IPv6 za NATem

Kamui

IPv6 za NATem
« kdy: 15. 03. 2019, 11:46:16 »
Existuje nějaký rozumný způsob, jak mít IPv6 konektivitu za NATem bez veřejné IPv4? Resp. u mbě je situace taková, že veřejnou IP sice mám, jenže připojení je pomocí GPON a ten bazmeg od poskytovatele má nevypnutelný NAT (bridge mode není možný), takže mám toto a až za tím svůj router s OpenWRT (když chci přesměrovat port, musím na obojím). Zkoušel jsem tunel od HE, jenže protokol 41 tím optickým křápem podle očekávání neprojde. Existuje ještě nějaká jiná možnost, nebo mám prostě a jednoduše smůlu?


Re:IPv6 za NATem
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2019, 12:21:29 »
Řešení je samozřejmě požádat ISP o přidělení IPv6. Zrovna nedávno jsem na jednom setkání ISP byl a někteří z nich říkali: „Dáváme IPv6 každému, kdo si řekne. Loni si třeba neřekl nikdo.“ Pokud jde o GPONovou síť, ta téměř jistě IPv6 podporuje a stačí to pouze nakonfigurovat.

Jako řešení poslední záchrany existují třeba IPv6 tunely od vpsFree.cz.

Kamui

Re:IPv6 za NATem
« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2019, 12:40:11 »
Na IPv6 jsem se ISP samozřejmě ptal, ale byl jsem odbyt s tím že IPv6 nemají a zavádět neplánují. Na to vpsFree se kouknu.

Re:IPv6 za NATem
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2019, 08:55:30 »
Name & shame: jaky je to ISP, prosim? Je treba na takove ukazovat.

(Resenim je samozrejme aby ISP dodal bazmek, ktery funguje jako L2 bridge. Takove jsou bezne dostupne, napr. CETIN je na sve GPON siti dodava. Ale chapu, ze s nekomunikujicim ISP se takova vec resi tezko. Alternativne zmena ISP, coz muze byt problem, pokud v lokalite neni rozumna konkurence.)

Kamui

Re:IPv6 za NATem
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2019, 09:46:57 »
Radek Zajíc: Centrio na Praze 13. Schválně jsem jim včera poslal e-mail s dotazem na IPv6 - odpověď byla stručná:
Citace
Dobrý den,
Zatím bohužel IPv6 nepoužíváme. Počítáme, že tak za dva roky.
S pozdravem
****


Re:IPv6 za NATem
« Odpověď #5 kdy: 23. 08. 2019, 10:26:31 »
Centrio toto říká už několik let stéle dokola.
Nyní od nich odcházím k společnosti Poda, která je na P15 a uvidíme.