Flash disk poškozuje data

Flash disk poškozuje data
« kdy: 04. 04. 2019, 14:43:54 »
Pred 3 mesiacmi som si dal na usb flash disk 2GB subor a spocital som si z neho sha1. Subor som si teraz skopiroval do pc a spocital sha1. Sha1 sa nezhoduje. 3 mesiace bol disk odpojeny od napajania.

Flash disk sa predtym choval velmi divne. Pri boote live Ubuntu vypisovala chyby so squashfs . Ide o ADATA c008 16GB.

Ako je mozne, ze usb disk poskodzuje data? Nemal by tam byt nejaky opravny mechanizmus(opravne kody)? Pri citani som nedostal ziadnu chybu citania sektora, ako by som predpokladal pri hdd. Subor sa normalne skopiroval.
« Poslední změna: 04. 04. 2019, 14:51:47 od Petr Krčmář »


Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2019, 15:46:45 »
spocitaj este raz sha1 z povodneho suboru, mozno ti niekto zmenil zaznamenane sha1

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2019, 16:10:16 »
Nezmenil. Ten hash som si zapisal do textoveho suboru vedla neho.
Ten subor ma znamy hash, pretoze je to original image od Microsoftu.

Ja chapem, ze pri dlhodobej strate napajania sa informacia z NAND buniek straca. Predpokladal som ale, ze tam bude nejaky opravny mechanizmus.

Teraz som spustil badblocks read-only test a nenasiel ziadne chyby. Ziadne spatne bloky.

Mozno som natrafil len na spatny vyrobok. Alebo spatneho vyrobcu ADATA. Pozrem este ostatne flash disky, ktore vlastnim od adata.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2019, 17:27:35 »
V pripade ze je to znamy image, tak muzes udelat bitove porovnani.. a zjistit za je vadnej bit, bajt, blok a tak :) Pokud jsi to nesmazal.. tak to udelej! Da ti to dalsi info o tom, jak moc se to pokazilo.

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2019, 18:55:17 »
Tohle vypadá že je prostě vadný, jeden nepodařený kousek od ADATA mám také. Dnešní paměťová média už uložená data nečtou, ale odhadují, a ten tvůj to prostě nedovede dost spolehlivě. Nic s tím nenaděláš, leda ho vyměnit nebo zahodit. A nebo se mu podívat na střívka, jestli v něm není něco zajímavého - mám tu jeden nefunkční starší kousek, který na kapacitu 4GiB obsahuje  8GiB microSD kartu!


Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2019, 18:56:37 »
V pripade ze je to znamy image, tak muzes udelat bitove porovnani.. a zjistit za je vadnej bit, bajt, blok a tak :) Pokud jsi to nesmazal.. tak to udelej! Da ti to dalsi info o tom, jak moc se to pokazilo.
Dobry napad. Skoda ze som to zmazal. Zistil by som aspon, kolko B je spatnych.

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #6 kdy: 04. 04. 2019, 19:01:07 »
Tohle vypadá že je prostě vadný, jeden nepodařený kousek od ADATA mám také. Dnešní paměťová média už uložená data nečtou, ale odhadují, a ten tvůj to prostě nedovede dost spolehlivě. Nic s tím nenaděláš, leda ho vyměnit nebo zahodit. A nebo se mu podívat na střívka, jestli v něm není něco zajímavého - mám tu jeden nefunkční starší kousek, který na kapacitu 4GiB obsahuje  8GiB microSD kartu!
Blbe je, ze tam neni ziadne varovanie. Stacilo by, aby sa to aspon seklo pri kopirovani a vypisalo mi to chybu, ze subor nejde skopirovat. Ono sa to skopirovalo uplne v pohode.

Uz aj blbe CD a DVD mali nejake opravne data a ked sa poskrabalo, dalo sa to precitat. Ked to neslo precitat, vypisalo to chybu.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #7 kdy: 05. 04. 2019, 09:49:45 »
Pred 3 mesiacmi som si dal na usb flash disk 2GB subor a spocital som si z neho sha1. Subor som si teraz skopiroval do pc a spocital sha1. Sha1 sa nezhoduje. 3 mesiace bol disk odpojeny od napajania.

