Java: zaměření na Android nebo backend

Re:Java: zaměření na Android nebo backend
« Odpověď #15 kdy: 30. 12. 2018, 13:30:44 »
Nezměnila se licence Javy, ale licenční model Oracle JDK. Oracle bude nadále vydávat dvě verze Javy – Oracle JDK a Oracle OpenJDK. Jsou vzájemně zaměnitelné, kompilované ze stejných zdrojáků, ale Oracle JDK má navíc funkce vhodné pro enterprise nasazení. Oracle JDK má také podporu a pro LTS verze budou vydávány bezpečnostní aktualizace po dobu několika let. Naproti tomu Oracle Open JDK bude dostávat aktualizace vždy jen půl roku, po půl roce bude vydána nová major verze a aktualizace bude dostávat zase jen ta. Pro komerční použití Oracle JDK je potřeba placená licence.

Vedle toho budou existovat další buildy Open JDK od dalších poskytovatelů – např. od RedHatu nebo Amazonu.

Myslím si, že Java komunita prežila ďalšiu búrku. Oracle Javu nezničí, je to ich ďalší nepochopiteľný, samovražedný krok.
K té bouřce přispěl Oracle malým dílem tím, že informoval o věcech dost pozdě a ne vždy úplně detailně, a velkým dílem tomu přispěli ti, kteří o novém licenčním modelu psali nejrůznější spekulace, které byly v rozporu s prohlášeními Oracle. Nemyslím si, že by ten krok Oraclu byl nepochopitelný a sebevražedný. Já ho vnímám jako pozitivní a po té, co Oracle Javu stabilizoval po stránce technologické, začal opravovat chyby a vydávat nové verze, tohle vnímám jako završení restartu Javy, kdy se najíždí na nový systém předvídatelného vydávání nových verzí a podpory LTS verzí. V závěru působení Sunu Java v jeho „péči“ jen pomalu umírala, bohužel.

Oracle je na Javě závislý a dobře to ví, ostatně proto Sun koupil. Oracle může být neoblíbený, ale pokud do vývoje Javy nepůjdou peníze, nebude jí pro něčí krásné oči udržovat nikdo. A licenční model, kdy ten vývoj budou platit uživatelé enterprise řešení, kteří úplně stejně platí už za Oracle SQL server, WebLogic nebo za RHEL, vypadá použitelně. Největší ohrožení Javy teď asi paradoxně představuje akvizice RedHatu IBM, protože na to už se těžko Oracle bude moci tvářit, že to vlastně není jeho konkurence.


Re:Java: zaměření na Android nebo backend
« Odpověď #16 kdy: 30. 12. 2018, 14:19:47 »
Radsej C# ako Javu. Dokonca Oracle zavadza licencovanie javy, som zvedavy ako sa s tym vysporiadaju firmy ako google a ine, ktore vyvijaju v jave. Licencovat to ano, ale pridat nove features to nie.

Tobe prijde mezi dvema poslednimi long time support releasy malo features?

To licencovani je smutne, ale porad mas Open JDK a pokud chces nejakou firmu zatim, tak muzes vsadit trebas na Amazon.

Proc smutne? Naopak si myslim, ze je jedine dobre, pokud Oracle najde zpusob jak na Jave vydelat. Pokud nenajde, tak to cele utne a bude se jen snazit z toho vyzdimat co se da, nez to cele zdechne.
Sun mel jiny plan, chtel prodavat hw a sluzby. Java a frameworky/projekty/produkty postavene na Jave meli zjednodusit prechod na zelezo od Sunu. Nevyslo to. Oracle ma jiny pristup.
Ze zavedeni LTS releasu jsem docela nadseny. Kdyz chci jen bug fix, tak nemusim vzit release, ktery ma tunu dalsich zmen. Jak je to bezne do jdk 8. Jasne ten luxus musim zaplatit, protoze backportovat security bug fixy nekolik verzi zpet, je vsechno jen ne zabava pro kreativni lidi.

Jano7

Re:Java: zaměření na Android nebo backend
« Odpověď #17 kdy: 30. 12. 2018, 15:11:13 »
Citace
Nezměnila se licence Javy, ale licenční model Oracle JDK. Oracle bude nadále vydávat dvě verze Javy – Oracle JDK a Oracle OpenJDK. Jsou vzájemně zaměnitelné, kompilované ze stejných zdrojáků, ale Oracle JDK má navíc funkce vhodné pro enterprise nasazení.

