Realizace jednoduché sítě v rodinném domě

Realizace jednoduché sítě v rodinném domě
« kdy: 16. 03. 2019, 09:30:56 »
Zdravím všechny a obracím se o radu s realizaci domácí sítě v menším rodinném domku. Současný stav je následující: Klient WIFI providera je spojen kabelem se switchem na který je kabelem připojen starší dvou pásmový WIFI router Edimax  br-6428 ac v1 a základnová stanice VOIP telefonu Siemens. WIFI router je umístěn na mezipatře a spolehlivě pokryje mé požadavky pokrytí WIFI signálem, jak hlavních obyvacích místnosti v přízemí tak i v patře, obsahne rovněž terasu. S tímto jsem spokojen.
Nýní mi Cetin realizuje připojku pro pevný internet od O2. Pořídíl jsem s předstihem modem VDSL TP-link Archer vr 300, cvičně přepnul do režimu bezdrátového směrovače, připojil na na současného klienta a bohužel zjistil , že WIFI pokrytí tohoto TP-linku je zoufale.
Buď mám WIFI signál v přizemi a v patře je v podstatě nula, nebo opačně. Je mi jasné , že musím buď zkusit jiný modem  ale to bych už raději nezkoušel a nebo přidat AP.
Viděl bych jako AP použit stavající Edimax , ale jak to provést nejsem z obecných návodů pochopit.
Bude někdo z místích odborníků  mi ochoten polopatisticky popsat postup?
Děkuji předem.
« Poslední změna: 16. 03. 2019, 15:59:08 od Petr Krčmář »


Re:Realizace jednoduché sítě- prosba o pomoc
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2019, 10:16:03 »
Předpokládám, že to připojení od současného WiFi providera chcete zrušit. Potom jenom ten kabel, co je teď mezi WiFi klientem providera a switchem, přepojíte do toho VDSL modemu (na druhém konci zůstane stále v tom switchi). To by mělo být vše, pokud je ten Edimax ve výchozím nastavení a bere si nastavení ze sítě, mělo by dál vše fungovat a na zařízeních připojených k tomu Edimaxu ani nebudete muset nic měnit.

Re:Realizace jednoduché sítě- prosba o pomoc
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2019, 10:52:35 »
Děkuji moc za radu. Jak tomu rozumím,tak abych to Vámi navržené zapojení vyzkoušel nýní když pevná linka ještě není funkční, tak bych to zapojil následovně:
Kabel od současného providera přímo do WAN portu modemu TP-Link a do Lan portu TP-linku zapojit switch  s připojeným Edimaxem a VOIPEm?
A jak mám rozumět výchozí nastavení edimaxu, ten je nastaven na současného providera.
« Poslední změna: 16. 03. 2019, 10:59:18 od 09freds »

Re:Realizace jednoduché sítě- prosba o pomoc
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2019, 11:07:29 »
Tím mezi současného providera a svůj router zapojíte ještě další router, tam už bych si nebyl tak jistý, že to bude fungovat automaticky bez dodatečné konfigurace. Není mi ale moc jasné, co na tom chcete zkoušet – fyzické zapojení zůstane od switche dál tak, jak ho máte dnes, tj. pokrytí WiFi bude stejné, stejná bude i konfigurace domácí WiFi sítě. Otestoval byste akorát komunikaci Edimaxu s TP-Linkem v režimu routerů, která ale stejně může být jiná, než komunikace Edimaxu s TP-Linkem v režimu modemu.

A jak mám rozumět výchozí nastavení edimaxu, ten je nastaven na současného providera.
Standardní nastavení je takové, že se router (váš Edimax) na WAN portu dotáže (přes DHCP), jakou má používat IP adresu, bránu a DNS servery. V současné době mu u vás odpovídá WiFi klient současného poskytovatele, až to přepojíte na ten VDSL modem, odpoví mu na stejný dotaz ten VDSL modem. Tj. na tom Edimaxu byste nemusel nic měnit, potřebné údaje si zjistí sám.

Něco jiného by bylo, pokud byste ty hodnoty měl na Edimaxu nastavené napevno – pak by bylo potřeba před připojením k tomu VDSL modemu změnit konfiguraci WAN, aby se používalo DHCP.

Re:Realizace jednoduché sítě- prosba o pomoc
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2019, 13:43:32 »
děkuji za radu :)