Flash disk sa predtym choval velmi divne. Pri boote live Ubuntu vypisovala chyby so squashfs . Ide o ADATA c008 16GB.

Ako je mozne, ze usb disk poskodzuje data? Nemal by tam byt nejaky opravny mechanizmus(opravne kody)? Pri citani som nedostal ziadnu chybu citania sektora, ako by som predpokladal pri hdd. Subor sa normalne skopiroval.
skus na to pustit badblocks

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #8 kdy: 05. 04. 2019, 13:16:46 »
badblocks som skusil, pisem to vyssie.

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #9 kdy: 05. 04. 2019, 13:39:25 »

Blbe je, ze tam neni ziadne varovanie. Stacilo by, aby sa to aspon seklo pri kopirovani a vypisalo mi to chybu, ze subor nejde skopirovat. Ono sa to skopirovalo uplne v pohode.

Uz aj blbe CD a DVD mali nejake opravne data a ked sa poskrabalo, dalo sa to precitat. Ked to neslo precitat, vypisalo to chybu.

Blbe CD a DVD nemaju nejake opravne data ale oni maju slusne opravne data. Bez nich by to boli nepouzitlene media.
Problem nielen s flashovymi mediami je, ze mozu stracat data alebo sa data mozu zmenit. Ak sa nieco taketo stane, tak nenastane ziadna chyba pri citani suboru, tak preto nezahlasi ziadnu chybu. Ono sa len precita nieco ine ako sa zapisalo. Program, ktorym ho kopirujes to nema ako zistit.

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #10 kdy: 05. 04. 2019, 13:44:47 »
Už se mi nejdenou stalo že nová "levná"  flashka ani správně data nezapsala.
Respektive kontrola kontrolním součtem hned po zapsání neprošla. Přitom se kopírování tvářilo OK.
Takže doporučuje zkontrolovat hned po nakopírování.

Obzvláště větší množství souborů nebo velký soubor. Párkrát jsem nekvalitní "reklamní" flashku uplně odvařil nakopírováním většího ISO souboru.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #11 kdy: 05. 04. 2019, 14:13:45 »
badblocks som skusil, pisem to vyssie.
tak to pusti zo zapisom. mozno sa to ukaze.

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #12 kdy: 05. 04. 2019, 16:31:21 »
Už se mi nejdenou stalo že nová "levná"  flashka ani správně data nezapsala.
Respektive kontrola kontrolním součtem hned po zapsání neprošla. Přitom se kopírování tvářilo OK.
Takže doporučuje zkontrolovat hned po nakopírování.

Obzvláště větší množství souborů nebo velký soubor. Párkrát jsem nekvalitní "reklamní" flashku uplně odvařil nakopírováním většího ISO souboru.
Uz pred 3 mesiacmi som ten subor kontroloval hned po zapise a bol OK. Robil som to preto, ze ten flash disk sa mi uz vtedy nezdal.

Re:Flash disk poškozuje data
« Odpověď #13 kdy: 05. 04. 2019, 16:46:16 »

Blbe je, ze tam neni ziadne varovanie. Stacilo by, aby sa to aspon seklo pri kopirovani a vypisalo mi to chybu, ze subor nejde skopirovat. Ono sa to skopirovalo uplne v pohode.

Uz aj blbe CD a DVD mali nejake opravne data a ked sa poskrabalo, dalo sa to precitat. Ked to neslo precitat, vypisalo to chybu.

Blbe CD a DVD nemaju nejake opravne data ale oni maju slusne opravne data. Bez nich by to boli nepouzitlene media.
Problem nielen s flashovymi mediami je, ze mozu stracat data alebo sa data mozu zmenit. Ak sa nieco taketo stane, tak nenastane ziadna chyba pri citani suboru, tak preto nezahlasi ziadnu chybu. Ono sa len precita nieco ine ako sa zapisalo. Program, ktorym ho kopirujes to nema ako zistit.
Predpokladam, ze dnesne ssd a hdd vedia chyby opravit aj ked sa nejaky bit zmeni a vsetko funguje ako ma. Ten flash disk to asi nerobi.