Nvidia driver vyžaduje Intel driver

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« kdy: 17. 03. 2019, 01:04:40 »
Jsem linuxak a dostal se mi na stul notebook Acer ASPIRE  s Windows 7 fresh install. Potřebuji nainstalovat driver grafické karty Nvidia GeForce 810M ale instalátor hlásí že musím nejdříve nainstalovat Intel driver!
S takovejtoma windows halamajznama nemám zkušenosti. Netušíte někdo co s tím? Díky
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #1 kdy: 17. 03. 2019, 07:56:25 »
Ano, s touto úrovní znalostí můžu doporučit tři cesty:
a) pokud je na ntb recovery procedura na natažení předinstalace výrobce, využijte ji,
b) pokud není, stáhněte z Aceru všechny ovladače pro konkrétní model a nainstalujte je (intel ovladači se začíná),
c) pokud není k dispozici ani to, tak to dejte udělat někomu, kdo to zná, protože popsat všechny nuance správné instalace by bylo na velmi dlouho.

Ad c) Bývá zvykem nejprve instalovat ovladače čipsetu. Intel má na své stránce autodetekci, ale ta u straších modelů běžně nefunguje (nechtějí podporovat staré modely). Jako první se instaluje čipset, pak ovladač řadiče disků (ten může být v režimu SATA, RST, RSTe, RAID) - a je to o to komplikovanější, že tatáž technologie mění v čase jméno. Takže ovladač, který v době zakoupení notebooku měl nějaké označení, jeho nová verze se už může jmenovat jinak (nebo můžete použít starší verzi, ale proč?). Případně se doinstalovávají drobnosti typu řadiče USB a pod. (Např. pokud to má USB3).

Pak se instaluje ovladač zvukové karty.

Teprve pak ovladač grafiky (HDMI přenáší i zvuk, proto se instaluje až poté).

To je ale jen ve velmi, velmi hrubých rysech, abyste to vůbec rozběhal. Pokud chcete udělat opravdu dobrou instalaci, je to mnohdy složitější. Instalují se ovladače na kde co, např. na čtečky paměťových karet, aby měly správné ikony a skrývaly se, když není karta zasunuta, ovladače webcamu, myši (trackpadu), ...

Pokud chcete udělat instalaci dobrou, pak se z webu výrobce a ze správce zařízení sesbírají informace o jednotlivých kokponentách, ale ovladače se stáhnou přímo z webu jednotlivých dodavatelů komponent. Já doporučuji většinu obslužných programů neinstalovat, instalovat jen čisté drivery (nastavení pak řeší Windows, a ne nějaká aplikace třetí strany, která se po pár service packcích rozpadne).

Mnohem dál by Vás posunuly Windows 10, které mají velkou část ovladačů instalovanou přes Windows Update a opravdu v aktuálních verzích.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #2 kdy: 17. 03. 2019, 10:55:29 »
Pane Šilhavý moc díky...
Přesně jak píšešete, takový postup jsem se snažil dodržel. Před 12 lety kdy jsem Windows používal jsem se tyto návyky naučil, chipset první atd. Problém v tomto případě je ten, že ovladače z webu Aceru na tento konkrétní model jsou jen na Windows 8 a 10,ale mi tam dali 7...chceme je tam. Proto jsem v Linuxu zjistil HW, postahoval drivery od výrobců komponent, ale pravděpodobně něco chybí. Co jsem neintaloval je kamera, čtečka karet a touchad. Zkusim tedy doinstalovat zda to pomůže.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #3 kdy: 17. 03. 2019, 11:57:29 »
U moderniho notebooku s iGPU + dGPU je casto normalni ze LCD i HDMI vystup jsou pripojeny na CPU a dGPU nedisponuje svym vystupem. A k spravne funkci onoho video-pass-through je holt potreba mit v poradku Intel drivery, se kteryma ta dGPU spolupracuje.

Nehledejte za tim nejakou vycuranost, ty drivery maji pravdu, jen se nedokazou vyjadrit tak presne, aby jste vedel co mate nainstalovat :)

Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #4 kdy: 17. 03. 2019, 17:42:14 »
ovladače z webu Aceru na tento konkrétní model jsou jen na Windows 8 a 10,ale mi tam dali 7...chceme je tam.

Tady je podle mě zásadní chyba vůbec ztrácet čas nad nepodporovanou konfigurací. Zejména laciní výrobci laptopů (Acer nevyjímaje) někdy dělají to, že upravují u hardwaru VID a PID, aby na ně nešly instalovat generické ovladače. Někdy mi přišlo, že je to jen primitivní naschválismus, jindy to byla reakce na bugy v hardwaru. Výrobce něco špatně navrhne, pak na to vymyslí přiohnutý ovladač (který chybu narovná), ale už by nebylo bezopečné, aby se chytaly generické ovladače.

