Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů

Ladik777

Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« kdy: 07. 01. 2019, 10:37:44 »
Ahoj,
potřebuji monitorovat dobu strávenou psaním mailů (jak odpovědi na příchozí, tak nově napsané - tedy jakákoli odeslaná pošta) v Thunderbirdu. Nemáte tip na nějaký jednoduchý doplněk, který toto umí? Případně nějaký jiný způsob realizace než ručně spustit stopky a evidovat to extra v nějaké databázi - to by u rychlých odpovědí bylo více práce s evidencí než doba psaní toho mailu.
Díky.


gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #1 kdy: 07. 01. 2019, 12:04:40 »
neloguje se to někam? Případně by šlo logovat aktivní okno xdotoolem.

Kód: [Vybrat]
import subprocess
import time
import datetime


def window_name():
    cmd = 'xdotool getwindowname `xdotool getactivewindow`'
    return subprocess.check_output(cmd, shell=True).decode().strip()


if __name__ == '__main__':
    prev = None
    while True:
        window = window_name()
        if prev != window:
            print(datetime.datetime.now(), window)
        prev = window
        time.sleep(1)

Ladik777

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #2 kdy: 07. 01. 2019, 13:10:05 »
neloguje se to někam? Případně by šlo logovat aktivní okno xdotoolem.

Kód: [Vybrat]
import subprocess
import time
import datetime


def window_name():
    cmd = 'xdotool getwindowname `xdotool getactivewindow`'
    return subprocess.check_output(cmd, shell=True).decode().strip()


if __name__ == '__main__':
    prev = None
    while True:
        window = window_name()
        if prev != window:
            print(datetime.datetime.now(), window)
        prev = window
        time.sleep(1)

Raději bych to řešil přímo na bázi Thunderbirdu (TB), protože ještě upřesním - u psaní mailu je sice aktivní okno Thunderbirdu nebo té konkrétní zprávy, ale pokud ke zprávě budu připojovat přílohu, např. nějaký další dokument (psaný, tabulku, PDF, obrázky nebo jen budu hledat podklady pro odpověď třeba na internetu), tak vlastně trávím čas i přípravou té přílohy, pak je aktivní jiné okno. Ideální funkčnost by byla: kliknu napsat mail, na pozadí v TB se ví, kdy se otevřelo okno se zprávou, dám odeslat, mail se uloží do odeslaných a pokud budu potřebovat, tak si někde zobrazím čas strávený odpovědí.

MP

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2019, 13:16:45 »
Jaky je use-case?

Protoze predstava, ze kdyz budete zrovna psat email, nekdo zavola, bude tam svitit pocitani casu do emailu i kdyz clovek vyrizuje hovor nekde za rohem, je vtipna.

romanz

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #4 kdy: 07. 01. 2019, 13:26:55 »
pro windows byl nejaky sw ktery evidoval jak se pouziva pocitac - delalo to seznam aplikaci ktere uzivatel spustil a aktivne pouzival (tedy ne jen ze otevrel okno a pak to nechal).. byly tam pekny statistiky denniho provozu a urcite by se z toho dalo vysledovat jak casto se pouzival treba ten mail.  Jemno uz si nepamatuju, ale bylo to celkem pekny a chtelili jsme to nasadit v praci.
Jmeno uz nevim budes muset hledat..  "monitoring pc usage" atp..


MasoxCZ

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2019, 15:44:24 »
Pod Windows to uměl Outlook od verze 97 nahoru a sypal to do OutlookJournalu, ze kterého se to dalo zobrazit v kalendáři; ale jelikož už léta používám emClient, tak nevím jestli to ve 2003kách nebo pozdějších nevyhodili.
Taky jsem nějakou dobu používal https://trackingtime.co/

Ladik777

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2019, 17:39:56 »
Jaky je use-case?

Protoze predstava, ze kdyz budete zrovna psat email, nekdo zavola, bude tam svitit pocitani casu do emailu i kdyz clovek vyrizuje hovor nekde za rohem, je vtipna.

Na důvodu nezáleží a samozřejmě se může stát ∞ případů, kdy budu muset od rozepsaného mailu odejít. Ale v 99% času to tak nebude, a proto potřebuji evidenci. Mohu to řešit nějakým systémem pro správu požadavků nebo ručně těmi stopkami (což je skoro to samé). Systém pro správu požadavků stejně bude muset mít nějaké stopky, kdy zmáčku "teď začínám" a "teď končím". Sháním něco, co bude fungovat autonomně na pozadí bez nutnosti na cokoli klikat - prostě při otevření okna proběhne START času a při uzavření STOP času.

