Bolest při psaní na mechanické klávesnici

Lyall

Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« kdy: 08. 01. 2019, 11:13:21 »
Ahoj,
pořídil jsem si klávesnici s MX red snímači. Po denním užívání cítím, že mě pobolívá pravá ruka a menší tenzi cítím i v levé... Může to být způsobeno tou klávesnicí? Měl jste někdo s podobným zkušenosti? Jakože.. na tu klávesnici se mačká mnohem lépe, lépe píše a prakticky vše, nicméně tohle je pro mě dost strašák, protože píšu poměrně dost... Samozřejmě není vyloučeno, že mě bolí, protože denně napíšu spoustu řádků, ale vypadá to, že ten problém je spojený s tou klávesnicí...
https://www.alza.cz/hyperx-alloy-fps-re ... 653522.htm

Přemýšlím o tom, že bych ji zkusil vyměnit za jinou, ale přijde mi to divný, protože jsem o to nikdy neslyšel, že by někoho bolela ruka ze psaní na mechanické klávesnici...
« Poslední změna: 08. 01. 2019, 12:02:54 od Petr Krčmář »


Zelenohlav

Re:Mech.klávesnice-bolest
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2019, 12:13:55 »
Pokud je to tak, jak pise Lol Phirae (ne, nemam zadnou zkusenost s MX red), zkuste nejakou klavesnici, na kterou si muzete polozit prsty, aniz by zmackla klavesy. Me vyhovuje IBM Model M, a asi i Cherry MX green (ty mam na specialni klavesy, takze na nich normalne nepisu a tim se to blbe posuzuje). Pak jsou dalsi podobne Cherry MX switche s mensi silou (myslim, ze blue).

Klicova otazka je, jestli vas ty ruce boli proto, ze:
- do toho moc busite (tam IBM Model M asi moc nepomuze)
- drzite prsty tak, abyste nezmackl, co nechcete (tam by pomohla)
- opakujete cely den ty same pohyby bez ohledu na typ klavesnice

Doporucuji prohlednout tento blog, kde autor vsechny tyhle problemy resi:
http://xahlee.info/kbd/typing_rsi.html
Doporucuje tam rozdelene ergonomicke klavesnice (nemam zkusenost) a lepsi klavesove zkratky, nez jsou bezne v emacsu (pouzivam vim, takze take nemam zkusenost). A doporucuje sekvence klaves (jako ovladani vimu, nebo jak se pouziva compose) pred klavesovymi zkratkami/kombinacemi (drzet vice klaves najednou). Ma tam i nejaky kod tusim v pythonu, ktery to snad ma nejak resit (detailne jsem to nezkoumal).

Narazil jsem tam na klicovou informaci dalsimi lidmi potvrzenou v diskusi (pak jsem ji nasel i jinde): RSI (repetitive strain injury) nastava, kdyz vykonavate prsty kratke a porad stejne pohyby. Tedy - pokud pisete vsemi deseti, mate problem. Pokud pisese ctyrmi az sesti (i kdyz treba rychle), tak by problem s RSI nastat nemel. Draha po ktere se pohybuje prst by mela byt spise delsi.

Na vyrobu klavesovych zkratek tam take najdete navod. Pokud vam to nebude stacit, tak si prostudujte manualovou stranku od programu xdotool (vklada eventy z mysi a klavesnice). Pouziti xdotoolu:
http://punktopia.cz/klavesnicova-makra-podruhe-lokalni/

Vkladani celych sekvenci klaves do inputattach po seriovem portu z vedlejsiho pocitace:
http://punktopia.cz/jak-automaticky-vkladat-text-i-kdyz-se-nekdo-snazil-aby-to-neslo/
Jenom zaklad programu v pythonu - muzu poslat smycku, ktera to obaluje a reaguje na lokalne stisknute klavesy na tom druhem pocitaci.

