Jak jste se naučili programovat?

progrm

Jak jste se naučili programovat?
« kdy: 12. 01. 2019, 17:42:44 »
Ako zacinajuci programator sa snazim pravidelne vzdelavat. Ucim sa z tutorialov(itnet....), tutorialy na youtube, robim jednoduche cvicenia na programovanie a skusil som si spravit jednoduchu konzolovu appku. Ale k niecomu zlozitejsiemu som sa este nedopracoval resp. neviem ani ako. Mam pocit ze som zastal na urovni zaciatocnika a neviem co dalej. Ako ste sa ucili a zlepsovali v programovani? Co vam ozaj pomohlo? Viem ze je to "beh na dlhu trat" a tiez ze najviac skusenosti sa ziska v praci, no nejaka staz sa zatial nepodarila vybavit. Dakujem za vsetky rady.
« Poslední změna: 13. 01. 2019, 21:38:17 od Petr Krčmář »


Hidden

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #1 kdy: 12. 01. 2019, 18:02:31 »
Jestli uz ti bylo 18, tak zdaleka nejlepsi bute jit na junior dev pozici v nejake stredne velke firme. Stredne velka = kolem 200 lidi. To je z moji zkusenosti nejlepsi kompromis mezi korporatnosti a startupem se 3 tupyma hipstrama.

stepan

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #2 kdy: 12. 01. 2019, 18:08:31 »
Vim, mozna to bude znit old school, ale nauc se, jak funguji ruzne datove struktury a algoritmy a zkus si je naprogramovat (linked list, vector, binarni halda, nejaky samovyvazovaci binarni strom, quicksort, mergesort, DFS, BFS, Dijkstra, Bellman-Ford, Jarnik-Prim atd...). Ucis-li se Javu, napis to v Jave, ucis-li se C#, napis to v C#... Pekne genericky, vyhraj si s tim, napis k tomu dokumentaci, hod to na Github.

Nebo i programovani her je docela zabava (navykova!), muzu doporucit. Ale naprogramovat i pitomeho Super Maria je velmi casove narocne (treba v C pouze s SDL).

Uceni XYZ webovych frameworku a ruznych hotovych reseni muze byt sranda, ale nevim, jeslti te to nejak (intelektualne) posune kupredu.

oko

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #3 kdy: 12. 01. 2019, 18:11:08 »
kdysi davno ve 12 letech jsem zacal s BASICem na ZX Spectru, pak na C64, nasledoval assembler na C64
a pak uz to jelo dal C, C++ na linuxu, pak na windows. a postupne dalsi jazyky, k tomu ty datove struktury, matematika, algoritmy, mikrochipy.

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #4 kdy: 12. 01. 2019, 18:40:11 »
Určitě bych zkusil datové struktury, jak píše @stepan. Opravdu pomůže zkusit implementovat linked-list, binární stromy, trie... (super knížka je Průvodce labyrintem algoritmů, která je volně dostupná)
Imho bude lepší to nejdříve zkusit v něčem vyšším a snazším... (otázkou je, jaký máš teoretický základ) třeba v Pythonu, ač jej dvakrát nemusím.
Taky si můžeš zkusit nějakou jednoduchou hru - na začátek třeba čistě v terminálu, něco jako Pac-Man, ale krokované (while smyčka, pohyb pomocí načítání vstupu od uživatele...), což pro tebe určitě nebude problém. :) Pak přejít k těžším záležitostem, můžeš napsat v JavaScriptu nějakou hru pomocí canvasu (online je spousta tutoriálů), nebo v C/C++ pomocí SDL2, apod. Hlavní je cvičit, cvičit, cvičit (tedy programovat).

Taky pomáhá, když si čteš cizí kódy. Z GitHubu, ze soutěží (založenou tady mám třeba tuto https://2018.js13kgames.com/#winners)... prostě se podívat, jak to dělají ostatní.

Jinak ses nezmínil, ve kterém jazyce (jazycích) teď píšeš, ale předpokládám, že Haskell to nebude. Imho, i když v něm třeba nikdy pořádně programovat nebudeš, stojí za to se s ním aspoň povrchně seznámit. Funkcionální programování má spoustu super konceptů, které se objevují i v "normálních" jazycích a taky si dovolím tvrdit, že pochopíš typy. (super je třeba toto - http://learnyouahaskell.com/, případně český překlad - http://naucte-se.haskell.cz/)



JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #6 kdy: 12. 01. 2019, 19:11:13 »
Dali mi pocitac bez her, ukazali par prikazu v basicu a tak sem si programoval.

