Turris Omnia / alternativy?

8179

Turris Omnia / alternativy?
« kdy: 08. 01. 2019, 10:32:36 »
Ahoj,

rozhoduji se pro Turris Omnia / alternativy.. Mam domaci sit, pripojuje se uz vetsi mnozstvi devicu (15-20), proto potrebuji vykonne zarizeni.. Velmi ocenim moznost Nasu, VPN server a prehledne moznosti monitoringu..

Mate nejake alternativy k Omnii? Chci hlavne neco, co se bude samo a nejlepe dozivotne PRAVIDELNE aktualizovat / zaplatovat.

Diky za odpovedi k veci, trollove at si najdou jine tema  ;)


PetrM

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2019, 11:03:11 »
Ahoj,

rozhoduji se pro Turris Omnia / alternativy.. Mam domaci sit, pripojuje se uz vetsi mnozstvi devicu (15-20), proto potrebuji vykonne zarizeni.. Velmi ocenim moznost Nasu, VPN server a prehledne moznosti monitoringu..

Mate nejake alternativy k Omnii? Chci hlavne neco, co se bude samo a nejlepe dozivotne PRAVIDELNE aktualizovat / zaplatovat.

Diky za odpovedi k veci, trollove at si najdou jine tema  ;)

Pokud vím, tak OpenWRT nemá automatický aktualizace. To je právě největší rozdíl mezi OpenWRT/LEDE a TurrisOS.

Je tady ale riziko, že když přidáš další funkce, jako třeba ten NAS a další balíky, dostaneš se na netestovanou konfiguraci a po update se něco vymkne kontrole. Takže to bych doporučil pro člověka, který o HW a SW něco ví a většinu zvládne vyřešit sám.

NAS a další věci (DVR, print server,...) bych řešil samostatně na jiným stroji. Už jenom kvůli tomu, že disky budeš cpát do USB. To je takový nic moc řešení...

No a jako alternativu bych viděl nejspíš Mikrotik...

Rhinox

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2019, 11:06:01 »
V nakem eshopu sem videl prodavat hotovej predkonfigurovanej router/firewall postavanej na desce apu4b4 od pc-engines (nakej amd/jaguar on-board cpu, 4jadra, 4gb ram, 4x eth, 3x miniPCIe sloty, 2x usb3, atd).

Jestli se nemylim, po strance software byly na vyber nake firewally (pfSense/OPNsense, IPfire, atd) nebo cistej Debian. Taky bylo mozne upresnit hw-konfiguraci, pridat nake miniPCIe-karty (wifi, LTE), nebo SSD. Cenove to vychazelo kolem poloviny toho co Turris Omnia. Firma to pak posilala jiz smontovano v kastli a nakonfigurovano.

Ale clovek si to muze poskladat taky sam. CPU je x86/64 kompatibilni, takze se tam na nahodit cokoliv...

filip

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2019, 11:54:42 »
Pokud budes mit standardni konfiguraci, tak je turris  fajn.
Open VPN a sdileni disku standardni je.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2019, 12:17:37 »
Pokud budes mit standardni konfiguraci, tak je turris  fajn.
Open VPN a sdileni disku standardni je.

Jen ta cena je vysoce nadstandardni :(


Lol Phirae

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2019, 12:22:12 »
HW: APU2/APU4
SW: Co chceš. Dvě poznámky: NAS na firewallu je naprostá pitomost a automatické aktualizace opravdu, ale opravdu nechceš.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2019, 12:27:54 »
dozivotni aktualizace pobavili... snad ti je alespon 90, jinak to nedava smysl... nevim o zadnem routeru, kde by vyrobce garantoval dozivotni aktualizace. Leda tak do konce zivota zarizeni po 2 letech...

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2019, 12:42:34 »
Stejne, ne-lepsi sluzby, ti poskytne router za ~2k - ale kup si Turis za ~8k - kazdeho volba...

smarties

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2019, 13:11:34 »
Stejne, ne-lepsi sluzby, ti poskytne router za ~2k - ale kup si Turis za ~8k - kazdeho volba...
OK, konkretni priklad zarizeni splnujici podrzene v citaci? Zatim nikdo tu nedal nic, jen sracky.

Ahoj,

rozhoduji se pro Turris Omnia / alternativy.. Mam domaci sit, pripojuje se uz vetsi mnozstvi devicu (15-20), proto potrebuji vykonne zarizeni.. Velmi ocenim moznost Nasu, VPN server a prehledne moznosti monitoringu..