Ovladače z Windows 8 často jde nainstalovat i na Windows 7. Někdy, pokud to nechce projít instalátorem, dají se instalační EXE / MSI rozbalit (např. 7zipem) a z nich vzít pouze INF a SYS soubory a ty nainstalovat bez instalátoru. Třeba tím nebudou dostupné všechny funkce, ale aspoň systém bude umět ovládat zařízení (např. powermanagement).

Ale jak už jsem psal, neztrácel bych tím čas a už vůbec ne s operačním systémem, který je dnes už mrtev.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #5 kdy: 17. 03. 2019, 19:55:55 »
[...] Problém v tomto případě je ten, že ovladače z webu Aceru na tento konkrétní model jsou jen na Windows 8 a 10,ale mi tam dali 7...[...] postahoval drivery od výrobců komponent, ale pravděpodobně něco chybí [...]
casto bejva na download page receno W8/W10, ale kdyz ovladac stajnes a rozbalis najdes tam bud adresare win7/win8/win10, nebo v *.inf souboru je win7 i tak uvedeno...
tu "pravdepodobnost" muze pomoci objasnit, mas ve spravci hw nejake "vykricnikove" zarizeni?

[...] Ale jak už jsem psal, neztrácel bych tím čas a už vůbec ne s operačním systémem, který je dnes už mrtev.
spis nestracej cas doporucovanim nekomu W10 kdyz pise ze chce W7, clovek kdo si dava W7 vi proc je chce, nepovazuje je za mrtve... to ze W10 jsou "moderni/zive/aktualni/blabla" je sice hezke, ale kdyz by vyrobce meho jidla zacal prodavat zabalene l3jno taky by me nezajimalo ze je moderni a c00l ;-)

Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #6 kdy: 17. 03. 2019, 19:59:36 »
spis nestracej cas doporucovanim nekomu W10 kdyz pise ze chce W7, clovek kdo si dava W7 vi proc je chce, nepovazuje je za mrtve... to ze W10 jsou "moderni/zive/aktualni/blabla" je sice hezke, ale kdyz by vyrobce meho jidla zacal prodavat zabalene l3jno taky by me nezajimalo ze je moderni a c00l ;-)

Ze ZAJDANOVA popisu to vypadá, že to není z jeho hlavy, jaký OS tam bude. V tom případě by si měl takové problémy vyžrat ten, kdo takto rozhoduje. Druhou alternativou je koupit model (třeba repasovaný), který má podporu Windows 7. Lámat to mezi sebou je prostě nevděčná práce.

Poměrně solidní alternativou pro případy, kdy je potřeba zachovat kompatibilitu a provozovat starší OS, je spustit současný OS a starší virtualizovat. Je to druhé straghtforward řešení.

Roubovat ovladače bych se snažil až naposledy a po pečlivém zvážení, že neexituje inteligentnější volba.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #7 kdy: 17. 03. 2019, 20:12:04 »
Ze ZAJDANOVA popisu to vypadá, že to není z jeho hlavy, jaký OS tam bude [...]
[...] spustit současný OS a starší virtualizovat. Je to druhé straghtforward řešení. [...]
ja vychazel z jeho "ale mi tam dali 7...chceme je tam" ted tedy nevim zda on a nekdo kolem nej je tam chce, nebo mu to rekli 3rd kdyz mu NB pro vyreseni pujcili :-) kazdopadne, virtualizovat stale neresi to ze W10 by byl primar se vseho jeho nevyhodama/problemama/neprijemnostma...
ja bych se jako prvni zameril na zjisteni zda Acer nema v archivech ovladacu podporu i pro W7 presto ze to nepise u stazeni...

a mozna by ZAJDAN mohl prozradit konkretni model? ;-)

jinak samozrejme souhlasim s tim ze nez Acer co mozna nebude mit snadne W7 rozhozeni, bych vzal repas Dell nebo Thinkpad s W7 samolepkou a o "10" radu lepsi zpracovani :-)

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #8 kdy: 17. 03. 2019, 20:44:40 »
díky pánové za Váš čas!

jde o Acer Aspire E5-511G
vzhledem k tomu, že Windows 7 byla čistá instalace a během mého hledání na netu se stihli nainstalovat Aktualizace a já provedl restart počítače, poté již Windows nenaběhli....tady moje trpělivost skončila, člověka kterému to patří jsem přesvědčil a nainstaloval tam linux.
Já osobně bych si Acer nikdy nekoupil, byla to další ukázka, že tato značka není nic pro mě. Pro příště jsem doporučil DELL nebo MSI.
« Poslední změna: 17. 03. 2019, 20:46:27 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nvidia driver vyžaduje Intel driver
« Odpověď #9 kdy: 17. 03. 2019, 23:45:59 »
[...] a nainstaloval tam linux. [...]
[...] Pro příště jsem doporučil DELL nebo MSI.
to je ovsem idealni reseni :-)
spis Dell nebo Thinkpad T/X/W ;-)
(btw: kouknul sem na par malejch "win8" ovladacu pro ten model na webu acer a ve vsech (3) byl uvnitr ovladac i na WIN7 ;-)