PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?

PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« kdy: 15. 03. 2019, 12:41:08 »
Bude mi fungovat NVMe SSD v redukci třeba jako tato v desce z dob, kdy o nějakém NVMe nemohla ani slyšet, jelikož ještě neexistovalo? (konkrétně třeba deska s čipsetem AMD 760G + Phenom II) Co podpora bootování? Máte někdo takovou redukci vyzkoušenou?


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2019, 15:15:35 »
Podpora bootovani nebude, u NVMe se bohuzel bezne nenachazi "legacy boot ROM", protoze se hraje na to, ze to ma standardni rozhrani a v dobe UEFI by stejne takove ROM extensions moc neslo spoustet.

U linuxu to mas jednoduchy - /boot na male USB flash a od rootfs pak uz na NVMe.

Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #2 kdy: 17. 03. 2019, 22:58:57 »
takže mimo bootování by to mělo jet bez jakékoli podpory ze strany desky? (a jasně, pro linux bych zvládnul udělat boot oddíl kdekoli jinde)

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #3 kdy: 17. 03. 2019, 23:50:37 »
deska musi podporovat PCIe a k dosazeni plne rychlosti rezim x4 (pozor ze nektere desky maji x4 jen na nekterem slotu a navic se to snizuje podle toho zda jsou dalsi sloty obsazene, i kdyz to plati asi spis pri x8 a x16, radeji upozornuju at to kdyztak u sve desky overis u vyrobce/manualu/search), podporu OS Linux ma prodejce v popisu na tvem linku :-)

flack

Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #4 kdy: 19. 03. 2019, 12:21:27 »
Ahoj, asi pred mesiacom som riesil nieco podobne na GA-Z77X-D3H rev 1.1 https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z77X-D3H-rev-11#ov
Kupil som si  AXAGON PCEM2-D adapter z alzy (ze keby to nefunguje vratim to)https://www.alza.sk/axagon-pcem2-d-d5502306.htm

Upravil som BIOS podla https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

Dnes bootujem system z NVME Samsung 970EVO.
Samotny BIOS ssd disk nevidi, ale vidi UEFI zapis na disku a vie ho nabootovat. U mna som dodatocne este zapisoval do UEFI NVRAM zapis ku loaderu na archlinu. Pretoze som na SSD disk nainstaloval aj windows 10. Windows 10 sa mi v boot menu objavil ako UEFI po instalacii windowsu. Ale ARCH linux som na NVME disk skopiroval dodatocne do novych particii a nasladne potom upravil dalsi zaznam cez UEFI SHELL https://wiki.archlinux.org/index.php/Unified_Extensible_Firmware_Interface#bcfg a pridal zapis a spravnu cestu k linuxovemu .efi loaderu.

Urcite si pozri do manualu dosky a pozri aky PCI slot bude najvhodnejsi aby nezdielal linky medzi slotami ak ich vyuzivas viacero. Aby si si napriklad nezdielal linky PCIe na ktorej je graficka karta.

Kazdopadne editovat ten bios a vlozit don subor nebolo naozaj nic zlozite. Ale niesom BIOS guru:D Takze asi som mal stastie:D


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #5 kdy: 19. 03. 2019, 14:47:03 »
Ahoj, asi pred mesiacom som riesil nieco podobne na GA-Z77X-D3H rev 1.1

Z77 chipset je o pár let mladší záležitost než AMD 760G. Pochybuju, že byla deska s tímto chipsetem, která by měla už UEFI.

Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #6 kdy: 19. 03. 2019, 21:00:19 »
jasně, ta moje deska ještě UEFI nemá. A o sdílení PCIe slotů vím, mám tam jeden slot PCIe 4× a pokud ho obsadím čtyřlinkovou kartou, přestanou mi fungovat některé sloty PCIe 1×. S tím by ale problém nebyl. Pořád se rozhoduju, jestli do toho jít nebo ne. Ne že by mi extra vadila nutnost bootu z jiného zařízení, ale jistá komplikace to je. A ruku na srdce - při mém šolichání pravděpodobně nevyužiju rozdíl NVMe vs rozumný SATA SSD, který už tam je (přestože je tam jen SATA 2). Asi to nechám dožít, beztak plánuju celkovou výměnu...