Je to možno formálne presnejšie vyjadrené, ale komunita to chápe ako spoplatnenie Javy ako jazyka a základných knižníc, ktorá bola doteraz free.  Podľa http://www.oracle.com/us/corporate/pricing/technology-price-list-070617.pdf poplatky sú od 40$ za developera až po 15000$ za CPU. Toto sú nenormálne páky. Dokument vôbec neuvádza, či je to za mesiac alebo rok. Samozrejme, tieto poplatky sú uvádzacie, za rok dva sa môžu znásobiť.
Táto cenová politika je pre mnohé firmy likvidačná. Chystané spoplatenie Javy vyvolalo veľké obavy a nevôľu; preto krok Amazonu, ktorý má veľa zákazníkov používajúcich Javu bol logický a očakávaný.


Citace
Nemyslím si, že by ten krok Oraclu byl nepochopitelný a sebevražedný. Já ho vnímám jako pozitivní a po té, co Oracle Javu stabilizoval po stránce technologické, začal opravovat chyby a vydávat nové verze, tohle vnímám jako završení restartu Javy, kdy se najíždí na nový systém předvídatelného vydávání nových verzí a podpory LTS verzí.

Ono to vyznieva tak, ako keby Javu postavil na nohy Oracle. Za úspechom Javy je podľa mňa na 80-90% komunita. Je to jeden z najúspešnejších komunitných (z veľkej časti open-source) projektov vôbec. Kto stojí za projektami Ant, Maven, Tomcat, Hadoop, Lucene/ElasticSearch, JPA/Hibernate, JavaEE/Spring, RabbitMQ, HikariCP, IntelliJ IDEA, Jackson, JSoup, Apache Spark, Akka, RESTEasy, Wildfly, Apache Shiro, Freemarker, JFreeChart, JUnit, Mockito,
PrimeFaces, Vaadin? Dokonca tak základné a extrémne potrebné veci ako logging (log4j, Logback) a date and time API (Joda Time) sú prebraté z komunity. Prakticky celá industry je Javou ovplyvnená, od inšpirácie až po nehanebné kopírovanie. Ja mám rád PHP, JavaScript, Python a iné jazyky/technológie, ale žiadna z nich sa na ekosystém Javy nechytá. A žiadna firma na tomto svete nemá manpower, aby vybudovala niečo také. Ak by prebral niekto Javu SE pod svoje krídla (Red Hat, Google, JetBrains, Eclipse) bolo by to len obrovské plus.

Čo sa týka Oracle, tak oni fakt nie sú normálni. Čo je to za firmu preboha, ktorá sa svojim zákazníkom, ktorí im nosia stovky miliónov, posmieva, ironizuje, otvorene kritizuje? (Mne keď prídu zákazníci na školenie, tak to ich šéfová privíta,  majú občerstvenie, obskakujeme ich. A to sa jedná o pár stovák či tisícok eur.) Je tu niekto, kto zažil, že by sa firma posmievala/ironizovala/kritizovala svojim platiacim zákazníkom?
Amazon po tom všetkom migruje z Oracle databáz, v jednej z najväčších migrácii v IT histórii. Nasleduje ich ďalší gigant, Salesforce. Oracle má veľké spory so SAP a Google. (Porovnajme si to s Microsoftom, ako sú oni teraz profesionálni, nekonflitkní a otvorení komunite...). Oracle je agresívna, konfliktná a nenažraná firma. Bohužiaľ.



Re:Java: zaměření na Android nebo backend
« Odpověď #18 kdy: 30. 12. 2018, 18:11:28 »
Je to možno formálne presnejšie vyjadrené, ale komunita to chápe ako spoplatnenie Javy ako jazyka a základných knižníc, ktorá bola doteraz free.
Ne, tak to nechápe komunita. Tak to chápou někteří lidé, kteří si nezjistili opravdový stav věcí. Protože o zpoplatnění Javy jako jazyka a základních knihoven nejde ani náhodou.

Podľa http://www.oracle.com/us/corporate/pricing/technology-price-list-070617.pdf poplatky sú od 40$ za developera až po 15000$ za CPU. Toto sú nenormálne páky. Dokument vôbec neuvádza, či je to za mesiac alebo rok.
Použití Oracle JDK pro vývoj a testování je i nadále zdarma. Netuším, kde jste tenhle dokument vyhrabal. Tady máte oficiální dokument k Oracle JDK: Oracle Java SE Subscription FAQ. Základní ceny jsou na desktopu $2.50 za uživatele a měsíc, na serveru $25 za procesorové jádro a měsíc, přičemž licence na serverovou Javu je už v ceně ostatních Java produktů od Oraclu (třeba WebLogic).

