Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
vim lama dotaz ale mne se to zatim podarilo jen v terminalu Mac OS (mam Python 3.7)


Umel by nekdo poradit patrne se neumim jako zacatecnik zorientovat  v uvedenych IDE kde je spousta moznosti a nastaveni ?
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 14:45:28 od Petr Krčmář »


user

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #1 kdy: 21. 01. 2019, 15:08:50 »
https://www.jetbrains.com/help/pycharm/configuring-python-interpreter.html ? Ci "pip3 install --user <nazov_modulu>" ?
Bud to, alebo som nepochopil otazku :D
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 15:11:30 od user »

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #2 kdy: 21. 01. 2019, 15:24:42 »
Ci "pip3 install --user <nazov_modulu>" ?


jenze kam to zadat primo do terminalu nebo do spusteneho okna pythonu z terminalu nebo do nejakeho ? okna spusteneho Pycharm ?

neco jsem uz pochopil z jednoho videa na youtube ohledne Pycharm

user

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #3 kdy: 21. 01. 2019, 15:35:59 »
Predpokladam ze ste na Windowse.

Ak mate nainstalovany iba Python, do prikazoveho riadku:
Kód: [Vybrat]
python3 -m pip install <meno_balicku>Namiesto "python3" mozno iba "python", podla toho, ako to mate nainstalovane, vyskusajte. Ak mate Python instalovany cez Anaconda, tak tam pozrite nieco ako get-pip.py Pripadne pozrite:
https://stackoverflow.com/questions/29817447/how-to-run-pip-commands-from-cmd
https://stackoverflow.com/questions/4750806/how-do-i-install-pip-on-windows
https://stackoverflow.com/questions/44231900/i-cant-use-pip-windows

Pycharm by si to potom mal najst sam a ak nie, staci tam zadat cestu k python interpretru - to je v odkaze v prispevku vyssie.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #4 kdy: 21. 01. 2019, 15:58:44 »
mam mac OS jak jsem psal v prvnim prispevku, neco uz jsem z videi na youtube pochopil, nejjednodussi je to pres terminal akorat to zase hapruje ze musim umet vytvorit (a pripadne nasledne smazat) nekolik virtual environments, doted jsem pouzival jen IDLE ide. Jsem docela zklamanej, chapu bourlivy vyvoj Pythonu, ale je to vsechno jen ne naprosto jasne pouzivani a doinstalovavani packages (modules)


nejjednodussi to vypada kdyz si sednu k jinemu stroji s windows


Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #5 kdy: 21. 01. 2019, 16:15:32 »
mam mac OS jak jsem psal v prvnim prispevku, neco uz jsem z videi na youtube pochopil, nejjednodussi je to pres terminal akorat to zase hapruje ze musim umet vytvorit (a pripadne nasledne smazat) nekolik virtual environments, doted jsem pouzival jen IDLE ide. Jsem docela zklamanej, chapu bourlivy vyvoj Pythonu, ale je to vsechno jen ne naprosto jasne pouzivani a doinstalovavani packages (modules)


nejjednodussi to vypada kdyz si sednu k jinemu stroji s windows

V terminálu, třeba v adresáři s projektem napiš:
Kód: [Vybrat]
python3 -m venv .venv
Pak aktivuješ prostředí a normálně instaluješ `pip install ...` Co na tom není jasný?

Pycharm to snad najde nebo mu řekneš že má použít virtuál -- s PyCharmem teď už nedělám nepamatuju si přesně.

https://www.jetbrains.com/help/pycharm/creating-virtual-environment.html

"Nejjednodussi to vypada kdyz si sednu k jinemu stroji s windows"
Tam je to (skoro) stejný.

https://forum.root.cz/index.php?topic=20497.msg302506#msg302506
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 16:20:17 od uetoyo »

user

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #6 kdy: 21. 01. 2019, 16:16:38 »
nejjednodussi to vypada kdyz si sednu k jinemu stroji s windows
No vidite, vacsina ludi to ma naopak :D

Ale takto, ci je to Linux alebo MacOS alebo hocico, tak vzdy ked dam instalovat balicek cez pip s parametrom --user a nasledne (musi to byt ten isty user v OS) pustim Pycharm, tak mi to vzdy funguje a netreba nic nastavovat. Maximalne vyberiem v nastaveniach projektu v drop-down menu verziu Pythonu (a vacsinou tam je v takomto pripade iba jedna). Virtual environment je super (vpodstate nutnost na produkcnych serveroch), ale naozaj to nie je podmienka.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #7 kdy: 21. 01. 2019, 16:45:13 »
uetoyo - diky python3 -m venv .venv    funguje
aktivace pak je potreba chmod +x activate a pak uz
  /Users/lojza/.venv/bin/activate   funguje


otazka co teda vlaste Pycharm ci Anakonda (Spyder) vlastne je, je to kompletni balik vcetne pythonu nebo jen nadstavba ktera prebira python instalaci dle environment path ?  vypada to ze spis to druhe coz je skoda, all in one package by byl lepsi, min problemu
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 16:50:46 od Lojza »

