Výběr GPU pro Linux

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr GPU pro Linux
« Odpověď #15 kdy: 17. 04. 2019, 14:58:28 »
Presne tuhle: https://www.alza.cz/sapphire-nitro-radeon-rx-580-oc-4g-samsung-memory-d5263470.htm
Predtim jsem zkousel nejakou 570 od asusu, to bylo mnohem horsi, tak sjem ji vratil a vzal tuhle lepsi (a dokonce levnejsi) :)
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P


Re:Výběr GPU pro Linux
« Odpověď #16 kdy: 17. 04. 2019, 20:45:53 »
HM, tak jste mě s těma AMD docela nahlodali tak, že začínám uvažovat o tom, jestli se na celou grafiku nevyprdnu a mohl bych se spokojit s Ryzenem 2400G... s tím by z hlediska ovladačů grafiky asi neměl být nijaký rozdíl od dedikovaných grafik AMD, že?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Výběr GPU pro Linux
« Odpověď #17 kdy: 17. 04. 2019, 21:00:22 »
Mám velmi staré zkušenosti s grafikami AMD (čti: 2007 - 2013, což je v IT pravěk) - nebyly dobré, nicméně to už dnes zdaleka nemusí platit (neplatí?). V té době jsme měli s kamarádem oba Gentoo, oba proprietární ovladače a já měl grafiku řady 5xxx a on 6xxx, přičemž jemu jelo vše v pohodě, mě skoro nic. Ale upozorňuju ještě jednou - Je to hodně dávno.
... koupit AMD ;-)
Musím to vidět živě. AMD u mě má velký vroubek z té dávné doby. Dokud neuvidím, jak na AMD šlapou hry, které já hraju, tak mi nesmí do domu :-) Pokud na AMD pojedou, pak nemám problém změnit značku :-)

Jo, byly to tenkrát uzavřené Catalyst, které stály za *doplň hanlivý výraz*, opensource v té době stál za ještě větší *hanlivý výraz hrubšího významu*.

Díky za info o současný situaci!

Re:Výběr GPU pro Linux
« Odpověď #18 kdy: 18. 04. 2019, 00:41:28 »
@Razmir: pouzivaj presne ty samy ovladace

Re:Výběr GPU pro Linux
« Odpověď #19 kdy: 18. 04. 2019, 18:43:16 »
Starsi jsem mel AMD 295(x?), uz nevim to oznaceni. Jeste mam tyhle grafiky na prodej, kdyby nekdo chtel... kazdopadne ohledne provozu mi vzdy stacila stranka: https://wiki.gentoo.org/wiki/AMDGPU a pripadne vlezt na ArchLinux, kde jsou nekdy vetsi specificke detaily a reseni ke znamym problemum. Ja jsem s timhle setupem opravdu vetsi problem (vetsinou nejaka chyba, kterou jsem udelal ja sam) nezazil.

Po upgradu jsem vlezl uz na Nvidi, zejmena kvuli CUDA, jejiz podpora v AI/ML svete prevlada (docasne, nez ji nahradi FPGA .. uvidime). Nvidia jsem mel nejake 8xx/960 a ted 1080TI, ale vzdy na proprietarnich ovladacich a taky uplne bez problemu, nebo si to uz nepamatuju :-)

Jako zas je pravda, ze pokud jsem si na tom chtel zahrat, tak max steam, s wine jsem ztratil trpelivost uz pred par lety, ikdyz nerikam, ze jsem par her nerozchodil, tak ale radsi jsem si pres qemu jednu grafiku linknul pres pci passtrough do win guestu.


Re:Výběr GPU pro Linux
« Odpověď #20 kdy: 19. 04. 2019, 00:12:18 »
...s wine jsem ztratil trpelivost uz pred par lety, ikdyz nerikam, ze jsem par her nerozchodil, tak ale radsi jsem si pres qemu jednu grafiku linknul pres pci passtrough do win guestu.
Souhlas, že v guestu s passtrough je spuštění her/aplikací bezproblémovější než ve Wine, ale v budoucnu (za 5-10 let) bude problém zprovoznit třeba WinXP+passtrough, protože na trhu nebudou žádné GPU, které by pro WinXP měly ovladače. I dnes je to už oříšek takové sehnat. Vím jen o projektu Virgil3d, který má ambice mj. udělat Direct3D drivers pro guesty Windowsu, ale mám dojem, že tam jde vývoj velmi pomalu a za 10 let bude asi blbost spouštět kvůli malému prográmku celou VM. IMHO Wine bude potřeba čím dál víc, ale chtělo by to udělat trochu ucelenější, něco jako DosBox.