Čo je v reálnom svete rýchlejšie - pomalý NVME disk alebo rýchly SATA?

Zdravim,

kupil som si novy Thinkpad E480 a nevyhral som loteriu s SSD diskom - vyfasoval som nie zrovna vykonne SSD priamo od Lenova - LENSE20256GMSP34MEAT2TA 256GB. Rozmyslam, ze by som ho vymenil za Samsung 970 EVO, a planoval som pouzit Samsung 850 EVO 256GB 2,5inch SATA ako storage disk (kedze E480 narozdiel od napr. T480 ma moznost mat 2,5inch aj M.2 disk naraz). M.2 slot v E480 je pripojeny 2 pcie linkami.

Ked som sa pozrel na benchmarky Lenovo SSD a 970 Evo, samozrejme Evo bolo vyrazne rychlejsie vo vsetkych "disciplinach" -> https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-970-Evo-NVMe-PCIe-M2-250GB-vs-LENSE20256GMSP34MEAT2TA-256GB/m494033vsm320743
Som si samozrejme vedomy, ze kvoli dvom linkam nebudem dosahovat tie peak read/write rychlosti.

Pozrel som sa aj na bechmarky toho Lenova vs 850 Evo ->
https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-850-Evo-250GB-vs-LENSE20256GMSP34MEAT2TA-256GB/2977vsm320743 a prekvapivo, Sata disk je rychlejsi v 4K write/read/mixed a aj v Sustained Write operaciach.

Otazka teraz znie, ako tieto jednotlive cisla pocitim pri dennom pouzivani, a ktory disk by ste si zvolili ako systemovy, popr ci na tom vobec zalezi. Alebo mam zainvestovat do 970 Evo, aj s vedomim limitacie dvoch pcie liniek.

Notas pouzivam ako bezny user, mozno okrem 200tabov vo firefoxe a obcasneho hrania sa s virtualizaciou. :o


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ja bych sel do m2 nvme.

Ak, tak nvme. Je to modernejsie rozhranie, stavane priamo na SSD.
850 EVO SATA sa bojim, ze v reale bude pomalsie ako to Lenovo. 970EVO pri limite 2 pci-e liniek nebude extra rychlejsie ako Lenovo. Budes mat problem pocitit rozdiel pri beznej praci.

Neviem, ci by som to SSD od lenova menil. Nechal by som ho tam a v pripade nedostatku kapacity pridal SATA SSD.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nema smysl upgradovat na EVO, kdyz ho omezis na x2 rozhrani, tak to bude vykonem velice podobne jako u LENOVO SSD. A pro systemovy disk opravdu nepotrebujes nonstop cist 1GB/s. Prakticky neni poznat rozdil, mezi SATA SSD a x4 NVME SSD pri pouziti jako systemovy disk.

Ma to smysl jedine jako datovej a i to jen pro specificke aplikace (databaze, velika data..) kde system zvladne zpracovat vice nez tech satovych 500MB/s. Ale ty tam stejne x4 nepripojis.. takze se muzes soustredit na ty levna NVMe s x2.
« Poslední změna: 01. 02. 2019, 09:35:54 od RDa »

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
NVMe se vyplatí jenom v případě, že plánuješ často pracovat s velikými soubory (stříhání videa a buhví co ještě), jinak se to nevyplatí.


Myslite si ze tie 4K read/writes/mixed neurobia taky rozdiel? lebo podla mna okrem sequential reads/writes tie 2 pcie linky limitujuci faktor nebudu

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Myslite si ze tie 4K read/writes/mixed neurobia taky rozdiel? lebo podla mna okrem sequential reads/writes tie 2 pcie linky limitujuci faktor nebudu

Ty cisla ktere tam jsou:

56.9 MB/s  ~ 14000 iops
29.8 MB/s  ~  7400 iops

Coz je hodne pod specifikaci rychleho SSD disku. Podle me ten web s benchmarky to testoval v single thread random rezimu, kdezto maxima IOPS se dosahne pri paralelnim zpracovani. Se schvalne podivejte do specifikace vsech 3 uvazovanych disku, kolik maj mit.

Zalozil som rovnaky thread na tomto fore
https://linustechtips.com/main/topic/1089939-which-disk-is-a-better-choice-for-an-os-disk/

s pridanymi ATTO benchmarkami