Stejne jako se preslo od xml k jsonu potazmo yamlu stejne tak i syntaxe jazyku se zmenila/vyvinula. Muj favorit je v tomhle ruby a rozhodne doporucuju precist si zaklady jejich filozofie, casti toho jsem napriklad vyuzil napr. v Ansiblu a pracuje se mi s tim velmi dobre (
https://rubyonrails.org/doctrine/). Ty zakladni filozoficke pristupy lze implementovat vsude (napr. Laravel stavi hodne na RoR).
Ruby ma i "lidstejsi moznosti zapisu", napr.:
puts "Greater than 5" if i > 5
Co je dulezitejsi, ze "na to domaci bastleni" moc premyslet nemusite, ale ve chvili, kdy chcete mit neco udrzitelneho tak musite mit dost rozdilny pristup nez "one man show a one liner", jinak skoncite jak "wordpress".
Muzu ti Lojzo namitat, ze napriklad prikaz: "cd" by ve skutecnosti mel by "chd" ale aby sis to nemusel pamatovat, nejlepsi by ti asi bylo "change_directory". Premejslim, jak by se dalo v matematice zbavit zavorek, jsou otravne a kdo si to ma pamatovat
Je treba si uvedomit, ze vyssi programovaci jazyky jsou abstraktni, aby se nam mozecky nezavarili, protoze psat rovnou v ASM by bylo "nelidske"
Predstavte si, ze byste delal treba revizi bytecode
Jeden z vydobytku programovacich jazyku je napriklad "teckova notace": Objekt.funkce nebo Objekt.funkce()
v php to nahradili Objekt->funkce(); hmmmm dobre. Zapis namespace v PHP je taky pekne obskurni a osklivy, dve lomitka? Vazne?
Pripustme ze kazdy programovaci jazyk se hodi na neco jineho, takze pokud chcete programovat ovladac na hardware asi nezvolite PHP, stejne jako webove stranky asi nebudete vyvijet v C nebo ASM (to neznamena, ze to nejde).
Teoreticky pokacite strom i priborem, ale moc efektivni to nebude.
Kazdopadne jestli mate problem se syntaxi jazyka a obtezuje vas to, tak se na to radsi vykaslete a zadejte to nekomu kdo to udela za vas, usetrite si nervy a cas