Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?

xxxxxxxx

Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?
« kdy: 16. 12. 2018, 19:10:09 »
Dobry podvecer,

na uvod by som sa rad tak trosku predstavil. Po skole som odisiel pracovat najprv do Nemecka a neskor cez GB som sa dostal do Holandska. Nabral som 10 rokov praxe ako sietar. Konfiguroval som v podstate akekolvek boxy - Cisco, Juniper, Edgecore az po linuxove routery (bird, quagga) ktore nam vo firme obsluhovali CDN. Po 10 rokoch v zahranici a naberania skusenosti sme sa rozhodli s manzelkou vratit na SK. Obaja sme nasli uplatnenie v podstate zo dna na den. Kupili sme si byt. Ja som sa dostal do firmy, kde som mal mat na starosti sietarinu.

Prvy mesiac prebiehal nejakym zaucovanim, po 2 tyzdnoch som uz robil core upgrady. Myslim si, ze som sa celkom uchytil. Dalsi tyzden ma poslali na meeting implementovat nasadenie novych boxov do USA. V ramci firemnej politiky. Stravil som tam 3 tyzdne.

Manzelka frustrovana, ja tiez.

HR mi slubilo stabilny job, ktory nebude vyzadovat cestovanie. 120 letov rocne a podobne akcie mam uz za sebou a fakt mi stacilo.
Teraz v priebehu 3 mesiacov mam za sebou 10 letov. x-nadcasov. Zaplatenych, ale nestojim o tom. Manager pride za mnou s tym, ze board meeting sa zhodol, ze to vies vyriesit.

Vysledok? Som rovnaky cas doma, zarabam 1/2 oproti tomu co na zapade ale usetrim este menej. Ze vraj su naklady na SK mensie ... Hehe. Pokial nezijem v hlavnych mestach ako londyn, amsterdam, berlin, atd. tak ani nie.
Rozsirili mi posobnost a dnes som DevOps. Riesim Ansible, Puppet, Chef. Kodim, scriptujem.
Na zapade som 99% prace travil ako sietar,  u nas som 60% sietar a 40% kodim. Mam pocit ze som vo firme dievca pre vsetko. A je to jeden z top zamestnavatelov na SK. Mam pocit, ze o mesiac budem spravovat este klientske web serveri, lebo vedenie povie: "ty to vies, sprav to". Ale nevedia pochopit, na co mam focus. Alebo kde je moja specializacia. Toto som na zapade nepoznal. Tam kazdy poznal na co som zamerany a co ma na mna davat. Tu pride manager a najprv sa spyta kto to vie.

Dnes stojime na rozhrani predat byt a odist naspat na zapad. Po polroku.

Co si myslite? Chodi to rovnako vo vsetkych firmach?

Ked vidim tie pracovne ponuky, tak mam pocit ze vo vsetkych firmach hladaju chlapcov pre vsetko :-)
« Poslední změna: 16. 12. 2018, 21:18:30 od Petr Krčmář »


xxxxxxxx

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #1 kdy: 16. 12. 2018, 19:15:55 »
Vysledok? Som rovnaky cas doma, zarabam 1/2 oproti tomu co na zapade ale usetrim este menej. ......
Pisem to po pivku :-)

Oprava:
Momentalne som este menej casu doma, aj ked byvam v rovnakom meste ako mam pracu. V predchadzajucej praci ked som mal robotu hotovu a tikety "ciste" o hodinu skor pred prac. dobov tak som kludne mohol ist domov. Hodinu pred koncom prac. doby sme nerozoberali nove tikety.

Tuto na nas presunu este tikety 15min pred koncom prac. doby aby sme mali nadcasy.

Lavy Jozko

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #2 kdy: 16. 12. 2018, 19:36:38 »
Mas na vyber, podla toho co pises si nenahraditelny. Mozes to vyuzit a porozpravat sa s manazerom.
Napriklad, chces jeden den volna viac za rovnaky plat a ziadne nadcasy...

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #3 kdy: 16. 12. 2018, 19:56:29 »
tak tenhle příběh už jsem někde slyšel asi tak 1000x  :) prostě jo je to tu normální.

důvodů asi bude mnoho, ale jeden z těch hlavních bude, že se tu sbírají zbytky po západě, dnes možná i po asii.
tlak na kvalitu tedy neexistuje, spíš takový indický level, prostě to nějak to zbastlit. nikomu to nepříjde podezřelé, že od správy infrastruktury si sem tam něco naprogramuješ, něco nakreslíš v cadu apod. když už to umíš.

