Ubuntu: správný postup reinstalace

ubuntunoob

Ubuntu: správný postup reinstalace
« kdy: 10. 01. 2019, 17:32:32 »
Ahoj,

potřeboval bych přeinstalovat ubuntu 18.04. (Gnome )

postup

- udělám zálohu adresaře /home
- přeinstaluji ubuntu

a teď nevím, jestli prvně nahrát home zpět a pak doinstalovat všechno co jsem tam měl nebo obráceně.

Jde mě o to , aby si aplikace načetli konfigurace z původního /home a nemusel jsem je znovu nastavovat.

dík
« Poslední změna: 10. 01. 2019, 18:20:53 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Ubuntu: správný postup reinstalace
« Odpověď #1 kdy: 10. 01. 2019, 18:43:00 »
Je to jedno, aplikace sahá do home v okamžiku spuštění, nikoli v okamžiku instalace.

Dále, „nahrát home zpět“ je tak nějak zbytečné, stačí ho jenom nemazat (pokud neplánuješ např. přejít na jiný souborový systém nebo udělat LVM/dm-crypt/RAID/..., pak je samozřejmě potřeba souborový systém znovu vytvořit).

A vůbec, asi to bude záviset na tom, čeho se snažíš přeinstalací docílit. Pokud to jsou problémy s funkčností, pravděpodobně přeinstalace nepomůže; pokud to je nákaza malwarem, je velmi pravděpodobné, že je nakažený i home a jeho nahráním zpět bez vyčištění si to tam zavlečeš znovu.

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu: správný postup reinstalace
« Odpověď #2 kdy: 10. 01. 2019, 18:48:07 »
je to skoro jedno, ale mozna spis vratit home (nebo lepe JEN to co z bej chces) pred pustenim aplikace, aby ten config mela rovnou...

pokud ti neco blbne v desktopu, je ale mozne ze prave v home mas neco spatne, pak je bud lepsi pred onstalaci zlusit vytvorit jineho usera (kdyz taky blbne je to systemem, kdyz ne je to puvodnim home), nebo prave nevracet po instalaci vse ale jen to co chces, klidne i postupne(i kdyz to vyvraci prvni uvahu :-)...

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu: správný postup reinstalace
« Odpověď #3 kdy: 10. 01. 2019, 18:51:09 »
ad nemazat home jak pise Jenda, musis mit bud /home na oddelenem oddilu(a pri instalaci a prirazeni NEformatovat) nebo kdyz na spolecne / tak smazat rucne vse krome home a take pri instalaci zvolit NEformatovat

ubuntunoob

Re:Ubuntu: správný postup reinstalace
« Odpověď #4 kdy: 10. 01. 2019, 20:38:53 »
důvod je nastavení lvm + zašifrovat. problém s funkčností aplikací/ systému není.

ještě mě napadly doplňující otázky :-)

- lze tak překopírovat i celý adresář  /etc   nebo to bude dělat paseku ?  Teď tam mám jen nějaké změny v    hdparm.conf, takže není problém ho překopírovat, ale předpokládám, že časem tam bude úprav více a určitě si už si nebudu pamatovat co jsem upravoval. 

- nemáte vyzkoušený jak moc zůstane zachováno nastavení Firefoxu ? Konkrétně nastavení doplňků ?




Jenda

Re:Ubuntu: správný postup reinstalace
« Odpověď #5 kdy: 10. 01. 2019, 21:53:27 »
- lze tak překopírovat i celý adresář  /etc

Ano, lze, až na fstab a v tvém případě ještě crypttab a asi lvm.conf.

Hele, a co prostě překopírovat celý adresář /, upravit ty tři zmíněné soubory a udělat update-grub a update-initramfs -u?

- nemáte vyzkoušený jak moc zůstane zachováno nastavení Firefoxu ? Konkrétně nastavení doplňků ?

Samozřejmě zůstane zachováno kompletně, co jiného by se taky mělo stát? Doplňky jsi instaloval jako uživatel, takže i kdyby 100x chtěly, nemají možnost zapisovat kamkoli mimo home (a tmp, ale to se stejně pravidelně maže).