Dalsi modifikator na klavesnici:
http://punktopia.cz/hyper-is-the-new-super/
to jde trosku proti tomu, co jsem psal - ze jsou lepsi sekvence, nez kombinace klaves. Ale porad jsou kombinace, ktere se mackaji lepe a hure. Modifikator navic umozni vic kombinaci, ktere se dobre mackaji.

Pokud by vam dosly klavesy, muzete pouzit druhou klavesnici a projekt evfilter (o nem planuju napsat clanek a dat tam konfigurak, ale nemuzu se k tomu dostat). Nebo pouzit streva z multimedialni klavesnice (Linux zvladne vice klavesnic najednou naprosto bez problemu).

Kazdy pracuje a funguje jinak, takze si budete muset najit vlastni cestu.

PsychoIT

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2019, 13:24:59 »
Jak dlouho máš tu klávesnici? Možná se to poddá časem až si prsty přivyknou a posílí. Do té doby si můžeš pořídit modré kolečko na mačkání, posilovač zápěstí a nebo powerball...

Lol Phirae

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2019, 13:35:56 »
Možná se to poddá časem až si prsty přivyknou a posílí

Tys asi ten MX red nikdy nezkusil použít, co? Na co chceš posilovat u klávesnice, která reaguje i na to, že tam ten prst položíš? Bože...  ::)

P.S. A nezapomeň to Krčmáři zase smazat... to jsem neviděl, tohle, fakt. Špatně ses vychrápal, nebo co?  >:(

zdenek henek nereg

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2019, 13:36:00 »
Ahoj,
pořídil jsem si klávesnici s MX red snímači. Po denním užívání cítím, že mě pobolívá pravá ruka a menší tenzi cítím i v levé... Může to být způsobeno tou klávesnicí? Měl jste někdo s podobným zkušenosti? Jakože.. na tu klávesnici se mačká mnohem lépe, lépe píše a prakticky vše, nicméně tohle je pro mě dost strašák, protože píšu poměrně dost... Samozřejmě není vyloučeno, že mě bolí, protože denně napíšu spoustu řádků, ale vypadá to, že ten problém je spojený s tou klávesnicí...
https://www.alza.cz/hyperx-alloy-fps-re ... 653522.htm

Přemýšlím o tom, že bych ji zkusil vyměnit za jinou, ale přijde mi to divný, protože jsem o to nikdy neslyšel, že by někoho bolela ruka ze psaní na mechanické klávesnici...

Drive jsem mel problem se zapestim, cca rok 2012/13,
risknul jsem to a poridil jsem si klavesnici Maltron.

Pisu vsema deseti, pouzivam porad QWERTY, nepouzivam maltron rozlozeni.

Zapesti je od te doby v poradku.

Je to nejlepsi kus HW, ktery doma mam. Nekteri mi rikaji, ze za ty prachy (375 liber) je to na nic, ale asi je neboli zapesti ...


EHMAGERD ERGODOX

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2019, 17:36:38 »
Uz jsi dostal odpoved na Redditu: na 99 % je to ohnutym zapestim.


JSH

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2019, 17:57:26 »
Možná se to poddá časem až si prsty přivyknou a posílí

Tys asi ten MX red nikdy nezkusil použít, co? Na co chceš posilovat u klávesnice, která reaguje i na to, že tam ten prst položíš? Bože...  ::)

P.S. A nezapomeň to Krčmáři zase smazat... to jsem neviděl, tohle, fakt. Špatně ses vychrápal, nebo co?  >:(
Já se vůbec nedivím, že ten předchozí příspěvek smazal. Že je ta klávesnice hodně citlivá z toho fakt poznat nebylo, zato to bylo arogantní až na půdu.

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2019, 18:02:39 »
Je to tady tato? https://m.alza.cz/hyperx-alloy-fps-red-mechanical-gaming-keyboard-d4653522.htm

Na čem jste psal předtím? Měnil jste nějaké zvyky?

