Je to možno formálne presnejšie vyjadrené, ale komunita to chápe ako spoplatnenie Javy ako jazyka a základných knižníc, ktorá bola doteraz free.
Ne, tak to nechápe komunita. Tak to chápou někteří lidé, kteří si nezjistili opravdový stav věcí. Protože o zpoplatnění Javy jako jazyka a základních knihoven nejde ani náhodou.
Podľa http://www.oracle.com/us/corporate/pricing/technology-price-list-070617.pdf poplatky sú od 40$ za developera až po 15000$ za CPU. Toto sú nenormálne páky. Dokument vôbec neuvádza, či je to za mesiac alebo rok.
Použití Oracle JDK pro vývoj a testování je i nadále zdarma. Netuším, kde jste tenhle dokument vyhrabal. Tady máte oficiální dokument k Oracle JDK:
Oracle Java SE Subscription FAQ. Základní ceny jsou na desktopu $2.50 za uživatele a měsíc, na serveru $25 za procesorové jádro a měsíc, přičemž licence na serverovou Javu je už v ceně ostatních Java produktů od Oraclu (třeba WebLogic).
Samozrejme, tieto poplatky sú uvádzacie, za rok dva sa môžu znásobiť.
Táto cenová politika je pre mnohé firmy likvidačná. Chystané spoplatenie Javy vyvolalo veľké obavy a nevôľu; preto krok Amazonu, ktorý má veľa zákazníkov používajúcich Javu bol logický a očakávaný.
To nemá smysl komentovat, když jste vycházel z nesprávných informací.
Ono to vyznieva tak, ako keby Javu postavil na nohy Oracle. Za úspechom Javy je podľa mňa na 80-90% komunita.
Mícháte dohromady dvě věci – celkový úspěch, za tím je určitě do velké míry komunita a také to, že Sun Javu poskytoval velmi volně a ten úspěch komunity tedy umožnil. Já jsem psal ale o agónii Javy, která začala po vydání Javy 6 – Sun se pokusil s Javou 5 Javu znovu nastartovat, ale už šestka přišla docela pozdě, a pak vůbec nebylo jasné, zda se bude Java dál nějak vyvíjet, jak se případně má vyvíjet, přišly problémy s bezpečností Java Pluginu, které se nějakou dobu jenom látaly. Sedmička byla vydaná spíš ze setrvačnosti, a u osmičky to nějakou dobu vypadalo, že vyjde hned po tom, co Hurd 1.0. A hýbat se to začalo prakticky až po té, co to koupil Oracle.
Akvizice Sunu Oracle sice byla nepopulární, ale Sun si tenkrát se svými softwarovými produkty vůbec nevěděl rady a nemohlo to tak pokračovat.
Prakticky celá industry je Javou ovplyvnená
No právě. Proto by bylo docela špatné, pokud by Java postupně umřela na neschopnost jí dál rozvíjet, což se v posledních letech pod Sunem dělo. Je fajn, když je nějaký projekt otevřený komunitě, ale to nestačí – taky je potřeba, aby nebyl mrtvý. Tenkrát byla i snaha dalších firem, které jsou na Javu silně navázané, nějak postupovat ve vývoji dopředu, ale problém byl v tom, že si s tím Sun nevěděl rady.
Pro komunitu vývojářů kolem Javy se tou změnou licenční politiky Oraclu nic nemění, Oracle OpenJDK nadále zůstává zdarma a pod GPL s classpath výjimkou. Naopak Oracle od verze 11 zaručuje, že Oracle JDK a Oracle Open JDK budou vzájemně zaměnitelné, což naopak dříve neplatilo a OpenJDK některé části chyběly, takže některé aplikace na tom nefungovaly. Naopak díky téhle změně se dostávají do popředí další buildy Open JDK, ať už placené nebo zdarma. Myslím si, že to komunitě naopak prospěje, protože bude mít najednou zdarma k dispozici několik buildů JDK, které budou 100% kompatibilní s „oficiální“ JDK od Oraclu, a na supportu se bude moci živit několik dalších firem (např. RedHat), které vyzobou ty „drobky“, které zbydou po té, co Oracle zkasíruje ty největší uživatele.
Čo sa týka Oracle, tak oni fakt nie sú normálni. Čo je to za firmu preboha, ktorá sa svojim zákazníkom, ktorí im nosia stovky miliónov, posmieva, ironizuje, otvorene kritizuje?
Netuším, na co narážíte.
Amazon po tom všetkom migruje z Oracle databáz, v jednej z najväčších migrácii v IT histórii.
Po čem všem? Po tom, co Amazon vyrostl na cloudových řešeních, která jsou přímým protikladem toho, co dělal celou dobu Oracle? A po té, co Oracle pochopil, že mu nezbývá nic jiného, než jít na trh otevřených cloudových služeb (jako Microsoft), a začít tak přímo konkurovat i Amazonu? Myslíte, že by to bylo od Amazonu rozumné, kdyby prosazoval svůj cloud, a zároveň závisel na řešení své konkurence?
Oracle je agresívna, konfliktná a nenažraná firma. Bohužiaľ.
To byl Microsoft také. Mnozí za takovou firmu považují i Google, někteří i Amazon. Oracle Javu oživil, dnes už je jasné, že Java dokáže konkurovat věcem jako NodeJS nebo Go – skutečně jim konkurovat u věcí, které budou během příštích let vznikat na zelené louce, ne jen přežívat z vyhasínající bývalé slávy.