Jak plnohodnotně pracovat ve VM

Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« kdy: 16. 02. 2019, 15:04:02 »
Na svém PC pořád experimentuji, dělám pokusy a psí kusy (měním komponenty zhruba se stejnou periodou jako ponožky, flashuju BIOSy, přetaktovávám, přeinstalovávám a, což považuji za největší psí kus, bězí na nich Windows 10 kvůli občasnému hraní her. Zkrátka se tomu dá říkat všelijak, ale stabilní rozhodně ne.

Na práci (100% home office full stack dev.) potřebuji mít ale super stabilní prostředí. Řeším to linuxovým serverem s RAIDZ2 na kterém běží vmware workstation s několika trvale spuštěnými virtuálkami (win 7, linux desktop a několik linux servříků). K PC je připojen 10Gbit Mellanoxem. Na virtuálky se z PC připojuji nativním klientem vmware. Funguje to v zásadě dobře až na dvě nepříjemnosti.

1) Vmware v tomto režimu (VM běží na jiném počítači) nesdílí schránku. Najít funkční multiplatformní soft, který by tohle řešil je překvapivě dost problém. Kopírování textu přes soubor ve sdílené složce je extrémní opruz. Koupil jsem i Synergy ale ten se zase snaží dělat i sdílení myši a klávesnice což je v tomto případě kontraproduktivní.
2) Plynulost GUI je dost špatná což znepříjemňuje práci.

Vyzkoušené věci:

A) připojovat se přes RDP k win virtuálkam/VNC k linuxovým- řeší 1) ale RDP ve Win7 virtuálce neumí 4k + VNC i RDP ještě zhoršují 2)
B) vmware ESXi na serveru - řeší 1), neřeší 2) (+ hardware serveru není s ESXi zcela kamarád)
C) KVM+SPICE - řeší 1), zhoršuje (!!!) 2)

Nějaký nápad jak zlepšit 2) a/nebo bezproblémově a bezopruzově řešit 1)?



Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #2 kdy: 16. 02. 2019, 16:11:55 »
Ten druhý už se nedá stáhnout :-( download vede na stránku s textem

This hotfix has been discontinued. Instead, you can upgrade to Windows 10 and get the worst OS ever.

Ta poslední čtyři slova jsou na stránce napsána trochu jinak - newspeakově. Tak jsem to přeložil do normálního jazyka.

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #3 kdy: 16. 02. 2019, 16:18:10 »
No což o to, já už bych taky nedoporučoval cokoliv honit na systému starém 10 let a nepodporovaném (ani bezpečnostně) tři roky. To je podobné, jako dnes běhat na Debianu 5/6 (Lenny/Squeeze). Jde to, ale bolí to.

Tady jsem to našel přesdílené, ale nikde nevidím MD5 sumy, těžko říct, jestli je to zdravé:
http://thehotfixshare.net/board/index.php?autocom=downloads&showfile=19904

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #4 kdy: 17. 02. 2019, 08:50:42 »
Vyzkoušel jsem soft NoMachine. Funguje to skvěle - řeší to 1) velmi to zlepšuje 2) ... ale toho výkonu co to sežere na straně serveru ... při 4K@60Hz 2 jádra na 100%.


Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #5 kdy: 17. 02. 2019, 09:05:49 »
To se nedivte, v reálném čase to enkóduje H.264 pro 4k rozlišení.

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #6 kdy: 17. 02. 2019, 10:11:37 »
nebylo by lepší mít prostě pracovní prostředí zvlášť na vlastním železe?

Ušetří to spoustu nervů.


Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #7 kdy: 17. 02. 2019, 11:08:52 »
Na realtime streaming zkus parsecgaming.com. Je to primarne na streamovani her z cloudu, ale jde to provozovat i na LAN.

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #8 kdy: 17. 02. 2019, 13:54:39 »
Na realtime streaming zkus parsecgaming.com. Je to primarne na streamovani her z cloudu, ale jde to provozovat i na LAN.
Díky za tip, já jsem pro tyto účely znal jen https://flathub.org/apps/details/com.moonlight_stream.Moonlight a https://store.steampowered.com/steamlink/about/ , ale obávám se, že ani jedna varianta mu nebude fungovat, protože to vyžaduje, aby na OS odkud se streamuje byla k dispozici grafická karta a on to má ve virtuálkách a vga-passthrough tam nemá. Možná by to zprovoznil, ale musel by to enkódovat softwarově a to by si nepomohl. Napadá mě, že by mohl zkusit https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_GVT-g , které rozdělí jedno grafické jádro na více virtuálních a ty by potom přidělil těm jednotlivým virtuálkám a pak by mělo fungovat i harwarové encodování, ale je otázka co tam má za grafické jádro (podpora je od 5th Intel Core a E3_V4 Xeon - https://github.com/intel/gvt-linux/wiki/GVTg_Setup_Guide#22-hardware-requirements


Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #10 kdy: 17. 02. 2019, 14:26:14 »
ad 1) Možná hledáte tohle?
http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1026437

Takhle se to právě zprovozňuje v ESXi. Ve workstation to (ze záhadného důvodu) nejde.

nebylo by lepší mít prostě pracovní prostředí zvlášť na vlastním železe?

Ušetří to spoustu nervů.

