Jak jste se naučili programovat?

Danny

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #30 kdy: 14. 01. 2019, 14:26:55 »
Já začínal v osmdesátých letech podle knihy "Jak se domluvíme s počítačem", to byl Basic. Zkoušel jsem nějaké velmi jednoduché textovky a animace. Na gymplu jsme se učili Pascal, tam vznikla například hra "Útěk", recenzovaná zde na rootu, nebo "East Bank" (parodie West Bank ze Spectra). Na vysoké jsem přešel na C, C++ a Javu.


agent

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #31 kdy: 14. 01. 2019, 16:11:22 »
Tak moje první programy vypadaly podobně tomuto  ;D :


progrm

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #32 kdy: 14. 01. 2019, 21:01:43 »
Já jsem prostě udělal velký projekt. Pak jsem ho na základě získaných zkušeností smazal a udělal ho znova a pořádně. Pak jsem ho zase smazal a udělal ho opravdu pořádně.

Prezradis co to bolo za projekt? Btw kazdy sa chvali jak zacal na zakladke...az sa hanbim zato kedy som ja zacal  ::)

oko

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #33 kdy: 14. 01. 2019, 21:12:45 »
Tak moje první programy vypadaly podobně tomuto  ;D :



nostalgie :-)

Tomáš Roll

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #34 kdy: 14. 01. 2019, 21:15:18 »
Já jsem prostě udělal velký projekt. Pak jsem ho na základě získaných zkušeností smazal a udělal ho znova a pořádně. Pak jsem ho zase smazal a udělal ho opravdu pořádně.
to je dobry :-)

mel ten prvni velky projekt aspon 100 radku :-)
Nakonec měl několik set tisíc a živil mě 20 let.


Juro

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #35 kdy: 14. 01. 2019, 21:30:55 »
Skusenejsi kolega. Ked vidis, ze niekomu padaju programy radovo menej ako tebe a chybu najde radovo rychlejsie ako ty, tak zacnes rozmyslat nad tym, co robi lepsie a poucis sa.

Dalsia skola zivota su menej skuseni kolegovia. Ked vidis ako idu mimo best practices a opakovane im vznika neudrziavatelna, nestabilna guca kodu, tiez sa poucis.

DragonMaster

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #36 kdy: 14. 01. 2019, 21:35:30 »
Naučil jsem se sám s blbým počítačem a pomalým internetem a dal jsem to.

Nicméně je to učení na celý život a teď jsem v situaci, kdy trochu něco vím, ale potřebuju se stále něco učit a nemám kde a od koho, protože ostatní lidé všude i na internetu a tady se nechtějí nikam posouvat a chtějí si vystačit s tím, co znají teď. Já ale potřebuju nové informace, nové znalosti a zkušenosti, potřebuju progress.... Takže mi nezbývá než se učit na vlastní pěst metodou pokus a omyl...

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #37 kdy: 14. 01. 2019, 21:36:48 »
Jelikož se BASIC na ZX-Spectru strašně plazil, začal jsem bouchat programy pomocí příručky a příkazu POKE byl to slušný opruz, než jsem našel assembler.

Na PC jsem si sehnal Pascal a začal každý program příkazem begin ASM na což se spousta lidí tvářila divně  :)
Následně jsem zjistil, že je dobré napojit přes nějaká API a to víceméně vydrželo dodnes. Cíl je dojít do fáze, když už programovat za vás má někdo jiný. Teď pozor většina technologií je z doby letu na měsíc, jen se to občas jmenuje trošku jinak (frikulínsky). Je třeba vždy se naučit termity.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Tomáš Roll

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #38 kdy: 14. 01. 2019, 21:52:13 »
Prezradis co to bolo za projekt? Btw kazdy sa chvali jak zacal na zakladke...az sa hanbim zato kedy som ja zacal  ::)

Když jsem byl na základce, tak počítače ještě prostě nebyly, tenkrát jsem na výstavě Svazarmu obdivoval ZX81. Já začal ve 20.

Karol Kos

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #39 kdy: 15. 01. 2019, 00:05:04 »
Když jsem byl na základce, tak počítače ještě prostě nebyly, tenkrát jsem na výstavě Svazarmu obdivoval ZX81. Já začal ve 20.
Já jsem na zakladce kodil karla na pmd85 nekdy v 86-87a to už ZX81 byl na světě... Možná jsme byli nějaka elitní zakladka, ale počítače ( dokonce české :-) už jsme měli...

Boris

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #40 kdy: 15. 01. 2019, 00:09:30 »
Tak moje první programy vypadaly podobně tomuto  ;D :



Proč jsou ty řádky tak divně číslované?

Radovan.

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #41 kdy: 15. 01. 2019, 04:59:42 »
Proč jsou ty řádky tak divně číslované?
Protože na elektromechanickém terminálu je to nejjednodušší způsob editace textu:

oko

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #42 kdy: 15. 01. 2019, 05:14:27 »
a v cislovani jsou mezery, aby slo vlozit treba radek s dalsim cislem mezi dva jine radky.

Karol Kos

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #43 kdy: 15. 01. 2019, 07:54:47 »
Basic no... Typicky jsem začínal očíslovat 100 200 300 ... a v průběhu práce jsem doplňoval další mezi-radky... Nevím jak vy, ale  s elmag terminálem jsem nepracoval. Spis to souvisí s tím ze nebyl tradiční editor, v podstatě se program naklapal do terminálu tak jak je, řádek po řádku a nakonec se napsalo run a program se tim spustil. Dal se pak i uložit na kazetu/disketu, nebo vytisknout, ale už se neprepisoval načisto... Aspoň já to tak tehdy dělal...

balki

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #44 kdy: 15. 01. 2019, 09:08:40 »
Basic no... Typicky jsem začínal očíslovat 100 200 300 ... a v průběhu práce jsem doplňoval další mezi-radky... Nevím jak vy, ale  s elmag terminálem jsem nepracoval. Spis to souvisí s tím ze nebyl tradiční editor, v podstatě se program naklapal do terminálu tak jak je, řádek po řádku a nakonec se napsalo run a program se tim spustil. Dal se pak i uložit na kazetu/disketu, nebo vytisknout, ale už se neprepisoval načisto... Aspoň já to tak tehdy dělal...

Ono to bolo v tom, ze program bol ulozeny v pamati komprimovany. (Neviem ci uz v bytecode, alebo v nejakej inej medziforme)   Menej narocne bolo si vylistovat niektore riadky a tie potom prepisovat, nez realtime editacia :) Na televizore rubin sa papier velmi neminal :)