Turris Omnia / alternativy?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #45 kdy: 09. 01. 2019, 15:14:01 »
Linksys je lowend od Cisco - pokud se nepletu, coz muze i nemusi byt zarukou kvality u soucasnych modelu
Tahle odpověď ilustruje ty vaše nesmysly, kterými to tady krmíte.

Linksys už přes 5 let patří Belkinu.

Super, si lepsi...

Omlouvam se za mystifikace. Historii teto firmy nesleduji...

A ted jeste ty mystifikace, prosim


8179

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #46 kdy: 09. 01. 2019, 16:17:45 »
Pls zkusme se drzet tematu  ;)

jjaa

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #47 kdy: 09. 01. 2019, 18:43:54 »
Qotom + pfSense


lubor

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #49 kdy: 09. 01. 2019, 21:51:16 »
Akykolvek Mikrotik by som za nahradu Turrisu nepovazoval.
Minimalne pre mna je tam dost obmedzujuca implementacia OpenVPN.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #50 kdy: 10. 01. 2019, 02:28:36 »

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #51 kdy: 10. 01. 2019, 04:49:57 »
=> Kvalitni wifi - 2.4
Ako kvalitne funguje wifi, je závislé hlavne od od ovládača wifi na klientovi. Prásknuť do éteru paket nedá veľa práce, ale vysporiadať sa s odrazmi, kolísajúcou urovňou signálu a rušením dá dosť zabrať.
Od kvalitnejšieho fungovania wifi na AP/routri by som očakával skôr dynamickú zmenu vysielacieho výkonu v závislosti na CCQ/vzdialenosti klienta a pre každého klienta extra. Na túto vec čakám márne už 15 rokov a vyzerá to tak, že ani 11ax to mať nebude.

PetrM

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #52 kdy: 10. 01. 2019, 06:45:17 »
...a proto si je necháme odpálit jedním přepětím v síti. Nebo zrcadlením chyby.
Kurva, kolikrát se tu ještě to "zálohování RAIDem" objeví???

To je tak, když někdo myslí, že řešení, který má chránit před vysypáním ložiska v jednom disku ochrání před chybou firmware toho zařízení, ransomwarem a výbuchem atomové bomby... :(

NAS Zyxel jsem měl a už bych si to nekoupil - spolehlivé mi to nepřišlo, OS byl děsivě zplácaný, možnosti rozšíření pouze hackováním.

Mám zkušenost tak osm let starou. Koupil jsem si NAS od ZyXELu a sice až na pár detailů (jako záloha na USB disk jedním tlačítkem) fungoval, ale pár chyb se našlo, dokonce i v SMB. Po cca 3/4 roce vyšlo update. S nadějí, že opraví padání spojení, jsem to nainstaloval a ... spojení padalo dál, jenom UI překlopili do Flashe a z výběru souborů udělali kolotoč, navázaný na kolečko myši. Alternativní firmware jsem nenašel, rozchození Linux distra taky ne. Tož jsem vykuchal disk a od té doby to leží na půdě...

Pak jsem od nich měl pod stolem malý osmiportový nemanagovaný gigový switch. Pi pokusech jsem o sebe troch škrtl drátama a do portu 5 vletělo cca 50V. Člověk by řekl, že, že když tam je dodělení trafem na 2,5kV, spálí maximálně to oddělovací trafo. Ale ono ne. Zamrzly LEDKy a spadla komunikace. Po restartu napájení ty samý LEDky svítily dál, komunikace se nechytla.

A po zkušenostech s VDSL modemem od nich, kde čtyři hodiny zabralo hledání, jak to překlopit do bridge... Blacklisted.

SB

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #53 kdy: 10. 01. 2019, 08:14:12 »
1/ kdo tady zalohuje raidem? NAS je uloziste dat a ne zalohovaci zarizeni
Napajeni mas na UPSce, nebo minimalne na prepetovce. Co odejde pravdepodobneji disk nebo case? Co bude vetsi pruser?

Jednoznacne havarie disku bez RAIDu

Od toho je snad záloha na odděleném disku či jinde, ne? Na to nepotřebuju RAID.


3/ jak souvisi manageovatelny switch s VDSL? Jedine ze bys tam posilal VLANu z VDSL routeru
Tady resime hranicni router, pripadne router s pfSense...

Souvisí tak, že už bych si od Netgearu nekoupil ani držáček na zeď!

