horním rohu (jako na tabletu...)

Nevím, jestli Gnome Shell umí běhat i v desktop režimu, po téhle zkušenosti to ale si nemám ani chuť zjišťovat... :-)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22. 04. 2019, 19:30:08 »
[...]Nevím, jestli Gnome Shell umí běhat i v desktop režimu[...]
to si opravdu videl GnomeShell ted prvne? :-) ma jedno rozhrani ktere muze pusobit jako tabletove, s trochou nadsazky se da rict ze "desktop rezim" ma ve forku Cinnamon, kterej vznikl prave jako odpoved na GnomeShell... nicmene rozdil mezi Unity7 a GnomeShell v Ubuntu je podle me minimalni, rozhodne ani jedno neni/nema Desktop rezim... od toho tu mame vynikajici Xfce ;-) (nebo tedy i KDE, Cinnamon, Mate, ...)


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 22. 04. 2019, 20:00:56 »
[...]Nevím, jestli Gnome Shell umí běhat i v desktop režimu[...]
to si opravdu videl GnomeShell ted prvne? :-) ma jedno rozhrani ktere muze pusobit jako tabletove, s trochou nadsazky se da rict ze "desktop rezim" ma ve forku Cinnamon, kterej vznikl prave jako odpoved na GnomeShell... nicmene rozdil mezi Unity7 a GnomeShell v Ubuntu je podle me minimalni, rozhodne ani jedno neni/nema Desktop rezim... od toho tu mame vynikajici Xfce ;-) (nebo tedy i KDE, Cinnamon, Mate, ...)
Jo, poprvé. Naštěstí jsem s ním neměl tu čest. Na mých počítačích běží Gentoo s MATE, takže spokojenost (lehounký jak blázen, konzervativní). Unity u Ubuntu jsem bral, prostě to byla výchozí volba a lidem se to ovládalo dobře. Svoje nejpoužívanější věci mají v levym sloupci, ví, že menu od programů najdou v horní liště (i když není maximalizovaný). Ale Gnome Shell nemá v aplikacích ŽÁDNÉ menu. Nedokázal jsem najít "Upravit", "Zobrazit" a tak dále, co běžně znám. Taky jsem nedokázal vytvořit novou složku (v grafickém rozhraní). Systém totálně ignoroval pravé myšítko. Když jsem si řekl "No nic, vypnu to v nastavení", tak jsem zjistil, že nastavení vypadá jako v Androidu a totálně v něm chybí jakýkoliv pokročilejší věci... Ale já ten systém mám na notebooku klasické staré konstrukce, ne na tabletu!

Připomnělo mi to instalaci Windows 8.1 u tchána na HTPC. Vrazím DVD do mechaniky a na televizi vidím instrukce ve smyslu "Pro spuštění instalace přejeďte prstem po obrazovce zprava doleva"...

No dělají si z uživatelů zadek? To se očekává, že všichni máme na desktopech patlací obrazovky?

Nicméně vše elegantně vyřešeno, noťas jede jak má - postaru. Díky za nakopnutí!

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2019, 23:12:53 »
[...]Ale Gnome Shell nemá v aplikacích ŽÁDNÉ menu. Nedokázal jsem najít "Upravit", "Zobrazit" a tak dále, co běžně znám. Taky jsem nedokázal vytvořit novou složku (v grafickém rozhraní). Systém totálně ignoroval pravé myšítko. [...]
Menu zalezi na aplikace, pokud podporuje CSD, tak menu je v TitleBaru nebo ToolBaru, vetsinou "hamburger" ikona... pokud aplikace NEpodporuje CSD, tak se zobrazi menu normalne (napr. GIMP), nebo lze prepnout napr. Firefox: prava mys (nad prazdne misto TabBaru) a zaskrtnout "Hlavni nabidka"...

Nova slozka mi jde naprosto normalne, prava mys na plose a v kontextovem menu vyberu "Nova slozka", nebo pustim "Soubory"(=Nautilus) a v nem totozne...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Vypnutí tablet režimu v Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 23. 04. 2019, 14:14:26 »
[...]Ale Gnome Shell nemá v aplikacích ŽÁDNÉ menu. Nedokázal jsem najít "Upravit", "Zobrazit" a tak dále, co běžně znám. Taky jsem nedokázal vytvořit novou složku (v grafickém rozhraní). Systém totálně ignoroval pravé myšítko. [...]
... prava mys ...

... prava mys ...
A já měl právě problém, že pravá myš nefungovala. Resp. myš by možná fungovala, ale touchpad byl rázem jen jednodotykovej, pravý tlačítko sice cvakalo, ale systému to bylo buřt. Podle mě prostě viděl čidlo náklonu, tak si rovnou řekl "Tohle rozhodně nemůže být notebook, to musí být tablet" a pak se tomu přizpůsobil. No je to jedno, zbavil jsem se strašáka, dal jsem tam Unity a je vyřešeno, počítač se chová jako dřív ;)