Jakou bezzrcadlovku?

Jakou bezzrcadlovku?
« kdy: 09. 04. 2019, 12:28:36 »
Zdravím,
Doporučili by jste nějakou bezzrcadlovku? Na rozlišení moc nezáleží.
Požadoval bych:

- Rychlé ostření
- Konektivitu k smarphonu (odeslání/sdílení fotky)
- Perspektivní bajonet (aby byly k dispozici objektivy i za 5 let)
- Cena do 12tis.

Nice to have:
- 60 a více fps videa.
- HDR / AE Bracketing

Zajímavý je třeba Fujifilm X-A100, ale prý má otřesnou synchronizaci s mobilem (nevím co je na tom pravdy)


Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2019, 13:22:18 »
Podle mého názoru dosáhnete lepšího výkonu s bazarovou zrcadlovkou + kvalitnějším objektivem. V dané cenové kategorii to totiž jinak bude o kompromisech. Nevýhodou zrcadlovky je akorát větší velikost a váha, jinak zvládne vše co požadujete. Třeba Canon EOS 700D s vhodným objektivem a případně pro videa s Magic Lantern toho zvládne určitě víc než bezzrcadlovka. Tolik můj pohled na věc, neznám ale přesně Vaše zamýšlené použití...

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2019, 13:56:53 »
Digitální zrcadlovky jsem se právě zbavil (Pentax K10D). Fotky hezké, ale krám šílený. Velikost, váha, pomalost ostření (ano, to by vyřešil novější kus).
Chtěl bych něco, co se dá bez problému nosit, případně strčit do kapsy. Starší zrcadlovky taky nezvládají úplně dobře natáčení.

Takže další zrcadlovku určitě ne. Čím menší to bude, tím lépe

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2019, 14:08:34 »
Porid si nejaky 1" kompakt, napr. z rady RX100. Ty modernejsi foti obstojne a jdou strcit v pohode do kapsy.

To, ze ti prijde telo zrcadlovky velke jenom znamena ze nepouzivas zadne profi skla, ktere jsou must-have abys z te zrcadlovky udelal znatelne lepsi fotky nez soucasnymi mobily ktere ti snimky domaluji skrze AI. Usetrenych 3cm kvuli zrcatku ti fakt neudela fotak do kapsy. Porad na nem budes mit ten nezanedbatelny objektiv.

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2019, 15:04:25 »
Za ty peníze se toho moc koupit nedá. Já bych si asi koupil Sony A7 bazarovou a k tomu například Sony FE50mm 1.8, který je do těch 5000Kč. Tento starší model, ale není úplně slavný tím, že by měl dokonalé ostření, ale už by jste měl objektivy na FF a časem by se dalo dokoupit už jen lepší tělo...


Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2019, 15:05:26 »
Digitální zrcadlovky jsem se právě zbavil (Pentax K10D). Fotky hezké, ale krám šílený. Velikost, váha, pomalost ostření (ano, to by vyřešil novější kus).
Chtěl bych něco, co se dá bez problému nosit, případně strčit do kapsy. Starší zrcadlovky taky nezvládají úplně dobře natáčení.

Takže další zrcadlovku určitě ne. Čím menší to bude, tím lépe

To je ale dost stará zrcadlovka (r. 2006). Pomalé ostření je nejčastěji způsobeno levným setovým objektivem (s objektivem USM to bude o něčem jiném). Větší a těžší foťák se lépe drží a méně klepe.

Ono je dobré mít oboje - něco malého do kapsy a k tomu něco lepšího do špatných světelných podmínek a pro náročnější použití. Fotil jsem i bezzrcadlovkami a zážitky mám dost špatné, moc parády se s tím neudělá. Od někoho si půjčte nějaká současný kompakt - možná to je to co hledáte.

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2019, 15:20:06 »
Dle požadavků bych se klidně spokojil s Fujifilm X-T10 a XC 16-50mm OIS II tahle sestava z druhé ruky se dá klidně pořídit do 10 000 Kč a výstup je za ty peníze výborný. Pokud by se rozpočet navýšil, tak X-T20 nebo X-T1 je lepší volba jako tělo.

Appka je relativně funkční, jen to chce občas trpělivost, leč svoji práci udělá.

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #7 kdy: 09. 04. 2019, 16:04:38 »
Já bych asi volil nějakou nižší/starší SONY bezzrcadlovku. Třeba a6000 je přesně za těch 12.000,- Kč

Mám prastarý NEX 5R, většinou s objektivem Sigma 30mm f2.8 ex dn a stále plní veškeré mé fotografické požadavky. A to jsem jej koupil snad někdy v roce 2012.

Mobilní aplikaci má, byť jsem ji zkoušel tak 3x, protože do mého "workflow" moc nezapadá, ale fungovala bez potíží.

Rychlost ostření reálně závisí spíš na objektivu (to zrovna není silná stránka té mé sigmy).

Bajonet E snad je perspektivní, kdyžtak můžeš pro jistotu kupovat objektivy na FE, které tam jdou taky, kdybys plánoval časem povýšit na full frame :)

Ale ten Fuji xt100 taky vypadá hezky. Fuji foťáky navíc mají pokud se nepletu i vestavěné simulace filmů, a to i pro video, což se může při mobilním využití docela hodit.

