STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky

Kiwi

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #15 kdy: 10. 12. 2018, 20:14:45 »
Mimochodem, stačí se podívat na startup_STM32xxxx.s - to vypadá, že to psal někdo, kdo ani pořádně nezná ARM Assembler. Ne že by to bylo nějak zásadní, je to jen pár bajtů které slouží jen ke startu, ale i tak to něco vypovídá o autorech.


mhi_

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #16 kdy: 10. 12. 2018, 21:26:57 »
Microchip koupil Atmel. V nejakem pressrelease jsem cetl jak ted' budou migrovat oboji dobre dohromady a bude to to nejlepsi. Z nejakych diskusi mi prislo, ze brblaji Microchipari, ze Atmelacke periferie jsou nanic, a soucasne Atmelaci si stezuji na to, ze jim chybi ty jejich periferky :-).

Ja bych si nedelal iluze, ze chyby jsou vsude a dokumentace je take nekompletni. Vzpomenu-li na mediatekackou dokumentaci, ta od STcka je zlata. Na druhou stranu periferie Mediateku mely neco do sebe - byly to opravdu chytre udelane automaty, kdy generator obrazu pro LCD sel pouzit treba na hrani zvuku apod :).

mrazík

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #17 kdy: 10. 12. 2018, 21:56:58 »
Mimochodem, stačí se podívat na startup_STM32xxxx.s - to vypadá, že to psal někdo, kdo ani pořádně nezná ARM Assembler. Ne že by to bylo nějak zásadní, je to jen pár bajtů které slouží jen ke startu, ale i tak to něco vypovídá o autorech.
Hlavně není jasné proč je to ještě po mnoha létech pořád ještě v assembleru když jádra Cortex-M byla vyvíjena kromě jiného i proto aby nebyl žádný takový kód potřeba. Je to přežitek  ARM7TDMI, kde bylo potřeba nastavit ukazatel zásobníku a to v jazycích jako C jednoduše nejde. Jádra Cortex-M tohle nepotřebují a přesto to v kódu zůstává. To už fakt má hlava nebere.

host

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #18 kdy: 10. 12. 2018, 23:11:17 »
Takze postupne.
Citace
Co nejaka tiny USB-CDC (seriak) knihovna ? Napad by nebyl kde ji vzit?
Tak pokud nechcete HAL (a to opravdu pro seriozni vyvoj nechcete), tak STM ma uz nejakych 7 let na webu toto:
https://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32046.html
Citace
Periferie
Jak jsem psal, dnes uz jsou katalogovy listy dost opraveny a errata se aktualizuji. Jo, I2C je u STM trochu prusvih, ale pokud nechcete slave nebo 10bitovou adresu, tak to jede. V podstate jsem nemel s periferiema za tech 10 let, co s STM delam, zadny vaznejsi prusvih, spis chybejici informace. Pak se to musi odsedet u osciku a debugeru, pripadne predam smerem k lidem z STM. Fakt je, ze k tomu vzdy pristupuju s predsudkem "divil bych se, kdyby ta periferie takhle fungovala". No a ona vetsinou funguje, takze si z toho pak odnasim trochu biasovany pozitivni pocit.
Citace
Nakup z Ciny
My si treba tohle proste nemuzeme dovolit. Dodavame na USA trh, a toto by fakt neproslo.
Citace
Nicmene usetrit ten dolar 10 000x kdyz by slo o stejnou (funkcni) soucastku, to je uz na par hezkych veceri.
Nebo to jsou dve mesicni mzdy opravdu dobreho cinskeho vyvojare.
Citace
Mimochodem, stačí se podívat na startup_STM32xxxx.s - to vypadá, že to psal někdo, kdo ani pořádně nezná ARM Assembler.
No nevypada, je to tak. Pred temi deseti lety jsem to vyhodnotil tak, ze je to jen example a poradne start-upy si musi clovek napsat sam. A uroven kodu a zapisu holt +/- odpovida ostatnim knihovnam od STM (cest vyjimkam). Tohle malokdy pisou dobre zaplaceni profici, bohuzel, a uz vubec neni vule to optimalizovat podle core. Ono uplne staci, kdyz to pak mate zrefaktorovat podle misry.
Citace
Hlavně není jasné proč je to ještě po mnoha létech pořád ještě v assembleru...
Kdysi to nekdo tak napsal a od te doby se to kopiruje a upravuje pro dalsi core. Prepsat do "cisteho" c to neni problem, ale pokud treba pisete nejakou "citlivou" aplikaci, potom treba check registru a RAMky se z toho asm dela nepomerne snadneji.

