Jak spustit soubory v Linuxu Mint

Garu1

Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« kdy: 11. 12. 2018, 19:10:24 »
Dobrý den, jsem poměrně novým uživatelem Linuxu Mint a už několikrát jsem se setkal se situací, že si stáhnu soubor z internetu (jen ty pro linux mint) a po stáhnutí a následném otevření uvidím složku s různými jinými soubory (ve windowsu se mi to stávalo pouze po rozkliknutí) Nějak jsem to tušil a nevím jak to vyřešit. Už jsem projel celý internet a nikde jsem nenašel odpověď. Tak si asi říkám že to je tak jednoduchá věc na, kterou se snad žádný dostatečně inteligentní člověk nemůže ani zeptat. Ale pokud mi někdo odpoví budu velmi rád a předem děkuji.
 :) ;) ;D


Jožo

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2018, 19:27:22 »
Čo si stiahol? A čo si s tým chcel robiť?

dfasdfasdf

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2018, 20:03:48 »
stahnul jsi tar.gz archiv, nebo deb instalacni balicek?
pak si precti neco o apt-get, synaptic a instalaci v linuxu.

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2018, 23:16:21 »
nestahuj soubory, používej balíčkovací systém přímo v Mintu, tam si vybereš z repositáře co nainstalovat a to nainstaluješ.

Tyhle věci co si nejspíš stáhnul jsou zdrojové kódy a ty si musíš sám kompilovat a připravit do spustitelné podoby.

Nevím jak se chová Mint ve výchozím nastavení, ale linuxové distribuce se často aktivně brání něco spouštět z internetu a chtějí vše z balíčků nebo přes příkazovou řádku, kde se již předpokládá nějaká znalost.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #4 kdy: 12. 12. 2018, 13:20:57 »
z kristalove joule uz par tipu mas, pridam jen srovnani, v Mintu (resp. obecne v GNU/Linuxu) poustis/instalujes programy tak jako v telefonu (PlayStore/AppStore) kde taky tam netahas zdrojaky aplikaci z githubu/homepage, taky nerozbalujes, taky nevybiras kam se maji nainstalovat, atd...

takze ted bys mohl napsat jiz konkretne co se snazis pustit, odkud si co stahnul ;-)


x.Dub

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #5 kdy: 12. 12. 2018, 14:26:37 »
Nechte ho, v jeho věku už mu lecos nedochází. Projel přeci celý internet, tak tuším, že jeho věk se blíží někam ke stovce...

beňo

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2018, 15:43:02 »
Páni, čo majú potrebu každému pýtajúcemu sa ukázať aký je blbý / socka / nedorobok ...(nehodiace sa škrtnúť) - zostúpte zo svojho piedestálu medzi obyčajný plebs a skúste aspoň raz v živote reagovať ako rozumní ľudia. Chlapec sa hneď na úvod priznal, že je nový, niečo nevie / niečomu nerozumie, tak sa pýta. Urobil niečo zle? NIE! PÝTA SA! Urobil niečo nedostatočne? ÁNO! Ale nie je preto debil, stačí ho len nasmerovať ...

A teraz k veci ...
Fakt je ťažké odpovedať konkrétne a presne na všeobecnú a širokorozchodnú otázku, takže - mohol si stiahnuť niečo, čo sa volá xxx.iso, xxx.tar.gz, xxx.tgz, xxx.tar, xxx.deb, xxx.zip - všetko toto sa Ti môže zobraziť ako adresár, ale pokiaľ nepovieš presne čo si stiahol a ako sa Ti to otvorilo, tak môžeme - aj pri všetkej vôli pomôcť - iba hádať.

Všeobecne:
- xxx.tar je zbalený adresár, rozbalíš ho pomocou tar xvf xxx.tar
- xxx.gz je skomprimovaný súbor, rozbalíš ho pomocou gunzip xxx.gz
- xxx.tgz je skomprimovaný adresár, rozbalíš ho pomocou tar xvfz xxx.tgz
- xxx.deb je instalacný balícek, instaluje sa pomocou dpkg -i xxx.deb, alebo gdebi xxx.deb
- xxx.iso je ISO image disku, mozes ho primountovat ako disk

Ak si si stiahol balík so zdrojákmi, tak sa nevyhneš ich kompilovaniu, pokiaľ ich potrebuješ použiť. Pravdepodobnosť, že budeš musieť niečo kompilovať, sa limitne blíži k nule - hlavne ak si nováčik a nemieniš vyrábať psie kusy. V drvivej väčšine prípadov existujú hotové balíčky na inštaláciu toho istého bez potreby kompilovania. To nevylučuje, že budeš musieť niečo konfigurovať ...


