Jednoduchá správa hesel

Jednoduchá správa hesel
« kdy: 04. 03. 2019, 09:53:00 »
Uz od nepamati, kedy som si zriadil prvy email tak pouzivam nie velmi dlhe hesla (cca 8 znakov). Niekedy sa nevyzadovalo aby bolo heslo vytvorene z kombinacii roznych znakov, cisiel atd ... Proste ked som si zvolil heslo 123 tak to fungovalo.
Postupom casu prisli podmienky aby hesla obsahovali kombinaciu inych znakov, okrem pismen.
Moj oblubeny web prehliadac je google chrome a tak isto mam aj ucet na google. Pokial sa niekde registrujem (mam na mysli len webove prihlasovanie) tak prehliadac sa pri prvom prihlaseni pyta ci chcem ulozit meno a heslo k danemu uctu.
Tato sprava hesiel mi vyhovuje uz mam ulozenych asi cez 100 uctov na rozne weby. Aj ked sa mi obcas stane pri prihlasovani, ze formular pre zadanie mena a hesla ostane prazdny, tak staci sa prihlasit do google uctu a heslo si vyhldat.
Niekedy pred 15 rokmi som si mena hesla k roznym uctom ukladal na disk do textaku a zipoval to pod heslom. Ak som sa isiel do nejakeho uctu prihlasit, tak som si musel odomknut zip otvorit ho aspon na citanie, vyhladat konto a tak som sa mohol prihlasit (dost neprakticke).
Teraz si naozaj pochvalujem tu spravu hesiel od googlu. Zatial to nesynchronizujem s android mobilom (i ked som si nainstaloval na smartphone google chrome, ale neskutocne mi chrome zral baterku, tak som ho vyhodil (a na androide som trocha opatrnejsi, az tak mu neverim)).

To o com som pisal su hesla pre online weby. Ja vsak potrebujem ukladat aj hesla mimo webu, napr. sftp (sice da sa to aj cez web, ale na sftp pouzivam filezillu, kde sa da ulozit config aj s heslami, ale to je dalsi subor navyse) dalej mam zamknute odt. zip, pdf atd .... a potrebujem spravovat aj tie hesla.

Ako som spomenul vyssie, tak pouzivam jednoduche hesla, pre mna zapamatovatelne, ale vzdy a vsade sa pise aby sme pouzivali zlozitejsie a dlsie hesla a kto si ma napr. zapamatat heslo
Kód: [Vybrat]
q4K;"$gq:NzDcbT<Preto hladam nejaky soft. ktory spravuje hesla a zjednodusuje pristup do roznych uctov, prip. dokumentov atd ...
Na roote som nasiel par diskusii, resp. clankov
https://forum.root.cz/index.php?topic=13004.0
https://www.root.cz/clanky/pass-spravce-hesel-inspirovany-cistou-unixovou-filosofii/
Ale neviem sa rozhodnut. Ide  mi najviac o bezpecnost a jednoduchost. Celkom ma zaujalo nextcloud + keepass (nextcloud pouzivam, teda mam ho nainstalovany a sluzi mi ako domaci file server (je pristupny aj z vonka, takze OK)).
Mate niekto nejake skusenosti s keepass na nextcloud ? Prip. viete nieco ine poradit ?
« Poslední změna: 04. 03. 2019, 22:39:44 od Petr Krčmář »


Re:sprava hesiel
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2019, 10:24:12 »
Pouzivam Bitwarden. Klienty ma pro lin/win/android a ma i cloudovou synchronizaci.
Jednoduche to je.
Gréta je nejlepší.

Re:sprava hesiel
« Odpověď #2 kdy: 04. 03. 2019, 12:29:12 »
Pouzivam Keepassxc syncovany pres Syncthing, obe aplikace muzu doporucit.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sprava hesiel
« Odpověď #3 kdy: 04. 03. 2019, 13:28:29 »
v idealnom pripade si heslo pamatam. inac papier a pero.

Re:sprava hesiel
« Odpověď #4 kdy: 04. 03. 2019, 13:55:37 »
v idealnom pripade si heslo pamatam. inac papier a pero.

Ty si pamatujes nebo zapisujes nekolik set hesel? (Nebo si nic nepouzivas a vystacis si s mene?)