Ale ta možnost modifikovat UEFI je dost zajímavá.

Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2020, 19:29:41 »
Pořešili jste to nakonec nějak?
Já mám tenhle problém taky EFI deska sice podporuje, ale při bootu to nerozpozná NVMe v PCIe slotu. Je to workstation deska někdy z roku 2012 (Fujitsu Celsius R920). Windows z toho EFI bootovat umí, ale třeba Linux to nedá. Nakonec jsem to obešel tak, že EFI nepoužívám a bootuji Linux na NVMe z USB flashky, kde je GRUB. Chtěl jsem přesunout i Windows, ale ty to nedá, ale chainloader přes Grub nerozezná ten NVMe disk, i když Linux normálně bootuje.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #8 kdy: 28. 05. 2020, 00:05:19 »
Pořešili jste to nakonec nějak?
Já mám tenhle problém taky EFI deska sice podporuje, ale při bootu to nerozpozná NVMe v PCIe slotu. Je to workstation deska někdy z roku 2012 (Fujitsu Celsius R920). Windows z toho EFI bootovat umí, ale třeba Linux to nedá. Nakonec jsem to obešel tak, že EFI nepoužívám a bootuji Linux na NVMe z USB flashky, kde je GRUB. Chtěl jsem přesunout i Windows, ale ty to nedá, ale chainloader přes Grub nerozezná ten NVMe disk, i když Linux normálně bootuje.
jen teorie, kdyz uz mas USBFlash s Grub co pak jadra+initramfs+rootfs bere z NVMe, tak ji muzes mit v rezimu UEFI a Windows pak startovat pres jejich EFI zavadec, Linux pres EFI zavadec na te USBFlash a vybirat pres desky BootMenu...

pokud by nahodou deska umela vlastni SecureBoot klice, tak mit na spolecnem EFI oddilu pro Linux misto Grub zavadec SicherBoot, kterej zabali jadro+initrd do efi binarky a podepise to tvejma klicema, pak by USBFlash nebyla treba, protoze to natazene jadro+initramfs by na NVMe uz meli normalne videt...

pokud by deska neumela vlastni klice tak lze SicherBoot pouzit samozrejme taky, jen bude podepsane MS klicema, pokud ale nevidis problem v Legacy a/nebo nepouzivas stejne FDE LUKS, tak je to stejne jedno :-)

Re:PCIe -> NVMe redukce ve staré desce?
« Odpověď #9 kdy: 01. 06. 2020, 20:37:19 »
Tak jsem to dneska nakonec po mnoha různých pokusech vyřešil.
Nakonec přes bootloader Clover - https://forums.puri.sm/t/report-uefi-with-duet-clover/6511.
Částečně podle tohoto návodu: https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html
Nakonec stačilo na EFI partition na USB flashce nahrát ten Clover. Z adresáře \EFI\CLOVER\drivers\off překopírovat driver pro NVMe do adresářů \EFI\CLOVER\drivers\efi a \EFI\CLOVER\drivers\bios (ty adresáře a název souboru je trochu jiný, asi jiná verze Cloveru).
Problém ale nastal z instalací Windows 10, která byla úplně vyjevená z toho EFI na flashce a vytrvale se odmítala instalovat.
Nakonec jsem nainstaloval na klasický SATA disk, ve Windows NVMe bylo normálně vidět, tak jsem ho dd-čkem překlopil v live Fedora na NVMe. Clover s tím neměl problém a začal bootovat.
Jenže to hodilo INACCESIBLE_BOOT_DEVICE, ale to už jsem byl doma, protože to je známý problém už z dob Windows 2000. Windows mají zafixovaný předchozí ovladač pro SATA řadič, proto je před překopírováním nutné ze Správce zařízení odinstalovat ten driver, restartovat počítač, nabootovat hned do live Linuxu, znovu to překlopit (možná by stačilo i jen zkopírovat nějaké soubory registrů nebo tak něco). Restartovat a při bootu Windows najde samo ovladač a je to.