Jo? Já jsem žil v domnění, že u účetního dokladu by jméno dodavatele + adresa být měla.
Náležitosti definuje pouze zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, § 26 a násl., náležitosti daňového dokladu:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235#cast1-hlava2-dil5.
Pokud ale nechcete uplatňovat DPH, pak se Vás tento zákon vůbec netýká a týká se Vás jen zákon č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů, konkrétně § 24:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586#f1459243.
U uplatňování nákladů zákon nestanovuje žádné podmínky. Pouze klade požadavek na průkaznost. Takže pokud máte licenci, máte screenshot ceny na webu, a máte na účtu platbu (ve prospěch Microsoftu), je to průkazné až až.
Příkladem nákladového dokladu, kde nemáte uvedeného prodejce může být např. jízdenka MHD. Tu vám prodává trafika, ale její jméno nikde není. Ale naopak, samotná jízdenka není uznatelný náklad, pokud k ní ještě nedoložíte účel cesty.
Dlouhou dobu (dnes už to neplatí) mohla být příkladem dohoda o provedení práce. Tam nebyla nařízena písemná forma - prostě jste na ulici mohl oslovit kolemjdoucího, požádat ho, ať Vám pomůže vyložit auto, a dát mu za to 200 Kč. A uznatelný náklad to byl.
Dalším příkladem může být nákup občerstvení pro zaměstnance, pokud jste třeba na firemním výjezdu, z nápojového automatu. Ten Vám taky nevydá žádnou účtenku. Tam bych doporučil zadokumentovat samotný výjezd, jména zaměstnanců, trvání výjezdu (vznik nároku na stravu), a foto s výdejem nápojů. Opět - bude to uznatelný náklad.
Dalším příkladem je kupon na MHD, pokud prokážete, že je pro firmu levnější, než kupování samostatných jízdenek. Tam zase nastává "problém", že je odběratelem jméno zaměstnance (dopravní podniky to tak vyžadují - vím, Praha ne, ale zase má dvojnásobnou cenu). V takovém případě může být uznatelným nákladem firmy i doklad, který je psaný na jiného odběratele (opět, nutno vysvětlit a doložit, proč to jinak nešlo).