O co opíráte ruce? Na notebooku to lze vedle touchpadu (vím, není to ideální), ta klávesnice vypadá, že k sobě žádnou opěrku v balení nemá. Já si kdysi řekl, že budu ruce držet ve vzduchu a opěrku nepotřebuju, reálně jsem si je opíral o stůl a rychle to začalo bolet… Vyřešil jsem to dřevěnýma deskama. Xah Lee doporučuje spíše vysoký ručník: http://xahlee.info/kbd/keyboard_problems.html

Tomass

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2019, 23:24:59 »
Na rootu jsou vesměs propagovaný a přeceňovány mechanické klávesnice. Nemám sice proti ním nic, mají svoje místo ALE bolest rukou je často způsobena právě velkým pohybem kláves směrem dolů. Typicky je to víc než 3-4mm což je hodně. To jestli používáte cherry red / blue / brown má vlyv jen na sílu stisku a styl pohybu klávesy. U všech ale jdete o hodně dolů. Je třeba zahodit předsudky a vyzkoušet klávesnici s nízkým travelem / zdvihem, zde to lidé zvyknou nazývat chicklet klávesnice. Pozor ale na levné neznačkové zboží, pro začátek doporučují léty osvědčenou kvalitu - Apple Wired Keyboard je skvělá.



Novější Magic Keyboard je taky fajn.



MasoxCZ

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #9 kdy: 09. 01. 2019, 09:01:46 »
Na rootu jsou vesměs propagovaný a přeceňovány mechanické klávesnice. Nemám sice proti ním nic, mají svoje
(...)
kvalitu - Apple Wired Keyboard je skvělá.
Novější Magic Keyboard je taky fajn.

Sice jsem schopen psát na čemkoli, ale chiclety (a jablečný speciálně) mi nesedí. Daleko radši mám klasický tvar kláves, líp se orientuju. A jablečné klávesnice trpí stejným neduhem jako od Applu všechno; cena je zhruba trojnásobná proti hodnotě.
Mám teď doma i v kanclu Fujitsu KB-521 https://www.alza.cz/fujitsu-kb521-d529505.htm a vřele doporučuju. Podsvícenou nepotřebuju, protože spíš než úplná tma mi vyhovuje slabé rozptýlené světlo, navíc bálí má lepší kontrast popisek, multimediální klávesy jsou zapuštěné a nehrozí nežádoucí stisk (vypínací / usínací se dokonce musí 2+ sekundy držet, jinak nic nedělá), indikační diody neoslňují, neklouže, a nožičky ani nevyklápím. A kromě toho je parádně tichá.

Uuuu

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #10 kdy: 09. 01. 2019, 09:14:58 »
Casteji kopiruj ctrl c, v a nebudes tolik psat :-)

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #11 kdy: 09. 01. 2019, 10:06:13 »
Zrovna HyperX Alloy FPS jsem začal před časem používat, ale v "brown" variantě. Ze začátku mi hodně vadil naprosto tvrdý doraz, ale postupně jsem přizpůsobil styl psaní tak, abych nešel až do dorazu, nebo aspoň jen lehce; subjektivní pocit při psaní se tím hodně zlepšil. U "red", kde není žádná odezva ("prokliknutí" - i u "brown" je podstatně slabší, než jsem čekal), je to ale asi těžší.

Re:Bolest při psaní na mechanické klávesnici
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2019, 10:37:22 »
Zdvih je trochu otázka. Když je malý, budou prsty tvrdě narážet, zatímco u red/brown se můžete zastavit sami.

S vysokým zdvihem může být jiný problém: Klávesnice jako taková bude relativně vysoká, ale nebudou tomu odpovídat podpěry pod ruce. Pokud člověk nebude držet ruce ve vzduchu, bude mít zápěstí špatně zalomené. Samozřejmě to není problém vysokého zdvihu jako takového, ale je na to potřeba si dát pozor.