Lol Phirae

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2019, 18:02:26 »
Pokud v práci řešíš podobné vylízaniny, doporučuju dát výpověď...

P.S. Při "otevření/uzavření okna" nic použitelného neměří. Dokonce ani "okno má focus" nic použitelného neměří. Prostě je to celé úplná undovina.

MasoxCZ

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #8 kdy: 07. 01. 2019, 21:45:02 »
Pokud v práci řešíš podobné vylízaniny, doporučuju dát výpověď...

P.S. Při "otevření/uzavření okna" nic použitelného neměří. Dokonce ani "okno má focus" nic použitelného neměří. Prostě je to celé úplná undovina.

Zrovna ten TrackingTime hlídá nejen to, které okno má fokus, ale taky jestli do něj tečou stisky kláves nebo akce myši, tady jak dlouho v tom okně skutečně něco děláš. U prohlížečů to umí i hlídat, kterou záložku máš jak dlouho viditelnou.
Ale faktem je, že pokud tvůj zaměstnavatel řeší víc to, jestli při řešení problému náhodou nehledáš informace na netu nebo se na něco nezeptáš přes hangouty nebo jinýho kecálka, tak ze všeho nejvíc potřebuješ změnit zaměstnavatele.

Ladik777

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2019, 23:53:44 »
Právě že naopak - časové zahrnutí jakéhokoli zdroje do řešení problému je v pořádku (a žádané) a nejde tak o šikanu zaměstnavatele, kolik se stráví času fyzickým napsáním mailu. Jde spíše o evidenci pro případné vyúčtování zakázky zákazníkovi - domluvíme si cenu nebo je podle stráveného času a víceméně je běžná komunikace v ceně zakázky, ale občas některé maily jsou náročnější na napsání (nebo máš trotla, který neumí pochopit ani základní pojmy a pak dopisováním strávíš více času než samotnou prací a to prostě musíme promítnout do ceny jako navýšení - a pro to navýšení potřebujeme alespoň nějaký argument). Chápu, že to myslíš dobře, ale pro původní dotaz mám důvod a nechtěl jsem tam rozepisovat další "smetí" ve smyslu proč něco potřebuji tak a tak. Prostě chci evidovat dobu otevřeného okna s odpovědí nebo novou zprávou a buď to lze nebo to nelze.

Pokud v práci řešíš podobné vylízaniny, doporučuju dát výpověď...

P.S. Při "otevření/uzavření okna" nic použitelného neměří. Dokonce ani "okno má focus" nic použitelného neměří. Prostě je to celé úplná undovina.

Zrovna ten TrackingTime hlídá nejen to, které okno má fokus, ale taky jestli do něj tečou stisky kláves nebo akce myši, tady jak dlouho v tom okně skutečně něco děláš. U prohlížečů to umí i hlídat, kterou záložku máš jak dlouho viditelnou.
Ale faktem je, že pokud tvůj zaměstnavatel řeší víc to, jestli při řešení problému náhodou nehledáš informace na netu nebo se na něco nezeptáš přes hangouty nebo jinýho kecálka, tak ze všeho nejvíc potřebuješ změnit zaměstnavatele.

MasoxCZ

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #10 kdy: 09. 01. 2019, 08:51:58 »
Právě že naopak - časové zahrnutí jakéhokoli zdroje do řešení problému je v pořádku (a žádané) a nejde tak o šikanu zaměstnavatele, kolik se stráví času fyzickým napsáním mailu. Jde spíše o evidenci pro případné vyúčtování zakázky zákazníkovi - domluvíme si cenu nebo je podle stráveného času a víceméně je běžná komunikace v ceně zakázky, ale občas některé maily jsou náročnější na napsání (nebo máš trotla, který neumí pochopit ani základní pojmy a pak dopisováním strávíš více času než samotnou prací a to prostě musíme promítnout do ceny jako navýšení - a pro to navýšení potřebujeme alespoň nějaký argument). Chápu, že to myslíš dobře, ale pro původní dotaz mám důvod a nechtěl jsem tam rozepisovat další "smetí" ve smyslu proč něco potřebuji tak a tak. Prostě chci evidovat dobu otevřeného okna s odpovědí nebo novou zprávou a buď to lze nebo to nelze.

Pokud v práci řešíš podobné vylízaniny, doporučuju dát výpověď...