Re:sprava hesiel
« Odpověď #5 kdy: 04. 03. 2019, 15:35:22 »
Doma mám svoj nextcloud server, celkom sa mi páči https://apps.nextcloud.com/apps/passwords, existuje aj doplnok k firefoxu. Asi ho začnem viac používať, vekom si už niektoré heslá prestávam pamätať.

kate

Re:sprava hesiel
« Odpověď #6 kdy: 04. 03. 2019, 15:36:33 »
Pouzivam Bitwarden. Klienty ma pro lin/win/android a ma i cloudovou synchronizaci.
Jednoduche to je.

Na bitwardenu je super i to, že není nijak drahá self-hosted verze :)

Re:sprava hesiel
« Odpověď #7 kdy: 04. 03. 2019, 16:41:30 »
pouzivame passbolt, ma FF extension

pro dalsi hesla pouzivam cli utilitu pass

Re:sprava hesiel
« Odpověď #8 kdy: 04. 03. 2019, 16:59:12 »
Firefox a Firefox Sync.

Zhruba 5 klíčových hesel mám jen v hlavě.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:sprava hesiel
« Odpověď #9 kdy: 04. 03. 2019, 19:13:35 »
v idealnom pripade si heslo pamatam. inac papier a pero.

Ty si pamatujes nebo zapisujes nekolik set hesel? (Nebo si nic nepouzivas a vystacis si s mene?)
privatne s tym vystacim. v praci som si kvoli tomu viedol textak :)

Re:Jednoduchá správa hesel
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2019, 11:32:43 »
Ja by som sa na hesla vykaslal, mam od zaciatku pouzivania internetu (a vseobecneho heslovania) 2-3 hesla cca 8 znakove kde su aj cisla, ale ziadne ine znaky.
Tie hesla nie su uhadnutelne smrtelnikom, lebo nemaju ziadny vyznam a nemozu byt ani v ziadnych pass databazach.
Avsak teraz by som chcel pouzit hesla typu
Kód: [Vybrat]
np?>:6ZAB5h;E}Ct
g:,tF2<7pt.:MH2y
,_J*z3MZ5f>SL']~
"\P=K[ejK&Wkwq7S
a toto si uz snad nemoze zapamatat nikto, preto chcem nejaky soft na spravu hesiel.
Ako vidim takychto aplikacii je viac, clovek nema cas testovat kazdu a prve co sa mu dostane pod ruky, tak zacne pouzivat a vacsinou je s tym spokojny. Po case vsak zisti, ze existuje nieco lepsie a musi migrovat. Predpokladam, ze migracia bude skor rucna ako cez nejaky mig nastroj, tak preto som chcel poznat aj nazor ostatnych

Re:Jednoduchá správa hesel
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2019, 16:01:56 »
Ja by som sa na hesla vykaslal, mam od zaciatku pouzivania internetu (a vseobecneho heslovania) 2-3 hesla cca 8 znakove kde su aj cisla, ale ziadne ine znaky.
Tie hesla nie su uhadnutelne smrtelnikom, lebo nemaju ziadny vyznam a nemozu byt ani v ziadnych pass databazach.
Avsak teraz by som chcel pouzit hesla typu
Kód: [Vybrat]
np?>:6ZAB5h;E}Ct
g:,tF2<7pt.:MH2y
,_J*z3MZ5f>SL']~
"\P=K[ejK&Wkwq7S
a toto si uz snad nemoze zapamatat nikto, preto chcem nejaky soft na spravu hesiel.
Ako vidim takychto aplikacii je viac, clovek nema cas testovat kazdu a prve co sa mu dostane pod ruky, tak zacne pouzivat a vacsinou je s tym spokojny. Po case vsak zisti, ze existuje nieco lepsie a musi migrovat. Predpokladam, ze migracia bude skor rucna ako cez nejaky mig nastroj, tak preto som chcel poznat aj nazor ostatnych

Urcite pryc od soucasneho stavu.
I pokud pominu, ze 8 alfanum znaku je malo, tak hlavni problem je recyklace hesel.

Re:Jednoduchá správa hesel
« Odpověď #12 kdy: 06. 03. 2019, 01:01:01 »
SafeInCloud
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Jednoduchá správa hesel
« Odpověď #13 kdy: 06. 03. 2019, 07:16:40 »