Automatická změna velikosti oddílu

onèmJ

Automatická změna velikosti oddílu
« kdy: 27. 01. 2019, 18:20:55 »
Plánuji novou instalaci systému a chtěl bych mít vlastní oddíly pro home, usr...
Ale velikosti se u mě mění, když budu potřebovat víc místa na /, tak se ubere ze zbývajícího home a tak..
A aby to bylo automaticky, bez jakéhokoliv zásahu (i nejlépe bez rebootu).

Myslím že by to šlo přes LVM.
Ale nechci btrfs ani ZFS.

Děkuji.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Automatická změna velikosti oddílu
« Odpověď #1 kdy: 27. 01. 2019, 19:12:29 »
Zmensit pripojene lv(m) nelze, za chodu systemu by to slo jen pokud by to nebyl ani / ani home ani jinej systemovej nebo pouzivanej oddil kterej by pred zmensenim sel odpojit...

S LVM se to normalne dela tak ze NEpriradis cele VG, ale kdyz bys mel VG treba 1TB, priradis si / 20GB, pro /home 500GB a ve VG zustane ~400GB neprirazene, v pripade potreby se pak snadno za chodu muze zvetsit / nebo /home resp. cokoliv i pripojene/systemove/pouzivane...
Pokud by se melo tohle automatizovat, tak staci par radku v shell scriptu vcetne vyzkoceni okna "Na / uz je jen  1GB volne, za 5minut dojde k zvetseni o 5GB pokud" s tlacitkama "Zrusit", "Ok, pockam", "Zvetsit bez cekani"...

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Automatická změna velikosti oddílu
« Odpověď #2 kdy: 28. 01. 2019, 08:53:39 »
NEDELIT!
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Automatická změna velikosti oddílu
« Odpověď #3 kdy: 28. 01. 2019, 13:01:21 »
NEDELIT!
to by znamenalo bud problemy (pri zaloze, preinstalaci, atd) a nemoznost udelat snapshot.... nebo pouziti btrfs (ktere nechce)

Re:Automatická změna velikosti oddílu
« Odpověď #4 kdy: 28. 01. 2019, 17:07:25 »
Tak, dnes už a přihlášením.
Já jsem opravdu onèmJ.

Tak nakonec jsem přemýšlel a BtrFS beru.