P.S. Při "otevření/uzavření okna" nic použitelného neměří. Dokonce ani "okno má focus" nic použitelného neměří. Prostě je to celé úplná undovina.

Zrovna ten TrackingTime hlídá nejen to, které okno má fokus, ale taky jestli do něj tečou stisky kláves nebo akce myši, tady jak dlouho v tom okně skutečně něco děláš. U prohlížečů to umí i hlídat, kterou záložku máš jak dlouho viditelnou.
Ale faktem je, že pokud tvůj zaměstnavatel řeší víc to, jestli při řešení problému náhodou nehledáš informace na netu nebo se na něco nezeptáš přes hangouty nebo jinýho kecálka, tak ze všeho nejvíc potřebuješ změnit zaměstnavatele.

Ale jo, to chápu, akorát jsem už asi zhejčkanej tím, že si komunikuju skoro výhradně s techniky a tam tenhle problém nevzniká. Naposled jsem to potkal před asi 10ti lety, když mi nějakej managor rozporoval z odometru opsaný kilometry z Prahy do Jihlavy, a trval na tom že skutečná vzdálenost je jen 112km (nápověda: exit Pávov je 112.km D1 a 0.km je na Chodově) a eskaloval to ke svýmu generálnímu. Tak jsem mu to rozepsal podle googlích map se screenshotama, takže najednou zjistil, že Jihlava je 9km od dálnice, a že kolem Prahy je to od Ruzyně nejrychlejší po R1, a připlácel dalších asi 40km a čas na zpracování elaborátu. Od tý doby nešťoural vůbec do ničeho, protože pan generální je moc chytrej pán a došel k závěru, že na pitomce, co si neudělá předem rozvahu do čeho vlastně šťourá, nemá čas ani náladu.

grg

Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #11 kdy: 09. 01. 2019, 09:58:45 »
Právě že naopak - časové zahrnutí jakéhokoli zdroje do řešení problému je v pořádku (a žádané) a nejde tak o šikanu zaměstnavatele, kolik se stráví času fyzickým napsáním mailu. Jde spíše o evidenci pro případné vyúčtování zakázky zákazníkovi - domluvíme si cenu nebo je podle stráveného času a víceméně je běžná komunikace v ceně zakázky, ale občas některé maily jsou náročnější na napsání (nebo máš trotla, který neumí pochopit ani základní pojmy a pak dopisováním strávíš více času než samotnou prací a to prostě musíme promítnout do ceny jako navýšení - a pro to navýšení potřebujeme alespoň nějaký argument). Chápu, že to myslíš dobře, ale pro původní dotaz mám důvod a nechtěl jsem tam rozepisovat další "smetí" ve smyslu proč něco potřebuji tak a tak. Prostě chci evidovat dobu otevřeného okna s odpovědí nebo novou zprávou a buď to lze nebo to nelze.
Ale jo, to chápu, akorát jsem už asi zhejčkanej tím, že si komunikuju skoro výhradně s techniky a tam tenhle problém nevzniká. Naposled jsem to potkal před asi 10ti lety, když mi nějakej managor rozporoval z odometru opsaný kilometry z Prahy do Jihlavy, a trval na tom že skutečná vzdálenost je jen 112km (nápověda: exit Pávov je 112.km D1 a 0.km je na Chodově) a eskaloval to ke svýmu generálnímu. Tak jsem mu to rozepsal podle googlích map se screenshotama, takže najednou zjistil, že Jihlava je 9km od dálnice, a že kolem Prahy je to od Ruzyně nejrychlejší po R1, a připlácel dalších asi 40km a čas na zpracování elaborátu. Od tý doby nešťoural vůbec do ničeho, protože pan generální je moc chytrej pán a došel k závěru, že na pitomce, co si neudělá předem rozvahu do čeho vlastně šťourá, nemá čas ani náladu.
Netvrdím, že nápad stopovať si čas strávený mailami je zlý (aj keď osobne som si vždy takéto veci trackoval len podľa odhadu, v korporácii na tom aj tak figu záležalo a naše odmeny od toho nezáviseli), len mám obavu, že zákazník, ktorému je toto treba až takto presne vykazovať, môže začať prudiť v štýle čo ja viem "Prečo vám písanie mailu trvalo tak dlho? Však sa naučte strojopis!" (ha ha)...

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Thunderbird - evidence doby strávené psaním mailů
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2019, 10:13:43 »
Stopovat cas je koko...

Dulezita je kvalita a mnozstvi odvedene prace

Cas si bez stopovat na vyrobni linku, ale ne do IT