MySQL a phpMyAdmin jako informační systém

MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« kdy: 16. 04. 2019, 13:31:30 »
Ahojte, na několik nezávislých jednoduchých aplikací (úkolníček, docházka a pokladna zájmového sdružení, přehled faktur a plateb, evidence spotřeb energií v bytě a záloh) bych potřeboval databázovou aplikaci s možností správy oprávnění. Furt se snažím něco vynalézat sám, případně hledat různá dostatečně univerzální řešení, ale poslední dobou jsem se upnul na phpMyAdmin, protože vlastně řeší skoro úplně všechno, co potřebuji - má formuláře, umí reporty, umí oprávnění na jednotlivé úkony na jednotlivých entitách databáze, pohledy, procedury.

Chybí mu ale několik drobností:
  • není dost přívětivý pro méně zdatné uživatele (například zobrazuje možnosti, které pro konkrétního uživatele nejsou dostupné a upozorní ho až tehdy, když chce spustit SQL příkaz)
  • není responzivní
  • tiskové sestavy taky nejsou dost dobré, atd.

Plus bych ocenil například:
  • vložit SQL příkaz ke konkrétním řádkům v pohledu
  • master x detail
  • možnost definovat více tiskových sestav

Existuje alternativa za phpMyAdmin, která by mi tyhle možnosti dala? Já nevěřím, že někdo už něco podobného nespíchl. Kdysi jsem pro podobné účely používal TinyERP, protože tam všechny tyhle věci šly nádherně. Dneska hledám a nenacházím.

Za každou radu budu nesmírně vděčný.


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2019, 15:19:44 »

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2019, 09:09:30 »
Zkusil bych https://www.adminer.org

Adminer je super a dokonce má i odlehčenou verzi klienta pro endusery. Ale stále to není dost. Možná něco dle popisu výše existuje, ale asi netuším, pod čím to hledat. :(

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2019, 09:54:59 »
Ja sem takova dobra duse, ze poradim i kdyz o tom nic nevim :-)

Odoo ma community edition: https://www.odoo.com/page/editions

A vypada to, ze je to naslednik OpenERP respective TinyERP.

Resi to tvuj problem?

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #4 kdy: 17. 04. 2019, 10:24:32 »
Ja sem takova dobra duse, ze poradim i kdyz o tom nic nevim :-)

Odoo ma community edition: https://www.odoo.com/page/editions

A vypada to, ze je to naslednik OpenERP respective TinyERP.

Resi to tvuj problem?

Bohužel neřeší - ODOO z TinyERP zlikvidovalo to Tiny a možnost vytvořit si vlastní aplikaci už není v komunitní verzi. Navíc, ODOO musím hostovat u nich a zásah do kódu je spíš nereálný. Veškerá univerzálnost TinyERP šla tedy k šípku.

Proto se upínám na MySQL, protože phpMyAdmin fakt řeší asi úplně všechno a je neskutečně univerzální. Jenže se nepředpokládá, že by ho chtěl někdo používat i pro nezkušené endusery, kterým sice chceš naservírovat tabulky, formuláře, pohledy a reporty v nějaké polidštěné verzi, ale určitě nechceš servírovat SQL okno, možnost změny struktury tabulek atp.

Adminer má neskutečnou výhodu, že má Adminer Editor, což je polidštená verze (osekáno co je netřeba, nezobrazuje systémové tabulky, resp. umí zobrazit jen jedinou databázi najednou, jako popisy sloupců používá komentáře atp.). Byť je to ta cesta, kterou bych chtěl jít, stále není dostatečná.

Mně na tom nejvíc zaráží, že hledám nástroj natolik univerzální a primitivní a nenacházím. Jako by si každý budoval svůj vlastní frontend s kompletní logikou, byť chce třeba jen evidovat seznam knih ve dvou uživatelích.


gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2019, 11:42:36 »
Mně na tom nejvíc zaráží, že hledám nástroj natolik univerzální a primitivní a nenacházím. Jako by si každý budoval svůj vlastní frontend s kompletní logikou, byť chce třeba jen evidovat seznam knih ve dvou uživatelích.

neznam reseni, ktere by kombinovalo ciste sql webove interface a formulare s validacemi na strane aplikace. Pro formulare a seznamy s jednoduchym filtrovanim je celkem pouzitelny django admin.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #6 kdy: 17. 04. 2019, 12:14:27 »
Adminer má neskutečnou výhodu, že má Adminer Editor, což je polidštená verze (osekáno co je netřeba, nezobrazuje systémové tabulky, resp. umí zobrazit jen jedinou databázi najednou, jako popisy sloupců používá komentáře atp.). Byť je to ta cesta, kterou bych chtěl jít, stále není dostatečná.

Adminer se jistě dá upravit dle vlastních potřeb.

Mně na tom nejvíc zaráží, že hledám nástroj natolik univerzální a primitivní a nenacházím. Jako by si každý budoval svůj vlastní frontend s kompletní logikou, byť chce třeba jen evidovat seznam knih ve dvou uživatelích.

Dělám to tak, je to jen jedna třída pro každou doménu a není to nic složitého. Adminer ani phpMyAdmin nepoužívám, těch několik řádek vlastního skriptu mě netrápí.

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #7 kdy: 17. 04. 2019, 12:24:02 »
Ja sem takova dobra duse, ze poradim i kdyz o tom nic nevim :-)

Odoo ma community edition: https://www.odoo.com/page/editions

A vypada to, ze je to naslednik OpenERP respective TinyERP.

Resi to tvuj problem?

