Co si myslíte o OOP?

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #105 kdy: 24. 12. 2018, 14:39:26 »
Nicméně hádat se nebudu, jen v podstatě “překládám” z AJ příslušnou pasáž z knihy Object oriented programming přímo od Coxe.
A nebylo by lepší tu pasáž prostě odcitovat? Já tu knížku po ruce nemám, takže těžko můžu vědět, co tam píše :)


Michsl2

Re:Co si myslíte o OOP?
« Odpověď #106 kdy: 24. 12. 2018, 14:40:55 »
Ja jsem na to sel empiricky. Rozdelil jsem si softy na oop/neoop a problemove(bugy, pady, leaky)/bezproblemove. Sam jsem byl prekvapeny jak silna korelace oop->problemy mi z toho vysla.

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #107 kdy: 24. 12. 2018, 14:55:46 »
A nebylo by lepší tu pasáž prostě odcitovat?
Každopádně:

Citace
OOP to me means only messaging, local retention and protection and
hiding of state-process, and extreme late-binding of all things. It
can be done in Smalltalk and in LISP. There are possibly other
systems in which this is possible, but I'm not aware of them.
http://userpage.fu-berlin.de/~ram/pub/pub_jf47ht81Ht/doc_kay_oop_en (zvýraznění moje)

"Mainstreamové OOP" nesplňuje ani jedno...

BaldSlattery

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #108 kdy: 24. 12. 2018, 15:02:22 »
A nebylo by lepší tu pasáž prostě odcitovat? Já tu knížku po ruce nemám, takže těžko můžu vědět, co tam píše :)
To bych se upsal. Ale jak říkám, nemám potřebu někoho přesvědčovat, zvlášť o věcech, které jsou jen historickou kuriozitou.

BaldSlattery

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #109 kdy: 24. 12. 2018, 15:05:03 »
A nebylo by lepší tu pasáž prostě odcitovat?
Každopádně:

Citace
OOP to me means only messaging, local retention and protection and
hiding of state-process, and extreme late-binding of all things. It
can be done in Smalltalk and in LISP. There are possibly other
systems in which this is possible, but I'm not aware of them.
http://userpage.fu-berlin.de/~ram/pub/pub_jf47ht81Ht/doc_kay_oop_en (zvýraznění moje)

"Mainstreamové OOP" nesplňuje ani jedno...
Begun the language wars have  ::)


Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #110 kdy: 24. 12. 2018, 15:24:23 »
To bych se upsal. Ale jak říkám, nemám potřebu někoho přesvědčovat, zvlášť o věcech, které jsou jen historickou kuriozitou.
Nejde o přesvědčování, mě to zajímá a třeba i někoho jinýho. Třeba se v něčem zásadně mýlím, v tom případě bych to chtěl vědět. Ten InvactionHandler pro mě taky byla zajímavá informace.

Kit

Re:Co si myslíte o OOP?
« Odpověď #111 kdy: 24. 12. 2018, 15:25:17 »
Ja jsem na to sel empiricky. Rozdelil jsem si softy na oop/neoop a problemove(bugy, pady, leaky)/bezproblemove. Sam jsem byl prekvapeny jak silna korelace oop->problemy mi z toho vysla.

Pokud by to rozdělení nebylo binární, tak by z toho mohl vylézt zajímavý graf XY. Java ani C# nejsou tak objektové jako Smalltalk. Znamená to snad, že je se Smalltalkem víc problémů?

Youda

Re:Co si myslíte o OOP?
« Odpověď #112 kdy: 24. 12. 2018, 15:26:03 »
Preju pekne svatky a najdete si nejake zenske.

BaldSlattery

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #113 kdy: 24. 12. 2018, 15:30:04 »
Třeba se v něčem zásadně mýlím, v tom případě bych to chtěl vědět.
Myslím, že nejsme ve sporu.

Kit

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #114 kdy: 24. 12. 2018, 15:33:14 »
To bych se upsal. Ale jak říkám, nemám potřebu někoho přesvědčovat, zvlášť o věcech, které jsou jen historickou kuriozitou.
Nejde o přesvědčování, mě to zajímá a třeba i někoho jinýho. Třeba se v něčem zásadně mýlím, v tom případě bych to chtěl vědět. Ten InvactionHandler pro mě taky byla zajímavá informace.