klidně to může končit i úklidem kanceláře... prostě, když už tam jsi :) lepší se raději poohlédnout někde jinde.
nebo být fakt tvrdý a nekompromisní (jde to na nervy pořád odmítat nesmysly)
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

pedro

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #4 kdy: 16. 12. 2018, 20:07:33 »
Ha, ha, to nemyslis vazne, ze ne :-) Nemel bych to rikat, protoze zrovna toto me na nekterych mych lidech misty dost stve, ale neni ve vesmiru sila, ktera zamestnance donuti dobre odvest praci nad ramec zakladni pracovni naplne. Ukoly nad ramec si zpravidla berou zamestnanci, kteri ocekavaji karierni rust, zvyseni platu a podobne. Pokud to neocekavas, tak se na to proste vybodni, bud jim to muzes rict na rovinu, nebo se na to muzes vybodnout v prubehu realizace. A priste poleti nekdo jiny. Snadne...


WelfareGypsy

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #5 kdy: 16. 12. 2018, 20:48:21 »
Dobry podvecer,

na uvod by som sa rad tak trosku predstavil. Po skole som odisiel pracovat najprv do Nemecka a neskor cez GB som sa dostal do Holandska. Nabral som 10 rokov praxe ako sietar. Konfiguroval som v podstate akekolvek boxy - Cisco, Juniper, Edgecore az po linuxove routery (bird, quagga) ktore nam vo firme obsluhovali CDN. Po 10 rokoch v zahranici a naberania skusenosti sme sa rozhodli s manzelkou vratit na SK. Obaja sme nasli uplatnenie v podstate zo dna na den. Kupili sme si byt. Ja som sa dostal do firmy, kde som mal mat na starosti sietarinu.

Prvy mesiac prebiehal nejakym zaucovanim, po 2 tyzdnoch som uz robil core upgrady. Myslim si, ze som sa celkom uchytil. Dalsi tyzden ma poslali na meeting implementovat nasadenie novych boxov do USA. V ramci firemnej politiky. Stravil som tam 3 tyzdne.

Manzelka frustrovana, ja tiez.

HR mi slubilo stabilny job, ktory nebude vyzadovat cestovanie. 120 letov rocne a podobne akcie mam uz za sebou a fakt mi stacilo.
Teraz v priebehu 3 mesiacov mam za sebou 10 letov. x-nadcasov. Zaplatenych, ale nestojim o tom. Manager pride za mnou s tym, ze board meeting sa zhodol, ze to vies vyriesit.

Vysledok? Som rovnaky cas doma, zarabam 1/2 oproti tomu co na zapade ale usetrim este menej. Ze vraj su naklady na SK mensie ... Hehe. Pokial nezijem v hlavnych mestach ako londyn, amsterdam, berlin, atd. tak ani nie.
Rozsirili mi posobnost a dnes som DevOps. Riesim Ansible, Puppet, Chef. Kodim, scriptujem.
Na zapade som 99% prace travil ako sietar,  u nas som 60% sietar a 40% kodim. Mam pocit ze som vo firme dievca pre vsetko. A je to jeden z top zamestnavatelov na SK. Mam pocit, ze o mesiac budem spravovat este klientske web serveri, lebo vedenie povie: "ty to vies, sprav to". Ale nevedia pochopit, na co mam focus. Alebo kde je moja specializacia. Toto som na zapade nepoznal. Tam kazdy poznal na co som zamerany a co ma na mna davat. Tu pride manager a najprv sa spyta kto to vie.

Dnes stojime na rozhrani predat byt a odist naspat na zapad. Po polroku.

Co si myslite? Chodi to rovnako vo vsetkych firmach?

Ked vidim tie pracovne ponuky, tak mam pocit ze vo vsetkych firmach hladaju chlapcov pre vsetko :-)
Vitaj naspat vo vychodnej Europe. Denno-denne budes pocuvat skriekanie a vrieskanie zamestnavatelov ako nie su ludia, ale platy stagnuju uz 10 rokov (vzhladom na inflaciu, nehovoriac o cene byvania/dochadzania realne asi aj klesaju) zatial co realne jeden clovek robi pracu za 3-5 ludi, kym si otrokari, pardon zamestnavatelia nepresadia totalne uvolnenie podmienok na prichod ukrajincov a rusov co budu robit za 1/4 platy (kym aj oni nepochopia, ze robia za hovn0). Ludia (miestni) by aj boli, ale kopec ich, tak ako ty, odislo do zahranicia alebo dokladaju tovar v Lidli co platovo vyjde narovnako, ale mas menej stresu. Zvykni si na smradlavy open space ktory by za normalnych okolnosti bol vhodny tak na chliev pre chovanie prasiat, nie na tvorivu cinnost vyzadujucu sustredenie. Zvykni si na uplne lzi na pohovoroch a to, ze ked bude treba budes aj drhnut hajzle. Sice sa toho dost naucis, ale aspon ti to nikdy nikto nezaplati. Specializacia vo vychodnej Europe je neznamy pojem, na to sa tu nehra, tu robis vsetko.

