PHP a access 2000

Hyp

PHP a access 2000
« kdy: 15. 03. 2019, 16:04:48 »
Dobrý den, řešil jsem napojení své databáze v access 2000 tak, že bych soubor nahrál na web a z něj načítal data. Trápil jsem se s návody a dle sdělení  správce  mého hostingu to nejde a je nutný převod DTB do mysql.
Chtěl jsem se zeptat, zda to někdo neřešil, případně zda by se dal využít SQL server express. Problém je v tom, že databáze je malé, v češtině a chtěl jsem část údajů měnit online formulářem. Pak mě napadlo, že bych základní tabulky exportoval do csv(txt)/xml a načítal údaje ze souboru a načítal z php a updaty bych následně dělal ručně. Chtěl bych, aby se data minimálně jednou týdně synchronizovala.
Zkoušel jsem i data převést na mysql, ale pak acess 2003 nefunguje úplně korektně a hlásí mi chyby.
Pro začátek jednoduchá představa :
Je databáze klientu, po přihlášení klient načte svoje údaje do formuláře (z access souboru) a změní část hodnot bydliště a změna se uloží do obou dtb nebo odešle alespoň mailem,
Časem bych chtěl údaje spojit, ale uvidím. Je cca 10tis klientů, představa je že cca 1000 bych jich přistupovala z www.
Díky.




Re:PHP a access 2000
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2019, 17:41:13 »
PHP ma konekt na SQL a skrz odbc_connect(). Ale to by musel poskytovat hostingu podporovat coz si urcite nedela. Kdyby jsi mel ten pocitac s Access vytazeny do NETu s pevnou adresov pak by to asi slo. Resil jsem uvnitr site a v pohode.

PS: MS Access se co nejdriv zbav jestli to je mozne. Radeji prosty *.csv nez "toto".

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP a access 2000
« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2019, 18:26:18 »
Nejjednoduším řešením bude asi konverze databáze do MySQL. Bude pak přístupná z MS Accessu i z PHP.

Hyp

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #3 kdy: 17. 03. 2019, 22:00:21 »
OK, díky za odpovědi. Bohužel ani jedno se mi nechce. Access funguje od roku 2000 bezchybně, předělání by dalo spousty práce a času. Když jsem zkoušen připojit DTB na Mysql, tak mi to hlásilo sposty chyb s češtinou (názvy formulářů, polí), takže by se vše muselo projít a opravit. Nejjednodušší asi bude vystavení jednoho stroje na virtualbox a napojení z netu, ale nevím, zda to zvládnu.
Případně ještě asi zkusit napojení na soubor csv, případně xml.
Myslel jsem, že to bude jednosušší :-)
Každopádně díky za rady a pomoc.

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #4 kdy: 17. 03. 2019, 22:22:57 »
Ta oprava by ale určitě šla automatizovat, protože to bude stále stejné... já bych tu mrtvolu zahodil za každou cenu.

OK, díky za odpovědi. Bohužel ani jedno se mi nechce. Access funguje od roku 2000 bezchybně, předělání by dalo spousty práce a času. Když jsem zkoušen připojit DTB na Mysql, tak mi to hlásilo sposty chyb s češtinou (názvy formulářů, polí), takže by se vše muselo projít a opravit. Nejjednodušší asi bude vystavení jednoho stroje na virtualbox a napojení z netu, ale nevím, zda to zvládnu.
Případně ještě asi zkusit napojení na soubor csv, případně xml.
Myslel jsem, že to bude jednosušší :-)
Každopádně díky za rady a pomoc.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci


Re:PHP a access 2000
« Odpověď #5 kdy: 19. 03. 2019, 16:43:00 »
OK, díky za odpovědi. Bohužel ani jedno se mi nechce. Access funguje od roku 2000 bezchybně, předělání by dalo spousty práce a času. Když jsem zkoušen připojit DTB na Mysql, tak mi to hlásilo sposty chyb s češtinou (názvy formulářů, polí), takže by se vše muselo projít a opravit. Nejjednodušší asi bude vystavení jednoho stroje na virtualbox a napojení z netu, ale nevím, zda to zvládnu.
Případně ještě asi zkusit napojení na soubor csv, případně xml.
Myslel jsem, že to bude jednosušší :-)
Každopádně díky za rady a pomoc.