Mne to například také zajímá. V PHP běžně používám magické metody, které se však mnoha vývojářům nelíbí. Přitom podle této diskuze dělají z PHP objektovější jazyk, než je třeba C++, C# nebo Java.

BaldSlattery

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #115 kdy: 24. 12. 2018, 15:50:24 »
To bych se upsal. Ale jak říkám, nemám potřebu někoho přesvědčovat, zvlášť o věcech, které jsou jen historickou kuriozitou.
Nejde o přesvědčování, mě to zajímá a třeba i někoho jinýho. Třeba se v něčem zásadně mýlím, v tom případě bych to chtěl vědět. Ten InvactionHandler pro mě taky byla zajímavá informace.
Mne to například také zajímá. V PHP běžně používám magické metody, které se však mnoha vývojářům nelíbí. Přitom podle této diskuze dělají z PHP objektovější jazyk, než je třeba C++, C# nebo Java.
Tohle je zase novinka pro mě, vypadá to, že __call v PHP je to samé, co forwardInvocation.

BaldSlattery

Re:co si myslite o oop?
« Odpověď #116 kdy: 24. 12. 2018, 15:56:18 »
dělají z PHP objektovější jazyk, než je třeba C++, C# nebo Java.
Tak Java má ten forwarding taky a C# má dynamické objekty také už drahně let.  Jen to C++ v tomto zaostává.

Kiwi

Re:Co si myslíte o OOP?
« Odpověď #117 kdy: 24. 12. 2018, 16:41:09 »
Problém těch mainstreamových "objektových" jazyků je v tom, že se vzal koňský povoz, koně byli nahrazeni traktorem a voila - máme auto. A za moderní výdobytky se považuje, že se to už neřídí opratěmi, ale vozka už má "drahně let" místo nich také volant (jehož pohyby se přenášejí do toho traktoru pomocí provazů). Nedokážu pochopit, že to stádo IT ovcí nevidí a nechce vidět, že toto opravdu není auto a žádnými vylepšními se z toho auto nikdy neudělá, protože je to prostě koncepčně od základů špatně. Vždycky to bude jen koňský povoz, třebaže bez koní. Což je ještě horší, než kdyby to byl normální koňský povoz s koňmi.

BaldSlattery

Re:Co si myslíte o OOP?
« Odpověď #118 kdy: 24. 12. 2018, 16:49:33 »
Problém těch mainstreamových "objektových" jazyků je v tom, že se vzal koňský povoz, koně byli nahrazeni traktorem a voila - máme auto. A za moderní výdobytky se považuje, že se to už neřídí opratěmi, ale vozka už má "drahně let" místo nich také volant (jehož pohyby se přenášejí do toho traktoru pomocí provazů). Nedokážu pochopit, že to stádo IT ovcí nevidí a nechce vidět, že toto opravdu není auto a žádnými vylepšními se z toho auto nikdy neudělá, protože je to prostě koncepčně od základů špatně. Vždycky to bude jen koňský povoz, třebaže bez koní. Což je ještě horší, než kdyby to byl normální koňský povoz s koňmi.
Až jednou dostuduješ, tak možná různé přístupy k OOP pochopíš. Prozatím uber na agresivitě, za neznalost se stydět nemusíš.

anonym

Re:Co si myslíte o OOP?
« Odpověď #119 kdy: 24. 12. 2018, 16:52:23 »
Me se libi, jak nemusim ty prkotiny s OOP resit. Delam v robustnim frameworku (Spring) ktery se pouziva uplne vsude, v tom plati nejake best practice toho, jak vlastne tam to OOP bude vypadat (zadne prehnane OOP konstrukce, jen jednoduche konstrukce v ramci IoC), malokdy se stane, ze musim vymyslet nejake kolo na to, jak neco udelat, vyjma business logiky. V Jave na backendu je tolik prace, ze me zadne objevovani kola neceka ani do budoucna na zadne jine platforme - coz nemuze rict kdokoliv z JS/Python/CokolivJineho, jo jeste vyjma C#, tam to maji taky zmaknute dobre. Vlastne veskerou nutnou implementaci mi pokryje framework a jeho best practice, ja si ani nepamatuju, kdy jsem musel pouzit nejake sofistikovanejsi navrhovy vzor, protoze vzdycky vsechno slo udelat jednoduse (Takove ty zakladni vzory jako je Factory nepocitam).