WelfareGypsy

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #6 kdy: 16. 12. 2018, 20:51:34 »
Dobry podvecer,

na uvod by som sa rad tak trosku predstavil. Po skole som odisiel pracovat najprv do Nemecka a neskor cez GB som sa dostal do Holandska. Nabral som 10 rokov praxe ako sietar. Konfiguroval som v podstate akekolvek boxy - Cisco, Juniper, Edgecore az po linuxove routery (bird, quagga) ktore nam vo firme obsluhovali CDN. Po 10 rokoch v zahranici a naberania skusenosti sme sa rozhodli s manzelkou vratit na SK. Obaja sme nasli uplatnenie v podstate zo dna na den. Kupili sme si byt. Ja som sa dostal do firmy, kde som mal mat na starosti sietarinu.

Prvy mesiac prebiehal nejakym zaucovanim, po 2 tyzdnoch som uz robil core upgrady. Myslim si, ze som sa celkom uchytil. Dalsi tyzden ma poslali na meeting implementovat nasadenie novych boxov do USA. V ramci firemnej politiky. Stravil som tam 3 tyzdne.

Manzelka frustrovana, ja tiez.

HR mi slubilo stabilny job, ktory nebude vyzadovat cestovanie. 120 letov rocne a podobne akcie mam uz za sebou a fakt mi stacilo.
Teraz v priebehu 3 mesiacov mam za sebou 10 letov. x-nadcasov. Zaplatenych, ale nestojim o tom. Manager pride za mnou s tym, ze board meeting sa zhodol, ze to vies vyriesit.

Vysledok? Som rovnaky cas doma, zarabam 1/2 oproti tomu co na zapade ale usetrim este menej. Ze vraj su naklady na SK mensie ... Hehe. Pokial nezijem v hlavnych mestach ako londyn, amsterdam, berlin, atd. tak ani nie.
Rozsirili mi posobnost a dnes som DevOps. Riesim Ansible, Puppet, Chef. Kodim, scriptujem.
Na zapade som 99% prace travil ako sietar,  u nas som 60% sietar a 40% kodim. Mam pocit ze som vo firme dievca pre vsetko. A je to jeden z top zamestnavatelov na SK. Mam pocit, ze o mesiac budem spravovat este klientske web serveri, lebo vedenie povie: "ty to vies, sprav to". Ale nevedia pochopit, na co mam focus. Alebo kde je moja specializacia. Toto som na zapade nepoznal. Tam kazdy poznal na co som zamerany a co ma na mna davat. Tu pride manager a najprv sa spyta kto to vie.

Dnes stojime na rozhrani predat byt a odist naspat na zapad. Po polroku.

Co si myslite? Chodi to rovnako vo vsetkych firmach?

Ked vidim tie pracovne ponuky, tak mam pocit ze vo vsetkych firmach hladaju chlapcov pre vsetko :-)
Inac, len zo zvedavosti, aky uraz mozgu ci dusevnu poruchu ste utrpeli, ze ste sa rozhodli vratit do tej skrachovanej zumpy menom Slovensko? Nepripadas si celkom hlupo vratit sa tam prave po tom co sa za cely rok 2018 stalo? Mimochodom, na Slovensku uz nehladaju slovakov ale srbov po novom.

Medo

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #7 kdy: 16. 12. 2018, 21:11:12 »
Ak si dobry ako popisujes, tak si tvrdo nadiktuj podmienky.
Ak sa nedohodnte, tak pohladaj pracu inde, alebo zaloz zivnost/s.r.o. a podnikaj. Neviaz sa na jednu firmu.

xxx

Re:Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?
« Odpověď #8 kdy: 16. 12. 2018, 21:50:15 »
HR mi slubilo stabilny job, ktory nebude vyzadovat cestovanie. ...Teraz v priebehu 3 mesiacov mam za sebou 10 letov. x-nadcasov.
Nerozumiem. Po 3 mesiacoch mas za sebou nielen 10 letov ale aj skusobnu dobu. Pocas nej si to mohol kedykolvek zo dna na den zabalit.  ,,Je to rozpore s mojimi aktualnymi prioritami. Toto nedorozumenie ma mrzi o to viac, ste skvela firma a mal so tu dobrych kolegov. Rad sa s vami stretnem pri inej prilezitosti". Usmev, potriast rukou, dovi.

