reklama

Android v mobilu

Android v mobilu
« kdy: 16. 04. 2019, 13:38:55 »
Ahoj všem,

Stále používám mobilní telefon bez OS, mám v plánu si koupit nějakou Sony Xperiu.
O Andriod jsem se nikdy nezajímal, proto bych chtěl radu jak je to s bezpečnostní politikou u mobilů
Jako příklad budu mluvit o Xperia X (Suzu)
https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Xperia
https://i.postimg.cc/dwG7j16N/CCCC.png
Jestli chápu správně, tak aktualizace jsou funkční zhruba 2-4max roky (I pro ostatní výrobce mobilních telefonů)
Takže pak je uživatel vlastně nucen si koupit každé dva roky nový telefon ?
Nebo je nějaká možnost si (Pouze důležité bezpečnostní aktualizace nějak do mobilu stáhnout)?

Stále se říká že Andriod je Open Source ale nepochopil jsem jestli opravdu někdě čistý Andriod na nějakém mobilním zařízení běží. (Jestli se zase nepletu každý výrobce si upravuje Andriod podle sebe a to i jeho aktualizace)
Takže existuje nějaká metoda jak získat mobilní telefon s čistým Andriodem a opravdu zkontrolovat jeho integritu?

reklama

xdub

Re:Android v mobilu
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2019, 15:34:32 »
S téměř čistým androidem telefony jsou, dokonce mají aktualizace déle jak 2 roky, ale jejich cena tě nepotěší.
Z těch známějších třeba Google Pixel, případně i jiní výrobci nabízejí svůj telefon s čistým androidem. otázkou je, jak moc čistým...

Možná bych zkusil kouknout i po jiných systémech jako třeba SailfishOS, případně Ubuntu Touch, který je dále vyvíjen UBports. A nebo když sis doteď vystačil s hloupým telefonem, tak proč nesáhnout po Nokii 8110 4G s linuxovou distribucí KaiOS, která by měla být do značné míry také rozšířitelná o další aplikace...

Doufám, že jsem ti aspoň trochu poradil.
PS: Já osobně, když bych teda chtěl android, tak bych sáhl po starším modelu z druhé ruky, který jde přehrát a nahrál tam LineageOS a tím bych měl aktualizace +- zajištěné do konce použitelnosti toho telefonu, která se může bez větších obtíží blížit i k pěti letům.

crown

« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2019, 17:44:47 »
Za mě doporučuju sáhnout po telefonu podporovaném projektem LineageOS. Potom vám aktualizace budou chodit o hodně déle. (Mám motorolu moto g z 2012, je podporovaná LineageOS a stále chodí updaty, tj už 7 let)

« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2019, 20:25:00 »
Mobil už jedině s podporou komunity... jinak je to mrtvola. OS na tablet i mobil si kompiluju sám, dokonce i vím, jestli tam ta záplata fakt je ;)
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2019, 21:24:40 »
pozri recenzie na Xiaomi Mi A2 . Píšu, že je tam "čistý" android a cenovo je to stále prijateľné. S xiaomi mám veľmi dobré skúsenosti. Pomer cena / výkon je viac ako prijateľná, ale konkrétne s týmto modelom veľmi neporadím. 8)

reklama

crown

« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2019, 10:49:53 »
Koukni se na seznam telefonu tady https://wiki.lineageos.org/devices/
Samozrejme telefony dostavaji podporu se zpozdenim, takze tam moc nebudou nove modely. Zase na starsi modely byvaji slevy a funkcne se moc nelisi od naslednika v rade.

reklama