Ja taky byl fanouskem Access. Ale pak se tam dostalo spousta zaznamu a Access pod zatezi dela neuveritlne hlouposti. Dotazes se na pocet zaznamu tabulky vrati =0, udelas refresh vrati 50 tis, udelas znova da cely pocet. Nevis jaky timeout mas dat aby ti dal to spravne cislo. Nekdy to da na prvni dobrou, jindy po 10 vterinach. Proto jestli stojis na zacatku pak udelej export a kdyz uz tak at se Access pripojuje k te SQL.

Hyp

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #6 kdy: 30. 11. 2019, 11:11:32 »
Tak po delší době jsem vše rozchodil, že na localhostu mi to funguje (mám tedy problém,jak psal Zdeno, že někdy dotaz píše vráceno 0 záznamů a někdy 5000). Pokud zadám svoji veřejnou penou ipadresu tak taky.
Ale teď vůbec nevím, když mám ostatní skripty na normální doméně (původně jsem myslel, že vše přesměruju sem, ale asi bych vše nechal na původní doméně, kde mám i hosting), aby se tento jeden skript s dotazem odeslal na jiný (můj vlastní)server. Jde nějak načíst hodnoty z jiné IP adresy z databáte přes odbc_connect s dsn? Našel jsem nějaké návody pdo, ale asi je problém se zpětnou kompatibilitou access 2000 win 10, protože přes to před pdo, adodb jsem to nerozchodil, ale pod odbc_connect s dsn odbc připojením mi fachá.
Jinak jsem vše rozchodil i na ubuntu serveru s mdbtools, ale tam asi nepůjdou přidávat záznamy do do dtb, tak bych asi spíš nechal data na w10.
Samozřejmě váhám nad převodem databáze, ale vzhledem k provozu (7dní v týdnu) mám strach se do něcčeho pouštět. Takto by to asi nějakou dobu stačilo.
Budu rád zas za nakopnutí....
Díky moc
Díky
PS Řešení která mě napadla :
1) vše přesunout na vlastní server - moc se mi nechce
2) přesměrovat ty stránky, kde by to bylo potřeba na muj server a zas zpátky (přijde mi blblost)
3) nakopírovat si ty záznamy (nějak na pozadí), o které se jedná do nové databáze a pak to řešit tam, taky mi přijde blbé

creatura

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #7 kdy: 09. 12. 2019, 19:13:48 »
...
PS Řešení která mě napadla :
1) vše přesunout na vlastní server - moc se mi nechce
2) přesměrovat ty stránky, kde by to bylo potřeba na muj server a zas zpátky (přijde mi blblost)
3) nakopírovat si ty záznamy (nějak na pozadí), o které se jedná do nové databáze a pak to řešit tam, taky mi přijde blbé
4) jediné reálné řešení pro život je ten dvacet let starý program prostě zahodit.  I když nepíšeš co vlatně dělá a proč se toho Accessu tak držíš