Mate nejake alternativy k Omnii? Chci hlavne neco, co se bude samo a nejlepe dozivotne PRAVIDELNE aktualizovat / zaplatovat.

Diky za odpovedi k veci, trollove at si najdou jine tema  ;)

wsh

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2019, 14:09:08 »
Ahoj,

rozhoduji se pro Turris Omnia / alternativy.. Mam domaci sit, pripojuje se uz vetsi mnozstvi devicu (15-20), proto potrebuji vykonne zarizeni.. Velmi ocenim moznost Nasu, VPN server a prehledne moznosti monitoringu..

Mate nejake alternativy k Omnii? Chci hlavne neco, co se bude samo a nejlepe dozivotne PRAVIDELNE aktualizovat / zaplatovat.

Diky za odpovedi k veci, trollove at si najdou jine tema  ;)

Mám Omnii. Problémy, které se řeší na fóru, pramení podle mě ve většině případů z toho, že lidé využívají možnost si systém upravit podle svých potřeb a pak se to při aktualizacích rozbíjí. Já ji mám ve standardním nastavení už celkem dlouho (od Kickstarter kampaně), mám zapnuté automatické aktualizace a nerozbilo se mi nikdy nic.

Na co bych si ale stěžoval je nedotaženost uživatelského rozhraní (půlka věcí je ve Forisu, druhá v Luci; Pakon je sice hezký, ale zobrazuje klienty jen podle MAC adresy místo hostname apod.) a hlavně na nestabilitu wifi. Ta se ale doufám podaří ještě vyřešit.

SB

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2019, 14:21:30 »
Osobní názor:

Jak psal Petr M, univerzální řešení bych nevolil, nese obvykle riziko vysoké ceny, jednoho kritického bodu, nedostatečného výkonu / kompromisních vlastností, nebezpečí ukončení podpory a nemožnosti snadno zaměňovat při změně požadavků, odděleně konfigurovat, spravovat, vypínat, vrtat se v tom.
Ten Mikrotik považuju za schůdné řešení, je z čeho vybrat dle požadovaného výkonu.

Přispěvovatel


Medo

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2019, 15:12:33 »
Mikrotik z tych lacnejsich zariadeni, pripadne napriklad sophos UTM home (virtualka, alebo priamo na zeleze - 2 GB + 20 GB na disku ), mas tam Av kontrolu, statistiky, proxy, DHCP, ... max 50 IP, z toho 10 moze byt kontrolovanych (antivirusom, dufam ze som to nepoplietol). Na 2 roky zadara .. co potom - neviem ... mozno zadarmo update ...

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2019, 15:30:41 »
Ak chces nieco co sa bude samo dozivotne a bezproblemovo hlavne to bezproblemovo aktualizovat tak urcite nie Omniu/Turris. Ich SW podpora je viac ako do placu. Pozri ich forum.
Alebo Omniu/Turris s alternativnim SW napriklad openwrt atd..
Mám doma Turris Omniu takmer 2 roky a nikdy sa mi na ňom nič nerozbilo. Okrem základných služieb mám na ňom CUPS, zswap a 2 lxc kontainery na 120GB mSATA SSD. Jeden z nich je nginx-proxy a na druhom je celý web (nginx+php+mysql).
Aktualizácie mám zapnuté s odložením o 96 hodín, vždy si skontrolujem o čo v nich ide a odsúhlasím. Reboot robím väčšinou sám v čase keď mi vyhovuje, nečakám na automatický reštart.
Wifi 5GHz robila trochu problémy, keď ňou preženiem niekoľko sto GB dát, tak sa začne sekať, ale odkedy ju každú noc vypínam, tak si problém nepamätám.

filip

Re:Turris Omnia / alternativy?
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2019, 16:43:23 »
Pokud budes mit standardni konfiguraci, tak je turris  fajn.
Open VPN a sdileni disku standardni je.

Jen ta cena je vysoce nadstandardni :(

Muzes si na bazosi koupit jety modry turris. Ja mam ten modry 1.1 a funguje fajn. Aktualizace nikdy nerozbily funkce routeru. Jednou se mi po aktualizaci stalo, ze jsem se nemohl prihlasit do weboveho rozhrani - bylo to tim, ze jsem si doinstaloval nestandardni modul do lighttpd. Odinstaloval jsem ho a vse bylo zase ok. Mam ho uz asi 4 roky.