Ondro

Re:Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?
« Odpověď #9 kdy: 16. 12. 2018, 22:01:49 »
Podla mna je to na tebe kam az zamestnavatelovi dovolis ist. Zakladom su podla mna jasne podmienky, samozrejme na papiery.
Bez toho to tak dopadne.

Nelamal by som palicu nad Slovenskom. Da sa tu najst dobra praca ale chvilu to trva. Chce to obehat niekolko pohovorov a tie zaujimave aj skusat. Ak nevyhovuje a neda sa dohodnut, tak po par mesiacoch ist dalej.
Poznam par ludi, co takto postupovali(v priemere vymenili tak troch zamestnavatelov) a dnes maju pracu ako si predstavovali. A ja som tak postupoval, trvalo to zhruba rok ale vyzera to zatial ok.
Vyuzi situaciu, ze je velky dopyt a mozes si vyberat.

WelfareGypsy

Re:Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?
« Odpověď #10 kdy: 16. 12. 2018, 22:37:55 »
Nelamal by som palicu nad Slovenskom.
Nad Slovenskom ci Bratislavou? Da sa najst nieco rozumne povedzme v Kosiciach? Pochybujem.

dasdasd

Re:Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?
« Odpověď #11 kdy: 17. 12. 2018, 01:55:38 »
pre OP: preco si sa vratil? Co ta motivovalo?

Re:Co dnes požaduje HR a jaká je skutečnost?
« Odpověď #12 kdy: 17. 12. 2018, 05:25:12 »
Nad Slovenskom ci Bratislavou? Da sa najst nieco rozumne povedzme v Kosiciach? Pochybujem.
V Kosiciach su tiez dobre pracovne pozicie, len opat, treba hladat a skusat. Ja som sa takto vratil cez Oslo a Prahu nazad do Kosic a konecne mam po dlhej dobe pracu, ktora je priam idealna.

Ale tiez suhlasim s ostatnymi, ze treba proste skusat. Ked to nefunguje dobre alebo ked clovek nie je uplne stastny a praca ho nenaplna, treba bez vycitiek odist. V tomto odvetvi, kde nastastie je nedostatok praceschopnych ludi, mame tuto moznost, tak preco ju nevyuzit?

jpu

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #13 kdy: 17. 12. 2018, 07:44:08 »
Inac, len zo zvedavosti, aky uraz mozgu ci dusevnu poruchu ste utrpeli, ze ste sa rozhodli vratit do tej skrachovanej zumpy menom Slovensko? Nepripadas si celkom hlupo vratit sa tam prave po tom co sa za cely rok 2018 stalo? Mimochodom, na Slovensku uz nehladaju slovakov ale srbov po novom.
Preco zatracovat Slovensko? Vela IT firiem tu nie je dobrych, ale daju sa najst aj kvalitne, poctive firmy, kde si vazia zamestnanca. Okusil som viacero SK firiem a v aktualnej je mi dobre, zatial najlepsie, kde som doteraz pracoval. Osobne by som do takeho Anglicka nesiel. Aj tam sa najdu zle firmy a este tam pobehuje kopa migrantov, ciganov a kludne sa moze stat, ze nejaki tinedzeri sa ta rozhodnu dobit, ze uz to nemusis rozchodit, alebo ta poleju kyselinou.

combine

Re:Co dnes pozaduje HR a aka je skutocnost?
« Odpověď #14 kdy: 17. 12. 2018, 08:21:43 »
Inac, len zo zvedavosti, aky uraz mozgu ci dusevnu poruchu ste utrpeli, ze ste sa rozhodli vratit do tej skrachovanej zumpy menom Slovensko? Nepripadas si celkom hlupo vratit sa tam prave po tom co sa za cely rok 2018 stalo? Mimochodom, na Slovensku uz nehladaju slovakov ale srbov po novom.
Preco zatracovat Slovensko? Vela IT firiem tu nie je dobrych, ale daju sa najst aj kvalitne, poctive firmy, kde si vazia zamestnanca. Okusil som viacero SK firiem a v aktualnej je mi dobre, zatial najlepsie, kde som doteraz pracoval. Osobne by som do takeho Anglicka nesiel. Aj tam sa najdu zle firmy a este tam pobehuje kopa migrantov, ciganov a kludne sa moze stat, ze nejaki tinedzeri sa ta rozhodnu dobit, ze uz to nemusis rozchodit, alebo ta poleju kyselinou.

Slovensko je zmr*ská žumpa a ukázalo se to po vraždě novináře Kuciaka. Vláda nepadla, mafian Fico jen nasadil svého Medvedeva. Čechistán na tom není o moc líp. Kiska je ale dobrej.