Hyp

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #8 kdy: 10. 12. 2019, 22:08:09 »
Ahoj, díky za odpověď. Samozřejmě rozumím, že nejjednosuší je vše zahodit a začít znovu, ale
-na na současné databazi dělá 3-5lidí i o víkendech, takže uzavření a instalace nového sw den ze dne nepřichází v úvahu (v podstatě info system firmy na zakázku, kerý se byť pomalu, ale postupně upravoval dvacet let)
- mám vše napojeno na účetní systém pohoda (také ms access) a vše funguje
- systém je rychlý, eviduji pouze to, co je potřeba (např. pohoda neumí expirace, resp. musí se vést šarže a pak expirace) a snad i pak neumožňuje vydávat nejstarší zboží, musí se hledat v txt polích, takže bych musel vést další údaje, které= jsou nepotřebné
-vše funguje, je to dělaný tak,že účetní zná, zaměstnanec zná, je to rychlý, bezpečný (na netu je pouze stanice s eet
- teď však potřebuji část dat dát na net(stačilo by pouze ke čtení a aktualizovace/synchronizace), takže řešení koupit server, software, firewall, experta na programování, bezpečnost (i účetního a třeba i zaměstnance) je neakceptovatelný -ideálně to propojit s wordresem/joomlou, kde jsou internetový stránky (samozřejmě jdou udělat nové stránky... ale to není řešení, které hledám)
Potřebuji tedy teď řešení na přechodnou dobu, jednoduché stabilní....
« Poslední změna: 10. 12. 2019, 22:10:47 od Hyp »

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP a access 2000
« Odpověď #9 kdy: 10. 12. 2019, 22:53:45 »
Je třeba si uvědomit, že Access je embedded databází a jako taková nesmí být provozována na sdíleném úložišti, jinak se chová nepředvídatelně.

wajta

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #10 kdy: 11. 12. 2019, 12:27:05 »
- teď však potřebuji část dat dát na net(stačilo by pouze ke čtení a aktualizovace/synchronizace), takže řešení koupit server, software, firewall, experta na programování, bezpečnost (i účetního a třeba i zaměstnance) je neakceptovatelný -ideálně to propojit s wordresem/joomlou, kde jsou internetový stránky (samozřejmě jdou udělat nové stránky... ale to není řešení, které hledám)
Potřebuji tedy teď řešení na přechodnou dobu, jednoduché stabilní....

Cestou nějakého vlastního serveru pro přechodnou dobu bych nešel. Pokud nemáte čas a zkušenosti se správou a zabezpčením, bude tohle spíš cesta do pekla.

Variantou může být export Access db do MS SQL Serveru.
Tady bych očekával úplné minimum problémů, protože obě technologie jsou z jedné dílny a navíc je to i doporučovaný scénář provozu - klient Asccess a data v MSSQL.
Navíc, pokud se vám to podaří můžete u toho zůstat zase na dlouhé roky i uvnitř firmy, protože veškerou logiku a reporty necháte stále v Accessu, jen data přesunete na server (MSSQL Express je zdarma, tuším s limitem na velikost db 10GB) .
Až budete mít data v MSSQL zřídíte si jakýkoli hosting (i free), kde je MSSQL podporována a k datům budete přistupovat z php aspp.net dle potřeby.

Dá se to napsat i tak, že z Vašeho stávajícího webu voláte scripty, které jsou na vedlejším hostingu a které vám vracejí data, takže uživatel nic nepozná, je na Vašich stránkách, ve známém prostředí, nikam se nepřesměrovává a co je na pozadí nevidí a ani ho to nezajímá.
Vy máte vyřešen provoz (o hosting se stará Váš správce) a uživatel svůj komfort.

Navíc tímhle způsobem můžete neustále rozšiřovat funkcionalitu, aniž byste musel zasahovat do nastavení primárního hostingu.





Re:PHP a access 2000
« Odpověď #11 kdy: 11. 12. 2019, 20:03:30 »
> MSSQL Express je zdarma, tuším s limitem na velikost db 10GB
Limit je 2GB

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #12 kdy: 11. 12. 2019, 22:02:56 »
Limit je opravdu 10GB.

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #13 kdy: 12. 12. 2019, 12:13:17 »
Limitů je více v různých verzích,
pro upřesnění odkaz na souhrn.

https://www.mssqltips.com/sqlservertip/5527/deciding-to-use-sql-server-2017-express-edition

Re:PHP a access 2000
« Odpověď #14 kdy: 12. 12. 2019, 12:49:14 »