Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #15 kdy: 11. 02. 2019, 09:23:35 »
Myslím, že MST je ta správná zkratka, co hledat. Na připojení dvou FHD monitorů stačí jeden DisplayPort schovaný v USB-C a MST splitter. Náhodné hledání našlo třeba toto: https://www.coolblue.be/en/product/740092/startech-usb-c-4k-dual-monitor-docking-station.html


Takze pak jenom musim hlidat, jestli notebook s USB-C umi DisplayPort (USB-C DisplayPort Alt Mode) a to je vse? Zbytek poresi MST elektronika v dokovaci stanici a notebook to nemusi nijak podporovat?
Přesně tak. S tím, že DisplayPort Alt Mode umí drtivá většina* notebooků s USB-C a všechny s Thunderboltem 3.

*) Přesněji řečeno, ještě jsem neviděl notebook, který by měl USB-C a neuměl na něm DisplayPort Alt Mode.

Jen je třeba dát pozor, aby dok skutečně použil DisplayPort a ne DisplayLink, což je přenos grafických dat přes USB, který vyžaduje softwarovou podporu a funguje o poznání hůř. Takové doky se ale poznají podle toho, že podporují i připojení konektorem typu A, případně mají v popisku slova jako DisplayLink, nebo USB 3.0.


Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #16 kdy: 11. 02. 2019, 10:10:02 »
Diky moc, to jsem potreboval vedet.

Takze na kazdodenni pouzivani si koupim USB-C dokovaci stanici, jak tu na ne byly odkazy.

A na obcasne pouziti, kdyz budu potrebovat pripojit jenom dva monitory zkusim adapter z alixexpresu za krasnych 650 Kc.
A je hodne pravdepodobne, ze bude fungovat.


Thunderbolt dock je taky možnost, ale je třeba upozornit na to, že proti USB-C je s ním spousta vedlejších problémů zejména v souvislosti s autentizací periferií, které se na USB-C (zatím) nedělá. Navíc do USB-C doku zadokujete řádově větší množství zařízení – dokonce i některé smartphony – zatímco TB3 je záležitostí jen dražších modelů.
Tohle jsem nevedel. Takze idealne si nejdriv u nekoho TB3 dokovaci stanici vyzkouset, jestli bude vse fungovat. Nebo jit radeji rovnou do USB-C.
Jinak ja planuju drazsi notebook, ktery urcite bude mit TB3.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #17 kdy: 11. 02. 2019, 12:32:45 »
Jinak u toho i-tecu jeste vidim https://i-tec.cz/produkt/tb3hdmidockplus/ kde pisou, ze nekde je TB3 ocesanej, ze dva monitory neutahne, ale kdyz je to ten podle specifikaci, tak to zvladne, takze by to melo bejt taky bez USB grafiky (TB3 dle specifikaci ma dat 2x 4K@60Hz)

Tak neni povinnosti vyrobce notebooku do TB radice pripojit dva displejove vstupy, muze tam byt treba jen jeden.

Jeste co tady lidi nezminili - mam i7 NUC, ten s tou lebkou, a s MST to neni schopno bootovat. Proste BIOS vice monitoru a hlavne za splitterem nepobere a novejsi nebude.. takze jak nekde je slyset zkusenost ze je treba pripojit monitory az do beziciho systemu. A celkove jsem mel problem nahodit i X, kdyz ono to rado zamrzne kdyz se tam pripoji MST splitter. Splitter na vedlejsim PC s NV grafikou a win jede v pohode.

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #18 kdy: 11. 02. 2019, 13:03:56 »
Tak neni povinnosti vyrobce notebooku do TB radice pripojit dva displejove vstupy, muze tam byt treba jen jeden.

Jeste co tady lidi nezminili - mam i7 NUC, ten s tou lebkou, a s MST to neni schopno bootovat. Proste BIOS vice monitoru a hlavne za splitterem nepobere a novejsi nebude.. takze jak nekde je slyset zkusenost ze je treba pripojit monitory az do beziciho systemu. A celkove jsem mel problem nahodit i X, kdyz ono to rado zamrzne kdyz se tam pripoji MST splitter. Splitter na vedlejsim PC s NV grafikou a win jede v pohode.

Jak to zatim vsechno ctu, tak zazrak v podobe USB-C univerzalniho konektoru se nekona.
Nikdo nedokaze predem snadno rict, co jeho notebook umi.
Jedina zarucena vec je moznost pripojit obustranne kabel :-/
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #19 kdy: 11. 02. 2019, 14:15:20 »
Jak to zatim vsechno ctu, tak zazrak v podobe USB-C univerzalniho konektoru se nekona.
Nikdo nedokaze predem snadno rict, co jeho notebook umi.
Jedina zarucena vec je moznost pripojit obustranne kabel :-/
Já bych řekl, že koná. Problémy s MST vůbec nijak s USB-C nesouvisí.


Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #20 kdy: 11. 02. 2019, 15:45:02 »
Myslim to jinak:
kdyz mam na notebboku USB 3.0, tak do nej pripojim cokoliv od USB 1.1 az po USB 3.0 a nic vic nepotrebuju resit.

U USB-C mi pritomnost konektoru na notebooku nic nerekne. Musim hledat, co presne notebook umi (DisplayPort mode, TB3, ...).
Mohli to nejak lip promyslet, nebo aspon vymyslet jednoznacne pojmenovani. Neco jako:
- "USB-C + D" DisplayPort,
- "USB-C + DPT" DisplayPort, power deliver a TB3.

Bez nejakeho smysluplneho znaceni je v tom zbytecny chaos.
Napr. mobil Sony Xperia XA2 ma USB-C konektor, ale v nem pouze USB 2.0.
A predpokladam, ze zadnemu vyrobci nic nebrani udelat to same i u notebooku...
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #21 kdy: 11. 02. 2019, 17:01:12 »
navic ne kazdej ntb se da nabijet pres USB-C port i kdyz ma TB3, takze i s dockem je treba ntb napajet klasicky

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #22 kdy: 12. 02. 2019, 12:13:21 »
Myslim to jinak:
kdyz mam na notebboku USB 3.0, tak do nej pripojim cokoliv od USB 1.1 az po USB 3.0 a nic vic nepotrebuju resit.
U přenosu dat dejme tomu, ale co když budu chtít nabíjet telefon? Půjde to pomalu, standardní rychlostí, nebo dokonce nějakým rychlonabíjením? To se taky většinou taky nikde nedozvím. USB-C konektor má víc možností a logicky tedy i víc proměnných, které vstupují do hry.

Není to ale rozhodně nic nového, stejně se chová v podstatě každé univerzální rozhraní.
Když mám v autě hands-free sadu s Bluetooth, bude kromě telefonování podporovat i hudbu? Pokud ano, bude podporovat kodek aptX? Bude podporovat zobrazování názvů skladeb? Bude podporovat ovládání přehrávače z rádia? To všechno jsou funkce které v Bluetooth mohou být a nemusí.

Stejně tak 3,5mm jack – může v něm být jen výstup na sluchátka, nebo jen vstup na mikrofon, nebo kombinace obojího v zapojení Nokia, nebo kombinace obojího v zapojení Apple, nebo video + audio, nebo něco úplně jiného.

U USB-C mi pritomnost konektoru na notebooku nic nerekne. Musim hledat, co presne notebook umi (DisplayPort mode, TB3, ...).
Mohli to nejak lip promyslet, nebo aspon vymyslet jednoznacne pojmenovani. Neco jako:
- "USB-C + D" DisplayPort,
- "USB-C + DPT" DisplayPort, power deliver a TB3.

Bez nejakeho smysluplneho znaceni je v tom zbytecny chaos.
Napr. mobil Sony Xperia XA2 ma USB-C konektor, ale v nem pouze USB 2.0.
A predpokladam, ze zadnemu vyrobci nic nebrani udelat to same i u notebooku...
Nějaké označování existuje, ale ne vždy ho výrobci dodržují. V případě Thunderboltu jsem ale blesk viděl vždy. Symbol DisplayPort je taky velmi často vidět.

navic ne kazdej ntb se da nabijet pres USB-C port i kdyz ma TB3, takze i s dockem je treba ntb napajet klasicky
Co jsem četl, tak s nabíjením dělá největší problémy HP. Evidentně je to jejich rozhodnutí, zákazníci nechť jim dají vědět, jak jsou s vnucováním originálních zdrojů spokojeni.

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #23 kdy: 12. 02. 2019, 19:22:52 »
navic ne kazdej ntb se da nabijet pres USB-C port i kdyz ma TB3, takze i s dockem je treba ntb napajet klasicky
Co jsem četl, tak s nabíjením dělá největší problémy HP. Evidentně je to jejich rozhodnutí, zákazníci nechť jim dají vědět, jak jsou s vnucováním originálních zdrojů spokojeni.
Tak HP tam ma nejakou proprietarni sracku, zatimco ja mam Dell, ktery to vubec nepodporuje (zjevne z technickych duvodu CPU + dedikovany GPU uz to nakrmit nelze)

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #24 kdy: 13. 02. 2019, 11:09:03 »
Tak HP tam ma nejakou proprietarni sracku, zatimco ja mam Dell, ktery to vubec nepodporuje (zjevne z technickych duvodu CPU + dedikovany GPU uz to nakrmit nelze)

Co jsem koukal, tak u HP EliteBook 830 G5 (asi jediny 13,3" notebook s dvema sloty na RAM a max 32GB) je krome klasickeho power jacku i USB-C power delivery:
https://u.smedata.sk/recenzie/images/57/hp-elitebook-830-g5-big1000-41526300357.jpg

To je podle meho nazoru nejlepsi mozna kombinace.
Muzu pouzivat jak USB-C nabijecku, tak levne univerzalni adaptery.