mhi_

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #19 kdy: 11. 12. 2018, 21:37:08 »
Takze postupne.
Citace
Co nejaka tiny USB-CDC (seriak) knihovna ? Napad by nebyl kde ji vzit?
Tak pokud nechcete HAL (a to opravdu pro seriozni vyvoj nechcete), tak STM ma uz nejakych 7 let na webu toto:
https://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32046.html

STMCube urcite ne a ta USB knihovna neni zrovna na meho M3 favorita. Nicmene nekdo tu posilal link na slusne vypadajici kod, ktery urcite pujde "dovylepsit" (a zabugovat :) ).

Kazdopadne diky za tip, kazdy kus USB kodu se bude hodit.

Jak jsem psal, dnes uz jsou katalogovy listy dost opraveny a errata se aktualizuji. Jo, I2C je u STM trochu prusvih, ale pokud nechcete slave nebo 10bitovou adresu, tak to jede. V podstate jsem nemel s periferiema za tech 10 let, co s STM delam, zadny vaznejsi prusvih, spis chybejici informace. Pak se to musi odsedet u osciku a debugeru, pripadne predam smerem k lidem z STM. Fakt je, ze k tomu vzdy pristupuju s predsudkem "divil bych se, kdyby ta periferie takhle fungovala". No a ona vetsinou funguje, takze si z toho pak odnasim trochu biasovany pozitivni pocit.

Jestli se jim nedari I2C, jsem zvedav na ten CAN-BUS. U jineho vyrobce jsem dostal trivialnim fixnim stavem CANRX CAN controller do stavu, kdy nesla obnovit jeho fce (jakmile se vlezlo do konfigurace, zustal tam do resetu).



PetrM

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #20 kdy: 12. 12. 2018, 11:20:03 »
Jo, I2C je u STM trochu prusvih, ale pokud nechcete slave nebo 10bitovou adresu, tak to jede.

No dělal jem vlastní ovladač na STM32F4xx - on i ten HW u I2C stojí za starou bačkoru.
- Proč, když mají nedostatek přerušovacích linek, ti pitomci dají k periferce, která dává 1Mbps max., extra přerušovací lajnu pro data a extra pro chybu, když to nemá ano o dva řády rychlejší QSPI?
- Proč nejde vynutit čistě master nebo čistě slave režim, ale vždycky natvrdo jede v multimaster?
- Proč mají řídící registry tak nelogicky?

Mimochodem, i s pomocí osciloskopu a veškeré dostupné dokumentace to bylo na týden :(

V podstate jsem nemel s periferiema za tech 10 let, co s STM delam, zadny vaznejsi prusvih, spis chybejici informace. Pak se to musi odsedet u osciku a debugeru, pripadne predam smerem k lidem z STM. Fakt je, ze k tomu vzdy pristupuju s predsudkem "divil bych se, kdyby ta periferie takhle fungovala". No a ona vetsinou funguje, takze si z toho pak odnasim trochu biasovany pozitivni pocit.

Tak je to o hodně lepší, než u Atmelu. Pokud nepoužiješ jeich HAL, který to zprzní totálně. Horší ovladače jsem viděl snad jenom u TI.

<ironie>Přitom STMCube 32 (nástroj na vygenerování a konfiguraci HAL) má tu nejdůležitější funkcionalitu, bez které nemůže fungovat - tlačítka pro FB, Twitter a Youtube</ironie>

Hsje

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #21 kdy: 13. 12. 2018, 18:11:50 »
A co Arm mbed? Prislo mi ze to ma hlavu a patu....

JX

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #22 kdy: 13. 12. 2018, 19:09:57 »
Roky pouzivam SAM3 a SAM4 od Atmelu, IDE RowleyCrossworks, FreeRTOS + komplet vlastne ovladace k periferiam, vsetko funguje OK ....

mhi_

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #23 kdy: 13. 12. 2018, 22:21:13 »
Co na tech SAM3/4 pouzivate vsechno? Moje zkusenosti se SAM7 byly dost hrozne. Az takove, ze jsem SAM3 ani nedal sanci testu.

Mimochodem, je tu nekdo, kdo pouziva Analogacke ADUC7/ADUCM ? A co takovy Cypress?