Bohužel neřeší - ODOO z TinyERP zlikvidovalo to Tiny a možnost vytvořit si vlastní aplikaci už není v komunitní verzi. Navíc, ODOO musím hostovat u nich a zásah do kódu je spíš nereálný. Veškerá univerzálnost TinyERP šla tedy k šípku.

Proto se upínám na MySQL, protože phpMyAdmin fakt řeší asi úplně všechno a je neskutečně univerzální. Jenže se nepředpokládá, že by ho chtěl někdo používat i pro nezkušené endusery, kterým sice chceš naservírovat tabulky, formuláře, pohledy a reporty v nějaké polidštěné verzi, ale určitě nechceš servírovat SQL okno, možnost změny struktury tabulek atp.

Adminer má neskutečnou výhodu, že má Adminer Editor, což je polidštená verze (osekáno co je netřeba, nezobrazuje systémové tabulky, resp. umí zobrazit jen jedinou databázi najednou, jako popisy sloupců používá komentáře atp.). Byť je to ta cesta, kterou bych chtěl jít, stále není dostatečná.

Mně na tom nejvíc zaráží, že hledám nástroj natolik univerzální a primitivní a nenacházím. Jako by si každý budoval svůj vlastní frontend s kompletní logikou, byť chce třeba jen evidovat seznam knih ve dvou uživatelích.

Ale to naozaj všetci robia. Robia si vlastný frontend. S moderným frontend frameworkom a knižnicou hotových komponentov je totiž za chvíľu. Kým ty chceš nereálnu vec: niečo, čo je zároveň primitívne, zároveň naprosto univerzálne. Čiže niečo, čo sa vzájomne vylučuje.

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #8 kdy: 17. 04. 2019, 12:41:50 »
phpmyadmin je primarne na spravu db, nie je velmi stavana na pouzivanie ako frontend pre bezneho uzivatela. Univerzalne riesenie skutocne neexistuje, prave preto tu mame x roznych systemov, ktore sluzia konkretnym poziadavkam.
Teoreticky by siel pouzit excel, pripadne ms access - tie su viac stavane aj ako forntend pre nenarocne ulohy.
Alebo dat sikovnemu studentovi par stovak KC a on postavi webove rozhranie, kde bude presne to, co potrebujes.

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #9 kdy: 17. 04. 2019, 13:42:14 »
Vaše odpovědi mě utvrzují v tom, že hledat umím a opravdu nic takového neexistuje. Já se na ten phpMyAdmin upnul jen proto, že opravdu umí všechno už v základu, jen mu chybí osekat volby podle práv, dodělat pár drobností a polidštit to. Nějak jsem předpokládal, že bude v PHP existovat něco, jako např. Helios od Asseca na desktopu - protože to je přesně ten typ SW, co by mi vyhovoval a co předtím bylo TinyERP.

Když to vezmu teda kolem a kolem, budu si muset najít cestu k nějakému frameworku, který je největší kamarád s databázemi. V tuto chvíli jsem PHP bastlil začátečník a tudíž nejsem ani kdovíjak familérní s OOP , což chápu pro používání jakéhokoli frameworku jako nezbytnost.

Dovedete mi doporučit nějaký lehčí framework (co není kanón na vrabce), co by uměl maximálně využít MySQL a to i včetně uživatelů a jejich práv, ať hotovou věc nedělám znovu? Případně mohl bych Vás poprosit o rady, kde začít? Děkuji. :)

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2019, 20:59:50 »
Drupal 8 je na to jak delanej. Jen teda by ses musel smirit  s tim, ze nemas presnou a dukladnou kontrolu nad tabulkama. To si resi sam. Ale strukturu objektů si tam hezky naklikáš.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #11 kdy: 18. 04. 2019, 00:08:47 »
Ahoj,

nejlepší je si naprogramovat vlastní IS na míru tvým požadavkům, hodně ti pomůže použít framework, např. Nette, Symfony, Laravel atd. Sám si vyvíjím komplexní IS, který mi ušetří čas jinde.

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #12 kdy: 18. 04. 2019, 06:58:24 »
Drupal 8 je na to jak delanej. Jen teda by ses musel smirit  s tim, ze nemas presnou a dukladnou kontrolu nad tabulkama. To si resi sam. Ale strukturu objektů si tam hezky naklikáš.

To je taky napůl cesty, ale už jsem se párkrát setkal s tím, že někdo použije Drupal spíš jako "IDE" než jako CMS. Zkusím, díky. :)

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #13 kdy: 18. 04. 2019, 06:59:45 »
Ahoj,

nejlepší je si naprogramovat vlastní IS na míru tvým požadavkům, hodně ti pomůže použít framework, např. Nette, Symfony, Laravel atd. Sám si vyvíjím komplexní IS, který mi ušetří čas jinde.

Děkuju. To je to, čemu jsem se chtěl vyhnout, protože v tom tápu už nějaký pátek a nějak mě zatím neosvítilo. Ale nejspíš to nebude ani tak frameworky, jak mou programátorskou neschopností. :) Jsem maximálně podprůměrný kodér... :)

Re:MySQL a phpMyAdmin jako informační systém
« Odpověď #14 kdy: 18. 04. 2019, 11:32:45 »
To je taky napůl cesty, ale už jsem se párkrát setkal s tím, že někdo použije Drupal spíš jako "IDE" než jako CMS. Zkusím, díky. :)
Asi ne jako IDE, ale jako framework jo. Diky Entity, Field, Views udelas treba 90% jen klikačkou. Kdyz budes premyslet o vlastnich entitách (IMHO lze udelat maximum pres Node) tak si najdi jak rozjet Drupal Console a tam je wizard, ktery ti generuje kod.
Děkuji za možnost editace příspěvku.