Chtel jsem naprogramovat treba hru, nebo program na malovani, pozdeji treba editor na plosinovky, nic z toho sem/sme nedotahli samozrejme donkonce, ale kodoval sem ja divej. Pozdeji na pc jsem programoval hry, ktere sem znal z atarka a nemel sem je. Treba sapera nebo lasermaniu, nebo jsem kopiroval i hru z pc , kterou sem ale upravil podle sveho. Taky jsem treba udelel editor terenu do hry stunts, bo sem ji mel moc rad, ale slo stavet jen snad na peti terenech. Nebo prvni apky pro vidle sem delal pro hromadne editace id3 tagu mp3 souboru. Internety nemaje, louskal sem formaty souboru casto sam. Tehdy ale bylo vse postejsi. Tezko rict, co se da takhle resit dnes.

Martin

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #7 kdy: 12. 01. 2019, 19:23:46 »
...robim jednoduche cvicenia na programovanie...
Videl bych to na obracenou motivaci. Pokusim se vysvetlit. Chces byt programatorem a tak hledas cestu, t.j. jednoduche cviceni, tutorialy atp. Zkus to obratit. Zbav se prani "byt programatorem", ale nech se zaujmout nejakym problemem, ktery vyzaduje programovani. Pokousej se ho vyresit. Treba te pak zaujme jiny problem a take ho vyresis. A casem zjistis, ze jsi se stal programatorem. A nebo ne, protoze te zadny problem nezaujal.
A pokud te zaujmou problemy, ktere nevyzaduji tolik programovani, ale neco jineho (treba bastleni), tak holt nebudes programator, ale bastlir, casem profik na obvody. A nebo na neco jineho.

.

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #8 kdy: 12. 01. 2019, 21:47:31 »
Když nevíš, co dál, tak se na to vykašli. Věnuj se něčemu, co tě baví.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #9 kdy: 12. 01. 2019, 21:55:55 »
U nás v ulici byl krámek s počítači, kde to vedli dva bráchové. Jeden prodával, a druhý programoval. Dal jsem se s nima do řeči, a oni mi ukazovali co dělají a co umí... A on povídá, že teď by potřeboval udělat takovou jednoduchou konzolovou aplikaci.

Tak jsem doma sedl, a do pěti hodin ráno jsem to mastil. Pak jsem to sebral na disketu, a přinesl mu to ukázat. Vůbec to nefungovalo.

Takhle jsem začínal.

Co už umíš?

oko

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #10 kdy: 12. 01. 2019, 22:14:09 »
U nás v ulici byl krámek s počítači, kde to vedli dva bráchové. Jeden prodával, a druhý programoval. Dal jsem se s nima do řeči, a oni mi ukazovali co dělají a co umí... A on povídá, že teď by potřeboval udělat takovou jednoduchou konzolovou aplikaci.

Tak jsem doma sedl, a do pěti hodin ráno jsem to mastil. Pak jsem to sebral na disketu, a přinesl mu to ukázat. Vůbec to nefungovalo.

Takhle jsem začínal.

Co už umíš?

a vydrzel jsi a opravil to??
protoze neni dulezite do obcas neposrat, ale je dulezite v tom pokracovat.

Radovan.

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #11 kdy: 12. 01. 2019, 23:23:46 »
Taky jsem treba udelel editor terenu do hry stunts, bo sem ji mel moc rad, ale slo stavet jen snad na peti terenech.
Editor terénů ve Stunts se zapíná Shift+F1. Samozřejmě jsem tehdy také neměl originálku s návodem, ve kterém je to napsané ;D
Ale ještě víc bych uvítal editor aut, něco jako bylo v Nascar...

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #12 kdy: 13. 01. 2019, 00:03:02 »
U nás v ulici byl krámek s počítači, kde to vedli dva bráchové. Jeden prodával, a druhý programoval. Dal jsem se s nima do řeči, a oni mi ukazovali co dělají a co umí... A on povídá, že teď by potřeboval udělat takovou jednoduchou konzolovou aplikaci.

Tak jsem doma sedl, a do pěti hodin ráno jsem to mastil. Pak jsem to sebral na disketu, a přinesl mu to ukázat. Vůbec to nefungovalo.

Takhle jsem začínal.

Co už umíš?

a vydrzel jsi a opravil to??
protoze neni dulezite do obcas neposrat, ale je dulezite v tom pokracovat.

Neopravil jsem to, protože jsem defakto prokaučoval příležitost. Ale byla to ohromná zkušenost - takovej ten rozdíl programovat do šuplíku, a pro klienta.

Obecně ale naprostý souhlas. Všiml jsem si, že největší benefit, který ve mě klienti mají je, že se nevzdávám, a hledám způsoby jak to udělat. A voni jsou spokojení, a nechají mě to udělat. Win-win.

guru

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #13 kdy: 13. 01. 2019, 00:11:18 »
Porodní bába mě upustila hlavou na kamenou podlahu.

oko

Re:Ako ste sa nauli programovat?
« Odpověď #14 kdy: 13. 01. 2019, 00:29:49 »
Porodní bába mě upustila hlavou na kamenou podlahu.

takze to byl prvni segfault.