Jak jste se naučili programovat?

Tomáš Roll

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #60 kdy: 15. 01. 2019, 16:47:34 »

Ked segra vykopla kabel, to uz islo na druhy pokus rychlejsie prepisat. Uz si vedel, kde si sa popalil :)

Kdyby segra vykopla kabel, tak by to přepisovala ona.


operator

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #61 kdy: 15. 01. 2019, 23:26:00 »
Ja zacinal s papirovym pocitacem dle ABC, pak jsem si hral s basicem na ZX Spectru, pak prislo PC a  jazyk C a skvela Heroutova kniha Ucebnice jazyka C, ktera je tak dobra, ze se prodava dodnes https://ucebnice.heureka.cz/ucebnice-jazyka-c-1-dil-6-v-herout-pavel/ Ja mel 1. vydani, ted koukam je 6. V tom prvnim vydani pan Herout zpochybnuje, ze by mohlo fungovat locale pro cestinu, v sestem vydani to uz asi nedela :-). S C jsem vydrzel dlouho a byla to dobra skola od borlandiho Turbo C s omezenim na 64 kB, pres Djgpp az po prechod na Linux a gcc,  kde se programovalo s lehkosti a radosti. Dulezite je porad programovat, pro radost z tvoreni, pro sebe, pro nekoho, ve spolupraci s nekym. Pokud muzes, najit si studijni obor v tomto smeru a porad programovat. Nechtej byt programatorem, bud jim.

operator

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #62 kdy: 15. 01. 2019, 23:28:54 »
polozte si otazku preco bol basic taky oblubeny jazyk. No preto ze s nim prisiel Microsoft!

Ked bol vydany pocitac Altair 8080 tak MS pren napisal interpreter Basicu to bol vlastne prvy pocin Microsoftu ktorym sa preslavil.

A odvtedy sa ten Basic dostal do popredia a zacal sa pouzivat aj na ostatnych 8bitoch. bolsevicke Ceskoslovensko ho samozrejme ukradlo spolu s americkym hardwarom (ktory ukradlo tiez) a preto sa basic dostal aj k nam do masin ktore vyrabala Tesla Skalica (nie nebola to dcerska firma Tesla Motors)
Kdo ti nakukal takovou pitomost, ze s nim prisel microsoft?

Radovan.

Re:Jak jste se naučili programovat?
« Odpověď #63 kdy: 16. 01. 2019, 21:35:56 »
BASIC vznikl tak, že dva profesoři v Dartmouthu měli třídu studentů příliš líných na to, aby se naučili FORTRAN. A také to byl první jazyk navržený speciálně pro víceuživatelský systém se sdílením času.

a v cislovani jsou mezery, aby slo vlozit treba radek s dalsim cislem mezi dva jine radky.
Tak se dal kód doplňovat o další řádky i jinde než na konci zdrojáku. Když se odeslal řádek s číslem už existujícím, tak se jím ten původní v paměti přepsal. Když se odeslalo samotné číslo, tak se řádek stejného čísla prostě smazal. Víc se na dálnopisu udělat nedalo, a ani nebylo potřeba. Navíc se takhle dalo programovat z terminálů rozmístěných různě po několika školních budovách, a všechno současně to jelo na jednom počítači schovaném někde ve sklepě.
U mikropočítačů používajících místo pruhu papíru obrazovku to bylo jednodušší, tam se dal program editovat buď pomocí dialogového řádku, nebo přímo ve výpisu na celé obrazovce.

Ono to bolo v tom, ze program bol ulozeny v pamati komprimovany. (Neviem ci uz v bytecode, alebo v nejakej inej medziforme)
Říkalo se tomu tokeny, a v podstatě je to bytecode pro virtuální stroj, který je tvořený interpretem BASICu. Například na ZX Spectru byly tokeny všech klíčových slov součástí znakové sady s kódy 165 až 255: https://cs.wikipedia.org/wiki/Znakov%C3%A1_sada_ZX_Spectrum
Výhoda byla, že se klíčová slova nemusela vypisovat po písmenech, ale byly jim přiřazené konkrétní klávesy (to nebyl vynález Sinclaira, měl to například Wang 2200 z roku 1974). Na membránových klávesnicích to bylo o dost pohodlnější a při troše cviku i velmi rychlé, když teda člověk pochopí kombinace dvou shiftů, které každé ze čtyřiceti kláves dávají až šest různých funkcí: https://www.youtube.com/watch?v=2ZTSeQhh8fU

polozte si otazku preco bol basic taky oblubeny jazyk. No preto ze s nim prisiel Microsoft!
...
Tesla Skalica (nie nebola to dcerska firma Tesla Motors)
Ve Skalici bylo a dodnes je výrobní družstvo Diaktik, vyrábějící výukové pomůcky pro školy. Od poloviny osmdesátých let mezi ně patřily i malé školní mikropočítače.
A jinak to bylo přesně naopak, Micro-Soft přišel s BASICem, protože to byl velmi oblíbený jednoduchý jazyk, který v té době byl k dispozici na všech minipočítačích i většině mainframů. Ostatně Bill Gates ho také dobře znal, na té fotce je se svým guru Paulem Allenem, který v M$ jediný uměl opravdu programovat:
https://c3.thejournal.ie/media/2016/02/bill-gates-young-390x285.jpg

Jo takhle, takže ta čísla řádků nejsou nijak generované ale nadatlované ručně :D
Některé pozdější dialekty měly příkaz AUTO, který čísloval řádky automaticky podle zadaných parametrů.
Také existoval příkaz RENUM, který uměl stejným způsobem přečíslovat řádky i všechny odkazy na ně. Ale moc běžný nebyl.
Můžeš si to vyzkoušet: https://www.pcjs.org/devices/pcx86/machine/5170/cga/640kb/rev3/