Poptávka po malé desce s integrovaným CPU

Dymas_cz

Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« kdy: 12. 12. 2018, 15:45:23 »
Hezke odpoledne vespolek. Chtel bych se optat zda nema nekdo doma 2-4 nevyuzite desky s Intel Atom idealne D525 ale pokud by to byly ty slabsi nebyl by to problem. Pripadne jiny ekvivalent takoveto male desky s x86 architekturou + nake RAM k nim 1-2GB by pro me ucely bylo zcela dostatecnych. Pripadne kolik byste si za to predstavovali cenu? Moc se neorientuji v cenach tohoto HW.

Dekuji za pripadne nabidky.
« Poslední změna: 12. 12. 2018, 21:23:33 od Petr Krčmář »


gnat

Re:Poptavka po male zakladce s integrovanym CPU
« Odpověď #1 kdy: 12. 12. 2018, 17:13:58 »
Musí to být Atom ? Válí se mi doma nevyužitý Intel NUC

Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #2 kdy: 12. 12. 2018, 22:57:28 »
Atom D525 je dost vykopávka, 45nm a in-order jádra. Oproti dnešním 22nm-14nm ATOMům s out-of-order jádry je to vykopávka žravá a pomalá. Ale taky dost kompatibilní, včetně tradiční intelovy in-house grafiky (model co ještě podporuje Windows XP).

Tzn. máte nějaký důvod, držet se staršího hardwaru?

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #3 kdy: 12. 12. 2018, 23:22:32 »
[...] Chtel bych se optat zda nema nekdo doma 2-4 nevyuzite desky s Intel Atom idealne D525 + nake RAM k nim 1-2GB [...]
mel bych nejnabusenejsi desku s D525 co se kdy delala :-) https://www.asus.com/Motherboards/AT5IONTI_DELUXE
v tom 4GB RAM, plus origo DC (~notebookovej) adapter/zdroj, bez case...

pjenkys

Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #4 kdy: 13. 12. 2018, 01:25:02 »
Ahoj, mám dvě desky s Atomem D510 a asi i nějaké RAMky k tomu. Komplet bych to nechal za 500.


lukan

Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #5 kdy: 13. 12. 2018, 05:13:54 »
mam tu 8 desek s  Atom D410. 2 - 4 ram. cena za vse 1500 kc

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #6 kdy: 13. 12. 2018, 08:51:02 »
...in-order jádra...
Není tohle v posledním roce vlastně výhoda? Narážím na Spectre a Meltdown...

Dymas_cz

Re:Poptavka po male zakladce s integrovanym CPU
« Odpověď #7 kdy: 13. 12. 2018, 09:37:55 »
Musí to být Atom ? Válí se mi doma nevyužitý Intel NUC

No potrebuji aby se k tomu dalo pripojit PS2/USB klavesnice, sitovej kabel a SATA disk.

Atom D525 je dost vykopávka, 45nm a in-order jádra. Oproti dnešním 22nm-14nm ATOMům s out-of-order jádry je to vykopávka žravá a pomalá. Ale taky dost kompatibilní, včetně tradiční intelovy in-house grafiky (model co ještě podporuje Windows XP).

Tzn. máte nějaký důvod, držet se staršího hardwaru?

Nepotrebuji zadny extra vykon je to vice mene pro studijni ucely na doma. Starsi byva vetsinou levnejsi nechci do toho zas narvat moc penez jinak bych si proste koupil nove desky :)

mam tu 8 desek s  Atom D410. 2 - 4 ram. cena za vse 1500 kc
To nezni vubec spatne, muzete me pisnout na dymas@coreplay.eu? Kdyztak bychom se mohli domluvit co a jak :)



gnat

Re:Poptavka po male zakladce s integrovanym CPU
« Odpověď #8 kdy: 13. 12. 2018, 10:53:53 »
No potrebuji aby se k tomu dalo pripojit PS2/USB klavesnice, sitovej kabel a SATA disk.
PS2 port to nemá, USB 2.0 je tam 3x, ethernet to má, sata disk by musel jít přes redukci (má to jen 2x msata) a 2,5 palcovej by se možná vešel i dovnitř, ale to nevím, měl jsem tam msata SSD.

Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #9 kdy: 13. 12. 2018, 13:18:28 »
...in-order jádra...
Není tohle v posledním roce vlastně výhoda? Narážím na Spectre a Meltdown...
Přiznám se, že podrobnosti Spectre a Meltdown neznám, ale pokud mohu soudit, ATOMy od BayTrail (Silvermont) po Gemini Lake (Goldmont Plus) jsou sice out-of-order až čtyřjádra, ovšem bez HT - a tušímže HT je v souvislosti s těmi bezpečnostními dírami horší zlo, než out of order execution. D525 je sice in-order, ale HTčko má. Kromě toho hloubka pipeline a vůbec složitost těchto optimalizací v out-of-order ATOMech bude citelně nižší než v plnotučných jádrech... Našel jsem nejistou zmínku ohledně novější díry "Speculative Store Bypass", kterou oficiálně trpí dvě nejmladší generace Apollo Lake a Gemini Lake (Goldmont a Goldmont Plus), ale problém není zmíněn u mírně starších BayTrail a Braswell (Silvermont / Airmont).

Meh... na nějaké to domácí žvýkání mě tyhle díry popravdě netrápí. Na HTPC vůbec ne, a na nějakém routeru... už někdo nahlásil remote exploit na dobře zabezpečeném boxu, který dobrovolně nikoho nepustí na SSH ani HTTP, určitě ne z divokého internetu? Zatím co jsem slyšel, tak Spectre/Meltdown a potomci jsou lokální útoky, člověk musí být napřed schopen spustit lokálně nějakou svoji binárku, kterou si do toho systému napřed musí nějak dopravit... Obvyklým exploitem je odposlouchávání sousedních virtuálů v témže hostingu. Ale moc to nesleduju, očekávám umravnění pokud se pletu :-)

Jo a na domácí hraní jistě nemám nic proti D525. Snad jen že oproti dnešním ATOMům žere asi trojnásobek. Ale pokud doma elektřinou topíte a máte termostat, tak je to nakonec asi jedno, jestli elektřina půjde pánubohu do oken rovnou, nebo ještě stihne vykonat nějakou užitečnou výpočetní práci... A každopádně palec nahoru za "domácí hraní". Vo vo vo tom to totiž je :-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #10 kdy: 14. 12. 2018, 13:05:39 »
...in-order jádra...
Není tohle v posledním roce vlastně výhoda? Narážím na Spectre a Meltdown...
Přiznám se, že podrobnosti Spectre a Meltdown neznám, ...
Já to taky až tak moc nestudoval, ale vím, že jsem četl (už nevím kde), že in-order procesory (což je v posledních cca 15 letech snad už jen nějaký ten Atom?) postižené nejsou. Podrobnosti už nevím, ale skript na testování Spectre a Meltdown mi u Atomu N455 hlásí "not vulnerable". Pravda, zkoušel jsem to už tak před půl rokem, takže možná na novější útoky zranitelný bude, ale pořád lepší, než moje i5 v desktopu...

?

Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #11 kdy: 19. 12. 2018, 11:48:19 »
Mno a musí to bejt nutně desktop desky, nebo stačí třeba i starej netbook?

locem

Re:Poptávka po malé desce s integrovaným CPU
« Odpověď #12 kdy: 19. 12. 2018, 14:11:16 »
 ;D ja mam ten atom at5ion dosku z adapterom , zatial mi na nej islo vsetko co som potreboval , ale uz je ta doska naozaj na hrane svojho vykonu sice mam na nej 4GB ram , aktualne aj poslednu fedoru z kde5 , archlinux tam isiel vpohode , debian , jedine co som na nej nedal bolo gentoo , freebsd to tiez rozbeha , a tak