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #8 kdy: 21. 01. 2019, 17:20:24 »
uetoyo - diky python3 -m venv .venv    funguje
aktivace pak je potreba chmod +x activate a pak uz
  /Users/lojza/.venv/bin/activate   funguje


otazka co teda vlaste Pycharm ci Anakonda (Spyder) vlastne je, je to kompletni balik vcetne pythonu nebo jen nadstavba ktera prebira python instalaci dle environment path ?  vypada to ze spis to druhe coz je skoda, all in one package by byl lepsi, min problemu
Dřív byla Anaconda záchrana, hlavně kvůli balíkům, co měli nějaké extenze v C jako numpy. I dnes je to prověřená distribuce + "repozitář" balíčků, hlavně pro vědeckou komunitu a analytiky + "správce" virtuálního prostředí (dřív nebyl venv v základní výbavě). Dnes můžeš třeba vyzkoušet třeba taky Poetry. Zkrátka dřív to byla skoro nutnost dnes možnost -- zlepšil se způsob distribuce balíků pomocí wheels https://pythonwheels.com/.   

Ty uvozovky v textu jsou proto, že to říkám nepřesně viz: https://jakevdp.github.io/blog/2016/08/25/conda-myths-and-misconceptions/

Na widlích můžeš třeba alternativně zkusit i https://winpython.github.io/
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 17:24:25 od uetoyo »

Karbika

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #9 kdy: 21. 01. 2019, 17:22:50 »
Mohl by prosím někdo napsat pěkný článek o tom virtuálním prostředí v pythonu?
Třeba objasnit modelovou situaci dvou nebo tří podobných malých projektů (ale s jinými knihovnami), na kterých se snažím pracovat paralelně třeba v pycharmu vs v nějakém editoru a jen terminálu...

Jako chápu základ pro jeden projekt, to python -m venv .venv
pak si nainstaluju pipem co potřebuju... dosud jasný, ale jak to nastavim v tom pycharmu, když mám ty projekty vedle sebe 2 a vic... A jak kombinovat IDE a terminál (editovat v IDE, spouštět si průběžně v terminálech...

Sorry za plevelení diskuze, ale nějaký malý návod od někoho fundovaného na venv by opravdu bodnul...

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #10 kdy: 21. 01. 2019, 17:30:20 »
Mohl by prosím někdo napsat pěkný článek o tom virtuálním prostředí v pythonu?
Třeba objasnit modelovou situaci dvou nebo tří podobných malých projektů (ale s jinými knihovnami), na kterých se snažím pracovat paralelně třeba v pycharmu vs v nějakém editoru a jen terminálu...

Jako chápu základ pro jeden projekt, to python -m venv .venv
pak si nainstaluju pipem co potřebuju... dosud jasný, ale jak to nastavim v tom pycharmu, když mám ty projekty vedle sebe 2 a vic... A jak kombinovat IDE a terminál (editovat v IDE, spouštět si průběžně v terminálech...

Sorry za plevelení diskuze, ale nějaký malý návod od někoho fundovaného na venv by opravdu bodnul...

Různý workflow máme sepsaný v naší wiki, nemám problém to sdílet, ale článek tady  :-[, no nevim, na to bych neměl nervy. Možná P. Tišnovský něco může sepsat, o Pythonu už psal, píše, jak ty žádáš, "pěkně" a má tady respekt.
« Poslední změna: 21. 01. 2019, 17:34:11 od uetoyo »

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #11 kdy: 21. 01. 2019, 17:43:41 »
kde je to wiki ?




btw instalace Anacondy v Manjaru ma skoro 4 GB

user

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #12 kdy: 21. 01. 2019, 17:59:46 »
otazka co teda vlaste Pycharm ci Anakonda (Spyder) vlastne je, je to kompletni balik vcetne pythonu nebo jen nadstavba ktera prebira python instalaci dle environment path ?  vypada to ze spis to druhe coz je skoda, all in one package by byl lepsi, min problemu

Ono je to trochu rozdiel.
Anaconda je primarne DISTRIBUCIA Pythonu - cize skor to "vase prve".
Pycharm je IDE pre Python, cize jasne to "vase druhe", a ak by to tak nebolo, tak by to nikto nepouzival (cize by to bola blbost, nie min problemu). Pretoze jednotlive Python projekty si mozu vyzadovat ine verzie Pythonu (nemyslim len 2 a 3). Alebo ine virtual environmenty. Alebo dokonca ine hosty, mne sa Pycharm na niektore projekty pripaja na remote server kde je interpreter so zavislostami, ktore by som nemal sancu nainstalovat na svoj notebook.

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #13 kdy: 21. 01. 2019, 18:06:06 »
kde je to wiki ?

btw instalace Anacondy v Manjaru ma skoro 4 GB

Wiki máme privátní, ale můžu to dát dohromady a dát věřejne na github, ale nějaký den mi to bude trvat to učesat a snad už i zrevidovat -- radši do pošty. Můžeš zkusit taky Minicondu, ta si netáhne tolik balíků, má to snad 250MB??? tuším https://conda.io/miniconda.html

Re:Python: import modulů z Pypi.org do Pycharm nebo Anacondy (Spyderu)
« Odpověď #14 kdy: 21. 01. 2019, 18:08:38 »
Pretoze jednotlive Python projekty si mozu vyzadovat ine verzie Pythonu (nemyslim len 2 a 3). Alebo ine virtual environmenty.
Jo, to je pravda a proto doporučuju se naučit s virtuálním prostředím co nejdřív. Navíc s condou je to úplná hračka.