NTP Servery, timezone

NTP Servery, timezone
« kdy: 16. 04. 2019, 13:42:37 »
Ahoj,

Tak nějak jsem zpozoroval v poslední době, že nám na všech síťových zařízeních zlobí čas cca o hodinu. Všechny berou čas z ntp.cesnet.cz a UTC +1, ale co jsem vygooglil, tak česká republika je najednou v časovém pásmu +2. Prošvihl jsem něco? Má někdo podobny problem nebo je podobně zmatený jako já?


Re:NTP Servery, timezone
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2019, 13:48:37 »
Chápu, že to souvisí s přechodem na letní čas nejspíš, ale to se nikdy neměnilo časový pásmo nebo ano?

Re:NTP Servery, timezone
« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2019, 14:06:18 »
K žádné změně režimu zatím nedošlo. Letní čas funguje právě tak, že se dočasně přesouváme do časové zóny UTC+2. Doporučuji začít článkem Časové zóny a nastavení přesného času v Linuxu
.

Re:NTP Servery, timezone
« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2019, 14:10:04 »
Otázka je, čemu říkáte časové pásmo. ČR je pořád v časovém pásmu Europe/Prague. Tohle časové pásmo se ale 7 měsíců mapuje na středoevropský letní čas (SELČ), což je UTC+2, a zbývajících 5 měsíců se mapuje na středoevropský čas (SEČ), což je UTC+1. Nebo-li časové pásmo Europe/Prague se nemění, ale časová pásma SEČ a SELČ se střídají.

Pokud máte v konfiguraci nastavené časové pásmo Europe/Prague, mělo by to fungovat a to „přepínání“ se dělá automaticky (ve skutečnosti je to jen volba správného přepočtu). Pokud byste měl nastavené časové pásmo SEČ nebo SELČ, nebo měl nastavený jen ofset od UTC, tak to přepínání samozřejmě nemůže fungovat.

Re:NTP Servery, timezone
« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2019, 14:40:41 »
A ještě pro jistotu doplním, že NTP žádná časová pásma neřeší, přenáší vždy UTC. Převod z UTC do lokálního času je vždy záležitost prezentace v konkrétním koncovém systému.