Jinak ke znaceni na te fotce - sice vidim, ze USB-C umi TB3, ale uz z toho nepoznam DisplayPort (neni tam logo), ani power delivery.
Nebo TB3 automaticky znamena pritomnost DisplayPort a power delivery?
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #25 kdy: 13. 02. 2019, 11:20:52 »
@tuxmratin: precti si to moje sub-vlakno s Ondrejem Caletkou a zjistis, ze:

a) U HP je power delivery domrseno nejakou proprietarni srackou, tj ntb jde napajet jenom z HP zarizeni, takze bys musel mit HP dokinu
b) Nektery notebooky maji TB3, ale nejde pres nej ntb napajet (Power Delivery da max 100W)
c) U nekterych ntb je TB3 vocesany na 20Gb/s a jenom 1 DP (misto standardnich 40Gb/s a 2 DP), jinak DP je standardni soucasti TB jiz od prvni generace

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #26 kdy: 13. 02. 2019, 11:32:53 »
Tak to bude zajimave zjistit, co presne HP EliteBook 830 G5 podporuje :-(
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #27 kdy: 13. 02. 2019, 15:05:38 »
Co jsem koukal, tak u HP EliteBook 830 G5 (asi jediny 13,3" notebook s dvema sloty na RAM a max 32GB) je krome klasickeho power jacku i USB-C power delivery:
https://u.smedata.sk/recenzie/images/57/hp-elitebook-830-g5-big1000-41526300357.jpg

To je podle meho nazoru nejlepsi mozna kombinace.
Muzu pouzivat jak USB-C nabijecku, tak levne univerzalni adaptery.
Podle mě to není nejlepší možná kombinace, protože to znamená, že originální zdroj nebude končit USB-C konektorem, ale nějakým kulatým konektorem, takže tím nepůjdou nabíjet jiná USB-C zařízení jako třeba telefony. Čili to zabíjí jednu polovinu ekosystému univerzálních USB-C nabíječek. Protože drtivá většina uživatelů používá notebook pouze s originálním zdrojem, jen velmi málo uživatelů si pořídí nějakou jinou.

Univerzální USB-C adaptéry jsou podobně drahé jako  univerzální adaptéry z dob minulých, na rozdíl od nich nehrozí poztrácení sady koncovek, po kterých je s univerzalitou konec.

Jinak ke znaceni na te fotce - sice vidim, ze USB-C umi TB3, ale uz z toho nepoznam DisplayPort (neni tam logo), ani power delivery.
Nebo TB3 automaticky znamena pritomnost DisplayPort a power delivery?
Označení Thunderbolt automaticky znamená 10gigové USB s DisplayPort Alt mode, o napájení to neříká vůbec nic.

b) Nektery notebooky maji TB3, ale nejde pres nej ntb napajet (Power Delivery da max 100W)
Ještě bych to upřesnil, že opravdu bezpečně funkční je power delivery do 60W, což je 20V/3A. Pro vyšší výkony je potřeba zvyšovat proud nad 3 ampéry, což vyžaduje speciální elektronicky značené kabely. Tento vyšší proud taky často neprojde přes jednoduché a levné doky/replikátory, které mají PD passthru port.

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #28 kdy: 13. 02. 2019, 22:51:50 »
Co tohle, nestačilo by ti to? https://www.incomputer.cz/lenovo-thinkpad-usb-3.0-dock-s-adapterem?utm_source=SendMails&utm_medium=email&utm_term=koncovy&utm_content=koncovy&utm_campaign=koncovy

Případně přes eBay se to dá i za cca 2 stovky. To už bys to PDčko a USB-C mohl oželet.
« Poslední změna: 13. 02. 2019, 22:53:58 od Marek Staněk »

Re:Dokovací stanice na dva monitory. USB-C, nebo Thunderbolt3?
« Odpověď #29 kdy: 14. 02. 2019, 09:25:17 »
Co tohle, nestačilo by ti to? https://www.incomputer.cz/lenovo-thinkpad-usb-3.0-dock-s-adapterem?utm_source=SendMails&utm_medium=email&utm_term=koncovy&utm_content=koncovy&utm_campaign=koncovy

Případně přes eBay se to dá i za cca 2 stovky. To už bys to PDčko a USB-C mohl oželet.
No nevím, ušetřit několik stovek za cenu zapojování dvou kabelů místo jednoho, signifikantní ztrátě výkonu a potenciálních problémů s ovladači, to mi jako výhodný nákup nepřipadá.