Tohle je ale dost drahé řešení. Grafika s DP schopná uživit 4k+2k, 64GB RAM, alespoň 2x SSD, 2x 10GBit síťovka a SPF (nebo jedna síťovka a 10Gbit switch) a omáčka k tomu, bedýnky + elekřina na nonstop běh. Plus přepínání vstupu LCD x krát denně (když se projtekt tlačí na server 5 minut, tak to je přece ten pravý čas dat si jednu mapu v Overwatch ;-) )
« Poslední změna: 17. 02. 2019, 14:30:47 od czmiho »

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #11 kdy: 17. 02. 2019, 15:35:39 »
nebylo by lepší mít prostě pracovní prostředí zvlášť na vlastním železe?
Tohle je ale dost drahé řešení.
Aha, já jsem myslel, že máš 2 stroje. Tak pak by chtělo upřesnit co myslíš tím "2) Plynulost GUI". Já jsem na práci také provozoval virtuálku Win7 pomocí libvirtu + QXL + Spice a žádný problém jsem s plynulostí GUI neměl. Možná jsem jen ve Win7 vypnul 3D akceleraci (Aero). Virtuální grafický ovladač QXL podporuje 2D akceleraci, takže třeba surfování (scrollování) naprosto v pohodě.

VMware používá svoji vestavěnou 3D akceleraci, takže ji zkus vypnout a ponechej jen 2D + vypni Aero.

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #12 kdy: 18. 02. 2019, 10:07:54 »
Já jsem na práci také provozoval virtuálku Win7 pomocí libvirtu + QXL + Spice a žádný problém jsem s plynulostí GUI neměl. Možná jsem jen ve Win7 vypnul 3D akceleraci (Aero). Virtuální grafický ovladač QXL podporuje 2D akceleraci, takže třeba surfování (scrollování) naprosto v pohodě.

VMware používá svoji vestavěnou 3D akceleraci, takže ji zkus vypnout a ponechej jen 2D + vypni Aero.

Toto je hodně subjektivní. Např. pro vzdálenou správu a sem tam něco se dá tolerovat určitá latence. Pro trvalou práci pak rozdíly lidé vnímají. Navíc je každý jiný, takže znám lidi, kteří fungují bez problémů ve stejné situaci, ve které jiní skoro nejsou schopni pracovat.

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #13 kdy: 18. 02. 2019, 11:40:41 »
1) to zdielanie schranky:
ja by som to poriesil tak, ze by som si napisal skript, ktory mi ulozi obsah schranky do suboru niekde na zdielany disk, a dalsi skript, ktory ho precita a zapise do schranky... a samozrejme nakopirovat ho na vsetky virtualky a idealne namapovat na klav. skratky (napr. CTRL+SHIFT+C) alebo integrovat niekde do UI (ako tlacitko, ikonka alebo ja neviem polozka v menu)... mozno by slo urobit aj tak aby zachovavalo historiu zdielanej schranky ak by bolo treba, alebo aby sa to spustalo automaticky po stlaceni CTRL+C, a CTRL+V...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Jak plnohodnotně pracovat ve VM
« Odpověď #14 kdy: 18. 02. 2019, 13:28:22 »
Já jsem na práci také provozoval virtuálku Win7 pomocí libvirtu + QXL + Spice a žádný problém jsem s plynulostí GUI neměl. Možná jsem jen ve Win7 vypnul 3D akceleraci (Aero). Virtuální grafický ovladač QXL podporuje 2D akceleraci, takže třeba surfování (scrollování) naprosto v pohodě.
VMware používá svoji vestavěnou 3D akceleraci, takže ji zkus vypnout a ponechej jen 2D + vypni Aero.
Toto je hodně subjektivní. Např. pro vzdálenou správu a sem tam něco se dá tolerovat určitá latence. Pro trvalou práci pak rozdíly lidé vnímají. Navíc je každý jiný, takže znám lidi, kteří fungují bez problémů ve stejné situaci, ve které jiní skoro nejsou schopni pracovat.
Právě proto by měl czmiho uřesnit jestli myslí tearing nebo latenci při rychlém posunování okna, latenci kurzoru myši ...

Na latenci nebo tearing jsem také velmi citlivý. Pracoval jsem s tím Win7 přes 8 hod. denně několik let. Provozuji i vga-pass na hraní her a když se po aktualizaci jednoho balíčku latence nepatrně zvýšila, tak jsem to hned poznal. Problém s latencí GUI jsem měl spíše u linuxových VM. Teď jsem si cvičně pustil Fedoru s Gnome ve VM přes Spice, spustil video na YT a přesunoval rychle okno a při tom malá latence jde cítit (tearing žádný) nebo při rychlém pohybu v menu (hlavně ve FF) je obarvování položek trochu opožděné za kurzorem myši. Když ve Spice zapnu i 3D akceleraci (virtio-vga), tak je ta latence ještě větší.

Zkusil jsem ještě pro srovnání Debian9 s XFCE a ten Win7 a tam je ta latence neznatelná, takže si myslím, že kdybych si trochu pohrál s Gnome a vypl 3D akceleraci, tak věřím, že i tam bych dosáhl neznatelné latence.

Pokud by to mělo být dotažené k dokonalosti, tak opravdu jediné řešení vidím v GVT-g (pokud na to má hardware).
« Poslední změna: 18. 02. 2019, 13:30:14 od Larry Lin »