SB

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #54 kdy: 10. 01. 2019, 08:27:05 »
Pokud stačí 2,4 GHz
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-krytem-a-do-racku/Wi-Fi-router-domaci/RB2011UiAS-2HnD-IN-5x-Gbit-LAN-5x-100-Mbit-LAN-WiFi-2-4Ghz-SFP-USB-case-PoE-L5.html

Pokud potřebuješ i 5 GHz
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-krytem-a-do-racku/Wi-Fi-router-domaci/RB4011iGS-5HacQ2HnD-4x-1-4-GHz-10x-Gigabit-LAN-2-4-5-GHz-802-11ac-4x4-MIMO-L5.html

Je na zvážení, zda jen kvůli 5 GHz kupovat 4011 a nerozdělit to, to je už na domácí použití docela vyžrané a drahé brko, mimoto tato kombinovaná řešení opět trpí problémem, že přijde nějaký nový super-duper standard wifi a ...

Jinak u starších Mikrotiků chybějí některé hardwareové šifry, takže je dobré tomu věnovat pozornost.

Roman

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #55 kdy: 10. 01. 2019, 16:02:58 »
Mam doma uz tak paty rokem modreho turrise 1.0 a nemohu si to vynachvalit..... 2,4 i 5 GHz to umi (dokoupil jsem kit), , provozuji tam tunnel IPV6 od HE, HAAS a dalsi pitominky... Pakon na tom jede, ale... trosku pomaleji.... na to, ze je to skoro 5 let stare zelezo, jede to jak ma a pokud do toho vylozene nevhodne nevrtas, nic se ti nerozbije. Aktualizace stale chodi. Podpora vynikajici. Doufam, ze bude umet i WPA3  ::) Tad uz mam objednany novy turris, tak... se tesim az prijde a pak bude modrak na pokusy jeste vic.... ale bude mi to dost lito, takovejch let jsme spolu prozili....

noone

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #56 kdy: 10. 01. 2019, 19:47:31 »
Lenze Turris 1.x je ppc cpu (freescale) s abgn qca/atheros wifi a ath9k driverom, ktory je velmi stabilny.. Turris Omnia je nieco uplne ine - marvell armada cpu a qca/atheros ac wifi s ath10k driverom..

Switch1

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #57 kdy: 11. 01. 2019, 11:49:08 »
Pise, ze ma na modrem turrisu upgrade pack, ktery zahrnuje Atheros QCA9880.
Ja ho mam taky, ale zatim jen kratce na vyhodnoceni. Po mesici zadny problem s pridanou 5GHz wifi.

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #58 kdy: 11. 01. 2019, 20:08:29 »
Dle mého názoru, pokud chceš automatické aktualizace tak potřebuješ TurrisOS tj. buď starého Turrise nebo Turris Omnia, popř. nový projekt Turris MOX. Ve všech ostatních případech budeš muset ručně upgradovat a sledovat jestli není nějaká zranitelnost daného routeru, někteří výrobci skoro žádné aktualizace nevydávají, někteří jen po omezenou dobu.

Osobně mám Turris Omnia od kampaně a aktuálně už provozuju tři kousky. Jeden doma a další u rodičů a jedou bez problémů. (před Turrisem sem používal ASUS routery s alternativním FW DD-WRT, konkrétně  – WL-500g a RT-N16).

Pokud myslíš NAS jen jako multimediální centrum tak to na router klidně dej. Ale pokud to má být pro zálohování dat, tak bych doporučoval postavit ho nad ZFS file systémem s disky v RADI1. Na to je pak takřka ideální HP Microserver s ECC RAM (má 4 pozice pro disky) a jak systémem např. FreeNAS  (takhle to provozuju já) .

romanz

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #59 kdy: 11. 01. 2019, 21:14:29 »
Dle mého názoru, pokud chceš automatické aktualizace tak potřebuješ TurrisOS tj. buď starého Turrise nebo Turris Omnia, popř. nový projekt Turris MOX. Ve všech ostatních případech budeš muset ručně upgradovat a sledovat jestli není nějaká zranitelnost daného routeru, někteří výrobci skoro žádné aktualizace nevydávají, někteří jen po omezenou dobu

tak ještě že svět nefunguje dle tvého názoru...  :)
Na Mikrtoiku se to dá aktualizace zautomatizovat včetně záloh... takže nepotřebuje TurrisOS