Bez pochopeni toho, jak to funguje je temer nemozne poznat spravnou tabluku.
S pochopenim je pak ztrata casu takovovu tabulku hledat, protoze jde o nekolik malo nasobeni, deleni, scitani a odcitani.
V zasade je potreba zjistit, jaky prurez je potreba s ohledem na:
- otepleni
- dynamicke sily
- ubytek napeti
- skinefekt
- ucinnost prenosu (ztraty vykonu)
a zvolit ten nejvetsi z tech, ktere vysly.
Pro stejnosmerny proud odpada skinefekt a pokud neni urcen k taveni kolejnic, tak typicky odpadaji i dynamicke ucinky (desitky amper se bezne neprojevi).
Vykon je P=R*I^2 - odpor je odpor vedeni - samozrejme v ohmech, proud v amperech a vykon vyjde ve wattech. Pokud vam vyjde vic, nez dodava zdroj, muzete si byt jisti, ze mate neco blbe - bud vypocet, nebo tam napeti zdroje ten proud nema sanci protlacit ani kdyby byl na druhe strane zkrat.
Jaky nejvetsi vykon jde vymlatit z vedeni o odporu 1 ohm pripojeneho na zdroj 1V? P=U*I=1*1=1W? Jo, ale to bude vykon, ktery zahreje vedeni. Maximum z toho na konci dostanete pri odporu zateze stejnem, jako je odpor vedeni = 1 ohm. Pak potece 0.5A, na zatezi bude 0.5V a 0.25W (a ucinnost prenosu bude prisernych 50%, protoze dalsich 0.25W se ztrati na vedeni). Pri napajeni osvetlovaci LEDky ve vzdalene kadibudce, kdyz mate jen vojensky polni kabel (tzv. kurvadrat), to muze byt nejrozumnejsi reseni.
Otepleni zavisi na tolika vecech, ze at sem napisu, co sem napisu, nekoho napadne neco dalsiho. Je to v proudici ledove vode, v zemi, na vzduchu, nebo v tepelne izolaci? Je to v polystyrenu (ktery to vypali uz nekde okolo 70 degC), nebo vmnohem odolnejsi skelne vate? Pouziva se to jen v mrazech, nebo i v parnem lete? Je izolace plast, ktery se tavi, nebo keramika, ktere nevadi, kdyz pod ni kabel sviti? Muze od toho neco chytit, nebo ne (pisek, ani voda typicky nehori)?
Na ruznych mistech vyjde optimalni reseni jinak. V Australii se elektrika rozvadi tak, ze vzduchem vede jeden ocelovy drat (vetsi odpor, ale vic vydrzi mechanicky, takze jsou sloupy dal od sebe) a kazda farma ma uzemneny transformator, ktery z nekolika desitek kV dela to napeti, ktere maji v zasuvce. U nas se rozvadi trifaz tremi draty typicky AlFe6 (6 hlinikovych dratu na jeden zelezny pro vetsi pevnost) a pro 440kV pouzivame trojsvazek kvuli ztratam koronou. Rakusaci pouzivaji vice dratu uz na 220kV (dvojsvazek).
Ostatne navrhovat dat na zacatek vedeni menic nahoru a na konec menic dolu je typicky velmi neefektivni reseni. Ale je univerzalni. Jenomze pokud to je mozne, tak je efektivnejsi dovest 230V AC bliz. Nebo tam dovezt 24V AC z transformatoru a tam to pretransformovat znovu (dolu a pouzit zdroj na to napeti, nebo na 230V a pouzit originalni zdroj od zarizeni, nebo to jenom usmernit a pouzit DCDC menic). Nebo 19V DC ze zdroje od notebooka a u zarideni pouzit DCDC menic. Nebo dat k zarizeni akumulator, ktery se po vedeni nabiji (pokud zarizeni pracuje jen obcas a vymena vedeni by byla vyrazne drazsi, nez akumulator). Nebo dat k zarizeni superkondenzatory, pokud pracuje pulsne treba 1 sekundu kazdou minutu. Nebo zarizeni predelat - nechat tam jenon senzory s arduinem a vykonny pocitac dat na druhou stranu vedeni.
A tohle rozhodnuti zavisi na tolika vecech, ze ho musi udelat clovek, ktery vi, co se ma napajet, co stoji vymenit vedeni (cena dratu, nebo cena rozsekani superdrahych nesehnatelnych dlazdicek, nebo cena=opruz pri jednani s uradem o predelani dratu pres obecni pozemek?) a zaroven rozumi jednotlivym resenim a dokaze spocitat, ze hodinovy provoz cirkularky jednou mesicne sice formalne splnuje podminku pulsnosti pro pouziti superkondenzatoru, ale trifazova centrala s dozivotni zasovou paliva vyjde 100x levneji, nez ty kondenzatory.