Fuji i Sony mají svoji "levnější" verzi Capture One Pro, což je docela výhoda, pokud nestačí jen JPEGy a je potřeba zpracovávat RAWy.

Taky není od věci na flickeru vyklikat konrétní foťák a podívat se na fotky z něj.


Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #9 kdy: 09. 04. 2019, 20:54:46 »
Digitální zrcadlovky jsem se právě zbavil (Pentax K10D). Fotky hezké, ale krám šílený. Velikost, váha, pomalost ostření (ano, to by vyřešil novější kus).
Chtěl bych něco, co se dá bez problému nosit, případně strčit do kapsy. Starší zrcadlovky taky nezvládají úplně dobře natáčení.

Takže další zrcadlovku určitě ne. Čím menší to bude, tím lépe
Menší, s výměnným objektivem.. To je relativní, bezzrcadlovku s normálním objektivem do kapsy nedáš , zrcadlovku, třeba Canon 100D, s palačinkou 20 mm ano.
Mám MFT bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX-1  a colapsible  Olympus 14-42. Skvělé, ale peněz  jak želez... Do kapsy vejde, ale co jsem koupil iPhone 8, už jsem ji nevytáhl
« Poslední změna: 09. 04. 2019, 21:03:49 od FKoudelka »

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #10 kdy: 09. 04. 2019, 21:07:24 »
Digitální zrcadlovky jsem se právě zbavil (Pentax K10D). Fotky hezké, ale krám šílený. Velikost, váha, pomalost ostření (ano, to by vyřešil novější kus).
Chtěl bych něco, co se dá bez problému nosit, případně strčit do kapsy. Starší zrcadlovky taky nezvládají úplně dobře natáčení.

Takže další zrcadlovku určitě ne. Čím menší to bude, tím lépe
Menší, s výměnným objektivem.. To je relativní, bezzrcadlovku s normálním objektivem do kapsy nedáš , zrcadlovku, třeba Canon 100D, s palačinkou 20 mm ano.
Mám MFT bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX-1  a colapsible  Olympus 14-42. Skvělé, ale peněz  jak želez... Do kapsy vejde, ale co jsem koupil iPhone 8, už jsem ji nevytáhl
Jo a konektivitu řeším SD kartou Eye-fi Moby, jde to dobře

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #11 kdy: 10. 04. 2019, 14:32:09 »
Jak tu psali přede mnou, koukni na Sony RX100. Má čtyři generace, všechny stále v prodeji. Liší se hlavně konektivitou. Já, co ho mám už jsem druhý větší foťák nevytáhnul. Má to velký chip jako ve velkých foťácích.

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #12 kdy: 10. 04. 2019, 17:42:23 »
Jak tu psali přede mnou, koukni na Sony RX100. Má čtyři generace, všechny stále v prodeji. Liší se hlavně konektivitou. Já, co ho mám už jsem druhý větší foťák nevytáhnul. Má to velký chip jako ve velkých foťácích.
To není pravda. Generací má minimálně 5 a má to jednopalcový čip (plocha čipu je 1,16 cm2), ASP-C čip má 3,73 cm2. Zdroj https://www.megapixel.cz/velikost-snimace. Čili oproti entry-level zrcadlovkám je to o dost horší parametr.
Na rx100 mark 1 jsem svého času koukal, prohlížel jsem si fotky na Dpreview a přišly mi takové ploché, nebyl v nich prostor (barevné podání mi připadalo cajk, ale mám obyčejný monitor). A další kapitolou je ergonomie při ovládání tak malého těla, výkon blesku, hledáček.
Nakonec jsem vybral nikon D3300, za podobné peníze podstatně víc muziky.
Zajímavý mi tehdy přišel panasonic lx100, mrkni na to (když tedy potřebuješ něco menšího). Fotky vypadaly docela dobře.

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #13 kdy: 10. 04. 2019, 21:49:52 »
Digitální zrcadlovky jsem se právě zbavil (Pentax K10D). Fotky hezké, ale krám šílený. Velikost, váha, pomalost ostření (ano, to by vyřešil novější kus).
Chtěl bych něco, co se dá bez problému nosit, případně strčit do kapsy. Starší zrcadlovky taky nezvládají úplně dobře natáčení.

Takže další zrcadlovku určitě ne. Čím menší to bude, tím lépe
Canon dneska ohlásil zrcadlovku EOS 250D (sl3), umí 4k video a váží půlku toho co K10D :-)

Re:Jakou bezzrcadlovku?
« Odpověď #14 kdy: 10. 04. 2019, 22:48:33 »
...profi skla, ktere jsou must-have abys z te zrcadlovky udelal znatelne lepsi fotky nez soucasnymi mobily ktere ti snimky domaluji skrze AI.
Stačí mít v záběru trochu složitější texturu (skvěle poslouží třeba trávník nebo koruna stromu) a všechny ty "AI" mobilů, které údajně tak skvěle fotí, jsou v koncích a na fotce vytvoří neuvěřitelnou mazanici i za perfektních světelných podmínek. Znatelně lepší fotku pak udělá i entry level zrcadlovka se setovým objektivem; s objektivem na úrovni třeba mého oblíbeného Tamronu 17-50 f/2.8 (který bych se zdráhal označit za "profi sklo") pak bude kresba úplně někde jinde.