Libi sem, jak se diskuze vzdy vzdali na hony od toho, na co se tazatel ptal.
Ja doma (v RD) provozuji
https://www.conrad.cz/bezdratova-termostaticka-hlavice-na-radiator-homematic-hm-cc-rt-dn-105155.k595280?icc=category-carousel-2level&icn=toprate-homematic , ktere umoznuji vycitani teploty na hlavici, jak je ventil otevreny. Lze vycist/zapsat napr "turbo" zatopeni, lze nastavit manualni cilovou teplotu, ripadne vratit zpet do automatu (kalendare).
Reseni mam postavene na OpenHab2. Kdyby chtel nejake dotazy, mrknu sem a pripadne dam na sebe kontakt. Tady konci odpoved pro Jimmma.
Co se tyce prispevovatelu, neda mi to nereagovat. Zajimalo by mne, kdo z nich opravdu chyre hlavice doma provozuje a ma s nimi *prakticke* zkusenosti.
To co se přes den ušetří je potřeba večer dodat do systému do akumulace konstrukce. To se učí děcka na střední a je to potvrzeno výpočty i měřením.
Ono se taky decka uci, ze snizenim teploty v mistnostech o 1 stupen se snizi naklady na vytapeni o X procent. Kdyz holt doma nejsem, konstrukce nekonstrukce, teplota jde dolu a ne ze ne. A tim se i snizuje teplotni gradient a tim i (bohuzel jenom) nepatrne i tepelne ztraty. Pri prichodu domu je to nutne dotopit, ale o to prijemnejsi je rozpaleny radiator, ktery sala teplo, ne nejaky stale vlazny 40 stupnovy radiator. Asi jde o zvyk.
Napríklad detekciu otvoreného okna nemá pri radiátore zmysel robiť, kým radiátor vychladne (čím stratí energiu, ktorá sa samozrejme musí naspäť dodať pri zohrievaní), tak už je okno dávno zatvorené (kto v zime vetrá nejaký dlhší čas?
Tady je nekdo neomylny a vetra kratce. My nedokonali, co dame vetrat a jdeme resit deti/ukoly/nadobi/cokoliv, klidne zapomeneme, ze se vetra a v mistnosti je uz 12 stupnu, ackoliv radiator zhavi jak svina, protoze hlavice otevrena... Ja z techto duvodu merim teplotu na hlavici a jednoduse poznam, ze v mistnosti se zapomnelo vetrat (holt velky barak).
A plechovy radiator vychladne hodne brzo. Kdo ma litinovy, tam je to samozrejme jine.
Jinak kazdy to ma nastavene jinak - co je teplo a co ne. V kazde mistnosti se pobyva jindy. Fakt topit v loznici cely den, protoze konstrukce to naakumuluje a pak bych to dotapel, kdybych to vypnul? Ne, ja mam kalendar - rano vstanu do tepla a vecer tam nemam ani pretopeno, ani zimu. Co je pres den a co v noci mne nezajima a lepsi je spat pri nizsi teplote - alespon v mem pripade (ale se to i rika, ze jo).
Jinak moje zkusenost s prechodem z klasickych termohlavic (v ne moc uspornem RD - sice zatepleny, ale neni to nizkoenergeticky dum jak se stavi dnes) je: usetri se malo penez, a jeste vic se vrazi do elektroniky a automatizace. ALE: zvysil se mi komfort, teplo kdy a kde chci, neprenasim jeden termostat (zaveseny treba za kotlem) jak kocka kotata.
Dalsi vec je odjezd na chalupu, na lyzovacku apod. V baraku se stahne teplota (kdyz jsou mrazym, tak topit na 22 stupnu je masakr na pocitadle plynomeru) a jede se pryc. Pred navratem na dalku pustim topeni. Kdyz bysme se vraceli driv/pozdeji o to driv/pozdeji zapnu topeni a prijdu zase do jiz temer nahratyho domu.
Samozrejme v byte 2+1 v novostavbe to moc smysl nedava. Ale jsou pripady, kdy to smysl dava a velky.
Proste je to slozite, kazdy ma jinak reseny dum, ne kazdy zije v novstavbe za 10 mega. Ani kazdy nebydli v 1+1.
Howgh.