MFF - Matematika vs Informatika

MFF - Matematika vs Informatika
« kdy: 31. 01. 2019, 15:24:35 »
Ahoj, podávám teď přihlášky na VŠ a už jsem necelý rok studoval Obecnou matematiku v Brně s tím, že jsem musel z osobních důvodů ukončit a teď se rozhoduji, kde začnu od začátku.

Učivo jsem zvládal, patřil jsem mezi takový lepší průměr řekl bych, ale při porovnání studijního plánu a rozsahu učiva na Obecné matematice na MFF mám trochu strach, že to byl v Brně jen zlomek toho, jak náročné to je na MFF, tak uvažuji mezi kompromisem - jít na MFF, ale na Obecnou informatiku.

Uměl by někdo porovnat náročnost těchto dvou studijních programů, nebo vlastně třeba i celkově náročnost matematiky a informatiky? K matematice jako takové mám určitě blíž, než k informatice, ale mám obavy, že bych na to nestačil, což vzhledem k tomu, že už jsem rok studoval, by nebylo úplně ideální.

Chápu, že mi tady nikdo 100% nezaručí, co zvládnu a co ne, ale kdyby někdo měl aspoň nějaké objektivní srovnání, budu moc rád.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MFF - Matematika vs Informatika
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2019, 17:18:31 »
Matematika je na MFF docela peklo, “lepší průměr” z Brna by se nejspíše pořádně zapotil. Dle vlastních přímých zkušenosti bych doporučil spíše tu informatiku, tam je matematiky taky požehnaně.

Re:MFF - Matematika vs Informatika
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2019, 15:33:14 »
Ahoj, já jsem absolvoval Obecnou Informatiku a mám desítky přátel, co dělali Obecnou Matematiku. Ze srovnání matematiky na těchto dvou oborech je dost jasné, že matematika na Obecné Informatice je mnohem jednodušší, ten rozdíl je propastný, zejména co se týče matematické analýzy. Na druhou stranu, nadšení matematici, kteří jdou studovat Obecnou Informatiku z obavy, že by Obecná Matematika byla moc těžká, se pak na Obecné Informatice mohou vysekat na informatických předmětech. Obecnou Informatiku bych tedy doporučil, jen pokud jsi nadšen i do algoritmů, datových struktur a programování.

Re:MFF - Matematika vs Informatika
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2019, 16:35:21 »
Ahoj, já jsem absolvoval Obecnou Informatiku a mám desítky přátel, co dělali Obecnou Matematiku. Ze srovnání matematiky na těchto dvou oborech je dost jasné, že matematika na Obecné Informatice je mnohem jednodušší, ten rozdíl je propastný, zejména co se týče matematické analýzy. Na druhou stranu, nadšení matematici, kteří jdou studovat Obecnou Informatiku z obavy, že by Obecná Matematika byla moc těžká, se pak na Obecné Informatice mohou vysekat na informatických předmětech. Obecnou Informatiku bych tedy doporučil, jen pokud jsi nadšen i do algoritmů, datových struktur a programování.

Ahoj, to s těmi informatickými předměty mne taky napadlo no, určitě nejsem člověk, který cítí, jak je pro něj informatika vyloženě to pravé, spíš je to ten kompromis ve spojení s matematikou, protože se to kolem matematiky hodně točí, ale už teď vím, že předměty jako sítě/UNIX/Principy počítačů/Databáze a podobné předměty bez vyloženého matematického pozadí mne budou spíš štvát.

Re:MFF - Matematika vs Informatika
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2019, 20:24:09 »
...už teď vím, že předměty jako sítě/UNIX/Principy počítačů/Databáze a podobné předměty bez vyloženého matematického pozadí mne budou spíš štvát.
Na druhou stranu bych to úplně nezahazoval, protože ne každý bude po MFF dělat vědu a tyhle předměty, které jsi vyjmenoval, jsou jedny z mála, kde se dozvíš i věci, které použiješ v praxi. Nikdy nevíš, co budeš nakonec dělat:). Mnozí, co udělají Obecnou Matematiku, se nakonec stejně naučí programovat a rozeberou si je softwarové firmy.
Ještě bych zmínil, že na informatice jsou strašně v pohodě pedagogové, z tohohle hlediska můžu jedině doporučit.


Re:MFF - Matematika vs Informatika
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2019, 22:17:57 »
Citace
už teď vím, že předměty jako sítě/UNIX/Principy počítačů/Databáze a podobné předměty bez vyloženého matematického pozadí mne budou spíš štvát.

Za mě (do 2017) byla matematika na informatice zejména ze začátku studia (první ročník), pak už se většina předmětů týkala hlavně informatických záležitostí, kde se matematika spíše používala jako nástroj k dokazování, než že by se její znalosti rozšiřovaly. Na magisterském studiu jsem ji pak již téměř nepotkal. Tím nechci říci, že by tam nebyla spousta teoretických předmětů, jen jsou ale zaměřeny na informatiku.

Zrovna ty databáze se učí (resp. za mě tomu tak bylo) dosti teoreticky. Probírá se relační algebra a kalkul, což jsou v podstatě dva různé teoretické přístupy, jak databázi klást dotazy (množiny a formule). SQL se učilo až na pozdějších přednáškách.

Když jsem se občas bavil s matematiky, tak měli celkem problém najít po škole uplatnění ve svém oboru (ale to se mohlo už změnit), pokud nechtěli působit jako vědci. Tehdy byl jednou z mála cest obor Matematické metody informační bezpečnosti (bezpečnost a šifrování, trocha programování).

-----------------------

Shrnutí: pokud vám jde o to vzdělávat se v teorii (a nemusí to být nutně čistá matika), tak věřím, že informatikou se dá projít (pár ryze praktických předmětů, jako sítě, Unix a Principy počítačů budete muset projít, ale na výběr je pak spousta teoreticky zaměřených povinně volitelných/volitelných předmětů).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MFF - Matematika vs Informatika
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2019, 22:58:08 »
Mnozí, co udělají Obecnou Matematiku, se nakonec stejně naučí programovat a rozeberou si je softwarové firmy.
Toto platí do značné míry i pro fyziky a žádnou výjimkou nejsou v IT ani absolventi FF UK.