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2018, 22:19:29 »
Páni, čo majú potrebu každému pýtajúcemu sa ukázať aký je blbý / socka / nedorobok ...(nehodiace sa škrtnúť) - zostúpte zo svojho piedestálu medzi obyčajný plebs a skúste aspoň raz v živote reagovať ako rozumní ľudia. Chlapec sa hneď na úvod priznal, že je nový, niečo nevie / niečomu nerozumie, tak sa pýta. Urobil niečo zle? NIE! PÝTA SA! Urobil niečo nedostatočne? ÁNO! Ale nie je preto debil, stačí ho len nasmerovať ...
kde kdo tazatel cokoliv nevhodneho ukazoval? nikde, az ty se zbytecne navazis do tech co (v ramci moznosti spatne polozene otazky) normalne reagovali ;-) snad by se za "nevhodne" dal povazovat jen od x.Dub, ale tazatel si o to vylozene rekl:
Už jsem projel celý internet a nikde jsem nenašel odpověď.
totiz kdyby prosel cely internet tak jednak ma minimalne tisice odpovedi na svoji otazku a hlavne je to nerealne (i kdyz to samozrejme mela byt nadsazka) ze ;-)

jinak snazil si se (take) bez dostatecnych vstupnich informaci odpovedet, ale jednak proste stale nevime co tazatel zkousi, pak take tve rady nejsou stejne finalni, protoze xxx.gz muze byt xxx.tar.gz, xxx.iso nemusi pripojit, ale muze rozbalit/vypalit/nahrat_na_flash, dale si vynechal treba xxx.zip nebo xxx.rar co tazatel muze znat z Windows kdy stahne program zabalenej a rozbalit, v Linuxu zip nebo rar take muze rozbalit, nic to ale nerika o tom ze to pujde/nepujde zpustit ani co tam je... proste jesti tazatel chce primou odpoved at da primej odkaz na to co stahnul...

beňo

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #8 kdy: 13. 12. 2018, 09:49:00 »
Ospravedlňujem sa - včera som zbytočne vyletel na základe jediného príspevku (presne ten vypichnutý) ...


jinak snazil si se (take) bez dostatecnych vstupnich informaci odpovedet, ale jednak proste stale nevime co tazatel zkousi, pak take tve rady nejsou stejne finalni, protoze xxx.gz muze byt xxx.tar.gz, xxx.iso nemusi pripojit, ale muze rozbalit/vypalit/nahrat_na_flash, dale si vynechal treba xxx.zip nebo xxx.rar co tazatel muze znat z Windows kdy stahne program zabalenej a rozbalit, v Linuxu zip nebo rar take muze rozbalit, nic to ale nerika o tom ze to pujde/nepujde zpustit ani co tam je... proste jesti tazatel chce primou odpoved at da primej odkaz na to co stahnul...

xxx.zip a podobne som zámerne nerozvádzal práve preto, že tie veci pravdepodobne pozná zo sveta Windows (môj predpoklad - sám sa označil za nováčika ohľadom Linuxu) a nesnažil som sa ani o žiadne finálne rady (na tie chýbajú vstupné informácie) - išlo z mojej strany iba o naznačenie šírky problematiky. Bližšie som to nerozvádzal, ale do mojej hlavy nikto nevidí, to je fakt. Tá Vaša posledná veta to celé vystihla úplne presne ...


x.Dub

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #9 kdy: 13. 12. 2018, 15:35:59 »
Trochu se omlouvám, za mojí včerejší reakci, ale prostě se to nedalo, jeho věta "projel jsem celý internet si o to řekla"...

Nicméně víme že je nový, takže zapojím mojí věštící kouli a vložím tam vše co dělají noví uživatelé Linuxu a s čím jsem se již setkal.
To rozumné tu již padlo, ale je možné, že stáhl ještě jednu z těchto dvou věcí a obě se v určitém momentu mohou otevřít jako archív:

-> soubor exe s nějakých pochybných stránek, kde bylo mylně napsáno, že jde o program ve verzi pro Linux Mint. S tímto se potkávám poměrně často. Uživatel hledá chybu v něčem, co za normálních okolností nemůže fungovat a instalační exe soubor se ve většině případů otevře jako archiv...

-> soubor s koncovkou appimage. Tady hodně hádám, protože nevím jak se k těmto souborům Mint chová v základu, nicméně pokud uživatel neoznačí sám soubor jako spustitelný, tak se může stát, že se spustí také jako archiv.

Ale tím jsem asi vyčerpal všechny rozumné možnosti a pokud autor dotazu nezveřejní co a odkud stáhl, tak mu asi nikdo blíže neporadí.

Garu1

Re:Jak spustit soubory v Linuxu Mint
« Odpověď #10 kdy: 20. 12. 2018, 20:19:47 »
Dík za odpovědi, pomohly mi :D