Samozrejme, tieto poplatky sú uvádzacie, za rok dva sa môžu znásobiť.
Táto cenová politika je pre mnohé firmy likvidačná. Chystané spoplatenie Javy vyvolalo veľké obavy a nevôľu; preto krok Amazonu, ktorý má veľa zákazníkov používajúcich Javu bol logický a očakávaný.
To nemá smysl komentovat, když jste vycházel z nesprávných informací.

Ono to vyznieva tak, ako keby Javu postavil na nohy Oracle. Za úspechom Javy je podľa mňa na 80-90% komunita.
Mícháte dohromady dvě věci – celkový úspěch, za tím je určitě do velké míry komunita a také to, že Sun Javu poskytoval velmi volně a ten úspěch komunity tedy umožnil. Já jsem psal ale o agónii Javy, která začala po vydání Javy 6 – Sun se pokusil s Javou 5 Javu znovu nastartovat, ale už šestka přišla docela pozdě, a pak vůbec nebylo jasné, zda se bude Java dál nějak vyvíjet, jak se případně má vyvíjet, přišly problémy s bezpečností Java Pluginu, které se nějakou dobu jenom látaly. Sedmička byla vydaná spíš ze setrvačnosti, a u osmičky to nějakou dobu vypadalo, že vyjde hned po tom, co Hurd 1.0. A hýbat se to začalo prakticky až po té, co to koupil Oracle.

Akvizice Sunu Oracle sice byla nepopulární, ale Sun si tenkrát se svými softwarovými produkty vůbec nevěděl rady a nemohlo to tak pokračovat.

Prakticky celá industry je Javou ovplyvnená
No právě. Proto by bylo docela špatné, pokud by Java postupně umřela na neschopnost jí dál rozvíjet, což se v posledních letech pod Sunem dělo. Je fajn, když je nějaký projekt otevřený komunitě, ale to nestačí – taky je potřeba, aby nebyl mrtvý. Tenkrát byla i snaha dalších firem, které jsou na Javu silně navázané, nějak postupovat ve vývoji dopředu, ale problém byl v tom, že si s tím Sun nevěděl rady.

Pro komunitu vývojářů kolem Javy se tou změnou licenční politiky Oraclu nic nemění, Oracle OpenJDK nadále zůstává zdarma a pod GPL s classpath výjimkou. Naopak Oracle od verze 11 zaručuje, že Oracle JDK a Oracle Open JDK budou vzájemně zaměnitelné, což naopak dříve neplatilo a OpenJDK některé části chyběly, takže některé aplikace na tom nefungovaly. Naopak díky téhle změně se dostávají do popředí další buildy Open JDK, ať už placené nebo zdarma. Myslím si, že to komunitě naopak prospěje, protože bude mít najednou zdarma k dispozici několik buildů JDK, které budou 100% kompatibilní s „oficiální“ JDK od Oraclu, a na supportu se bude moci živit několik dalších firem (např. RedHat), které vyzobou ty „drobky“, které zbydou po té, co Oracle zkasíruje ty největší uživatele.

Čo sa týka Oracle, tak oni fakt nie sú normálni. Čo je to za firmu preboha, ktorá sa svojim zákazníkom, ktorí im nosia stovky miliónov, posmieva, ironizuje, otvorene kritizuje?
Netuším, na co narážíte.

Amazon po tom všetkom migruje z Oracle databáz, v jednej z najväčších migrácii v IT histórii.
Po čem všem? Po tom, co Amazon vyrostl na cloudových řešeních, která jsou přímým protikladem toho, co dělal celou dobu Oracle? A po té, co Oracle pochopil, že mu nezbývá nic jiného, než jít na trh otevřených cloudových služeb (jako Microsoft), a začít tak přímo konkurovat i Amazonu? Myslíte, že by to bylo od Amazonu rozumné, kdyby prosazoval svůj cloud, a zároveň závisel na řešení své konkurence?

Oracle je agresívna, konfliktná a nenažraná firma. Bohužiaľ.
To byl Microsoft také. Mnozí za takovou firmu považují i Google, někteří i Amazon. Oracle Javu oživil, dnes už je jasné, že Java dokáže konkurovat věcem jako NodeJS nebo Go – skutečně jim konkurovat u věcí, které budou během příštích let vznikat na zelené louce, ne jen přežívat z vyhasínající bývalé slávy.

Lol Phirae

Re:Java: zaměření na Android nebo backend
« Odpověď #19 kdy: 30. 12. 2018, 18:32:23 »
Oracle Javu oživil

 ;D
 ;D ;D
 ;D ;D ;D
 ;D ;D
 ;D
 :P
 :P :P
 :P :P :P
 :P :P
 :P