Jak správně sdílet soubory v Linuxu?

Rudoch

Jak správně sdílet soubory v Linuxu?
« kdy: 25. 12. 2018, 08:37:27 »
Koupil jsem detem notebook, dal tam ubuntu a zjistil jsem, ze stojim pred problemem, ktery jsem nemusel nikdy resit. Jak spravne sdilet soubory mezi uzivateli na jednom pocitaci.

Zatim jsem v /home vytvoril slozku spolecne, do ktere jsem jim nakopiroval hudbu, audioknihy a podobne veci, ktere by meli mit spolecne. A na tento adresar jim udelal link do jejich domacich adresaru. Ale nefunguje to moc dobre, protoze vlastnictvi tech souboru je divocina a def. prava jsou nevyhovujici. Presunout pak adresar je ukol pro root. Existuje na to nejake reseni, aby soubory v /home/spolecne (nebo klidne i nekde jinde) byly spolecne a kdokoliv mohl cokoliv?
« Poslední změna: 25. 12. 2018, 23:21:07 od Petr Krčmář »


Youda

Re:Jak spravne sdilet soubory v linuxu
« Odpověď #1 kdy: 25. 12. 2018, 08:43:56 »

karlik

Re:Jak spravne sdilet soubory v linuxu
« Odpověď #2 kdy: 25. 12. 2018, 09:35:15 »
Akorát že nově vytvořený adresář nebo soubor bude mít skupinu nastavenou jako r-x - (jen pro čtení).
Proto je potřeba dát do .bash_profile každého uživatele:
umask 002

Takže by mělo stačit:
- Vytvořit skupinu "sdilet".
- Přidat dané uživatele do této skupiny.
-Vytvořit adresář "provsechny" s právy rwx-rwx-rx, skupinou "provsechny" a nastavit na něm bit SETGID, aby zděděné soubory a adresáře měly vždy skupinu "provsechny".
- V .bash_profile každého uživatele přidat řádek: umask 002.

Další možností je použít ACL.
 

karlik

Re:Jak spravne sdilet soubory v linuxu
« Odpověď #3 kdy: 25. 12. 2018, 09:38:16 »
Opravuji:
Takže by mělo stačit:
- Vytvořit skupinu "sdilet".
- Přidat dané uživatele do této skupiny.
-Vytvořit adresář "provsechny" s právy rwx-rwx-rx, skupinou "sdilet" a nastavit na něm bit SETGID, aby zděděné soubory a adresáře měly vždy skupinu "sdilet".
- V .bash_profile každého uživatele přidat řádek: umask 002.

Kit

Re:Jak spravne sdilet soubory v linuxu
« Odpověď #4 kdy: 25. 12. 2018, 10:29:26 »
Podle mne bude nejvýhodnější použít ACL.