Co jsem koukal tak na lowendu s CAN-BUSem je jeste treba EFM32TG11B140F64GM32-BR nebo nejake Infineony. Mate nekdo s timto zkusenost?

Kiwi

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #24 kdy: 13. 12. 2018, 23:05:04 »
Co na tech SAM3/4 pouzivate vsechno? Moje zkusenosti se SAM7 byly dost hrozne. Az takove, ze jsem SAM3 ani nedal sanci testu.

Mimochodem, je tu nekdo, kdo pouziva Analogacke ADUC7/ADUCM ? A co takovy Cypress?

Co jsem koukal tak na lowendu s CAN-BUSem je jeste treba EFM32TG11B140F64GM32-BR nebo nejake Infineony. Mate nekdo s timto zkusenost?
Mám zkušenosti s jejich DSP. Popravdě... v dokumentaci napříč každou stránkou vodoznak "preliminary", po elektronické stránce nedostatečně zdokumentováno, rok jsem s jejich technickou podporou (osazenou samými Indy) řešil jisté nedeterministické chování - marně. Řešení starter kitu se v mnoha ohledech rozcházelo s doporučeními v dokumentaci, např. pokud jde o zemnění, napájení, pull-rezistory, nevyužité signály, vedení citlivých spojů apod.

JX

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #25 kdy: 14. 12. 2018, 10:13:46 »
Co na tech SAM3/4 pouzivate vsechno? Moje zkusenosti se SAM7 byly dost hrozne. Az takove, ze jsem SAM3 ani nedal sanci testu.
RSTC, RTC, WDT, SUPC, EEFC, PMC, CHIPID, PIO, SPI, UART, USART, TC, USB UDP, ADC, DACC, (drivery s PDC aj bez). Zatial co som napisal fungovalo vsetko bez problemov.
SAM7 som skusal velmi davno, bolo to na devboarde od Atmelu, rozbehal som tam yaffs2 na at45flash pripojenu cez spi, freertos. Chodilo to tiez bez problemov, dlhodobe testy. Tiez som pocul od roznych ludi ze su tie uC problemove, ale myslim ze problem bol skor v bastleni tych konkretnych ludi. Stalo sa mi ze nieco sa chovalo inac ako bolo v dokumentacii, to som zatial riesil s (atmel)microchip supportom, mali snahu riesit, aj upravili nove verzie datasheetov...

mhi_

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #26 kdy: 14. 12. 2018, 12:49:44 »
Opravdu by mne zajimalo, jestli se k tem funkcnim ATmelackym SAMum nekdo pripoji. Me to tehdy prislo, ze to je takova sranda-cip, pokus jestli se to da prodat. A jak koukam, tak treba ten problemovy A91SAM7A3AU  je uz end-of-life.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #27 kdy: 14. 12. 2018, 13:08:13 »
Ja pouzivam teda ATmega, nyni v Xmega verzi. Prvni pokus pouzit ARM bylo, kdyz jsem integroval Luminary Micro mcu do jedne aplikace, naportoval tam svuj OS (nastesti to mam prenositelne) a pak to TI zarizlo. Tak jsem se na tyhle uzavrene rychlokvasky vykaslal.. tradice je tradice, cena zmeny je vetsi a neprinese zadne rozumne uspory (mam maly objem a nenarocne applikace).

JX

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #28 kdy: 15. 12. 2018, 07:52:00 »
Opravdu by mne zajimalo, jestli se k tem funkcnim ATmelackym SAMum nekdo pripoji. Me to tehdy prislo, ze to je takova sranda-cip, pokus jestli se to da prodat. A jak koukam, tak treba ten problemovy A91SAM7A3AU  je uz end-of-life.
A91SAM7 su myslim ze end-of-life uz 10 rokov. Alebo?

mhi_

Re:STM32 - minimalisticky vyvoj, chyby, objednavky
« Odpověď #29 kdy: 15. 12. 2018, 12:18:54 »
https://www.microchip.com/wwwproducts/en/AT91SAM7S256  In production

AT91SAM7A3 uz nema na www.microchip.com ani stranku ...

Ja vim, ze po dnesnim svete chci asi moc, aby jednu soucastku vyrabeli > 10 let, holt dneska uz se nepocita, ze nejaky produkt se dela tak "dlouhou" dobu. O duvod vic se zabyvat nejakou univerzalnejsi platformou nez proprietarni ISA, kterou ma jeden vyrobce.