Intel Optane a live distra

Intel Optane a live distra
« kdy: 19. 03. 2019, 16:51:00 »
Dobrý den, notebook s Win 10 nenabíhá (probíhají stále dokola opravy), vyzkoušel jsem vše a vůbec to nenabootuje. Je ještě v záruce a tak z něj potřebuji (bez zásahu dovnitř) vyndat pár dokumentů z disku (Intel Optane, CPU i7 8th gen). Zkoušel jsem live distribuce se SecureBoot (Ubuntu 18.04 -> pcie error při bootu, 18.10 -> CPU stuck při bootu, openSUSE 15 -> nevidí /dev/sd* nic), ale žádná disk nevidí. Když vypnu secureboot a UEFI boot, tak ve SLAXu 7.6 live vidím pouze malou partition, kde nic není. Nemáte nějaký nápad?


Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2019, 17:50:46 »
není optane nvme? tedy by to bylo v /dev/nvme0n1p1 nebo tak

Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #2 kdy: 20. 03. 2019, 08:46:06 »
Dobré ráno, děkuji. Ani /dev/nvm* tam není.

Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #3 kdy: 20. 03. 2019, 09:45:42 »
Co vypíše lsblk?

Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #4 kdy: 20. 03. 2019, 10:24:51 »
loop0, sda (sda1, sda4) - liveCD a nic jiného. Zkoušel jsem openSUSE live a Debian Live.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #5 kdy: 20. 03. 2019, 12:30:39 »
dle https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-optane-16gb&num=2
je to (minimalne) od jadra 4.10 podporovane a device jmeno je nvmeXnY

chapu spravne ze tam mas sata disk s w10 a m.2 optane s datama? pak je mozne ze optane proste odeslo :(

Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #6 kdy: 21. 03. 2019, 20:38:38 »
Dobrý den, zkoušel jsem to znovu (Knoppix, Debian live, OpenSUSE, Ubuntu, Gparted) a žádné zařízení s daty jsem neobjevil. Ale reinstal Windows pomohl, Windows nyní bootují OK a chkdsk prošel dobře. Tak nevím, čím to bylo, že Linux neviděl diskové zařízení. Díky za pomoc i rady, rozřešení však nenesu.

Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #7 kdy: 22. 03. 2019, 07:52:49 »
Tipujem, ze ten Optane bol v tom notebooku len ako cache pre jeho zrychlenie. No a to je asi kamen urazu.
Stretol som sa s niecim podobnym v jednom starsom dell notebooku, ktory mal male ssd ako cache. Pracovat s tym SSD standardne a bootovat neslo.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #8 kdy: 22. 03. 2019, 14:04:27 »
Linux nevidel diskove zarizeni (/dev/sda) proto, ze ta akceleracni technologie schovana v hardware se casto hlasi jako jiny raid radic. Tim, ze to optane bylo v rozbitem stavu, tak se bud ono "pole" nepodarilo sestavit pred bootem, anebo vase distribuce/jadro nema podporu pro PCI VID:PID pro onen radic. Je to klasicky pripad "hardware je prilis moderni" vs Linux.

Ted je otazka, zda jste ten windows nainstaloval primo na SATA disk, nebo uz na ten akcelerovany slepenec s tim Optane.

Priste je potreba nasdilet s dotazem i vypis lspci a dmesg.

Re:Intel Optane a live distra
« Odpověď #9 kdy: 24. 03. 2019, 21:37:38 »
Dobrý večer, děkuji, příště přiložím. Nainstaloval jsem to rovnou na slepenec, pro jistotu jsem to ověřil v Intel rapid sw a vše OK. Kontrola disku také proběhla OK. Děkuji všem zúčastněným v tomto vlákně.