reklama

Windows 8.1 - spuštění příkazu z .bat jako admin

Fan

Windows 8.1 - spuštění příkazu z .bat jako admin
« kdy: 09. 12. 2018, 10:50:18 »
Ahoj,

prosím o radu, jak ve Windows 8.1 z dávky spustit příkaz jako administrátor.

-  runas.exe /user:administrator <příkaz>
   nefunguje, neboť se zeptá na heslo - já však u administrátorského účtu žádné heslo nemám. Pokud spustím aplikaci jako administrátor myší přes GUI, jsem pouze dotázán, zda si program skutečně přeji spustit jako administrátor, ale žádné heslo to po mě nechce. Netuším tedy, co mám jako heslo pro RunAs zadat, prázdné nefunguje.

- powershell.exe Start-Process <příkaz> -Verb runAs
   nefunguje, protože spolu s příkazem nelze předat parametry (toto řešení je funkční jen pokud pouštím .exe bez dalších parametrů, já však potřebuji předat řadu dalších parametrů, z nichž některé jsou ještě v uvozovkách)

- nastavit celý skript, aby byl spouštěn jako administrátor nefunguje, protože skript leží na substovaném disku a Windows novější než XP zavedly bug způsobující, že ani administrátorský účet nevidí substované disky mapované pod jiným uživatelem

Všechna ostatní řešení, co jsem našel v Google, vedla na použití utilit třetích stran, což je pro mě neakceptovatelné - hledám řešení jen s použitím čisté instalace Windows, tedy bez čehokoliv doinstalovaného či vyžadujícího přenastavit v systému cokoliv dalšího - např. bez různých pomocných účtů.

Jakým způsobem se dá z .bat souboru spustit jen jeden příkaz s parametry pod administrátorskými právy?
(Popup okno s potvrzením oprávnění je samozřejmě v pořádku a žádoucí)

Díky za odpovědi.

reklama

Lol Phirae

Re:Windows 8.1 - spuštění příkazu z .bat jako admin
« Odpověď #1 kdy: 09. 12. 2018, 11:21:22 »
já však u administrátorského účtu žádné heslo nemám.

To je neobyčejně inteligentní nápad.  ::)  :o

Fan

« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2018, 13:06:21 »

Proč? PC není připojeno do internetu, žádný jiný člen domácnosti výpočetní technice nerozumí a v počítači se nenachází nic důležitého, co by mohlo zajímat domovní lupiče. O nižší inteligenci svědčí spíše podobné ironické komentáře nesouvisející s dotazem. Pokud odpověď nevíš, tak drž hubu a šoupej nohama, reakce v diskuzích přenech těm méně dementním.

Pepan

« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2018, 13:13:35 »

Proč? PC není připojeno do internetu, žádný jiný člen domácnosti výpočetní technice nerozumí a v počítači se nenachází nic důležitého, co by mohlo zajímat domovní lupiče. O nižší inteligenci svědčí spíše podobné ironické komentáře nesouvisející s dotazem. Pokud odpověď nevíš, tak drž hubu a šoupej nohama, reakce v diskuzích přenech těm méně dementním.
+1

Fan

« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2018, 13:46:55 »
Když už tu byl administrátorský účet nakousnut, dodám k němu ještě doplňující informaci - žádný totiž v systém založen není. PC má jen běžný uživatelský účet s heslem, který je nutné vytvořit po instalaci. Pokud je nutné něco spustit s vyšším oprávněním, děje se tak prostřednictvím popup okna, kde potvrdím, že si přeji provést akci. To je zcela jistě důvodem, proč mi nefunguje první metoda přes RunAs.
Hledám tedy způsob, jak vyvolat zmíněné potvrzení pro určitý příkaz z .bat dávky. Slibně vypadal powershell Start-Process, nicméně tam jsem zas nedostal parametry. Toto by šlo zcela jistě obejít pomocí vnořeného .bat vytvořeného v TMP, čímž by se vyřešil i problém se substem, ale jsem si jistý, že musí existovat elegantnější řešení.

reklama

mko

« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2018, 14:10:20 »
Skusit si spravit simlink niekde na localnom disku a ten spustat pod administratorom?

Lol Phirae

« Odpověď #7 kdy: 09. 12. 2018, 15:16:59 »
žádný jiný člen domácnosti výpočetní technice nerozumí

Ano, což je skvělá příležitost nechat jim volné pole působnosti, aby destrukci již tak samodestruktivního OS ještě co nejvíce urychlili klikáním na Ano/Další/OK.

Lol Phirae

« Odpověď #8 kdy: 09. 12. 2018, 15:19:06 »
Když už tu byl administrátorský účet nakousnut, dodám k němu ještě doplňující informaci - žádný totiž v systém založen není.

Naprostý nesmysl, zkontroluj si, v jaké skupině ten účet vytvořený při instalaci je.

Pokud je nutné něco spustit s vyšším oprávněním, děje se tak prostřednictvím popup okna, kde potvrdím, že si přeji provést akci. To je zcela jistě důvodem, proč mi nefunguje první metoda přes RunAs.

Ne, tomu se říká UAC. Zkus ti to dostudovat.

Radek

« Odpověď #9 kdy: 09. 12. 2018, 15:59:56 »
To se ptáš na špatném fóru, tady se ti všichni vysmějí.

Tady je celkem pěkné obejití vyžadování hesla (sice to zabere pár minut času, ale to pak čisté, protože tak může pouštět program i bez toho, že by dotyčný byl admin) https://www.tenforums.com/tutorials/57690-create-elevated-shortcut-without-uac-prompt-windows-10-a.html

Lol Phirae

« Odpověď #10 kdy: 09. 12. 2018, 16:02:56 »
Skusit si spravit simlink niekde na localnom disku a ten spustat pod administratorom?

Ten soubor už je na lokálním disku. Tazatel se zřejmě v době MSDOS/W3.11 naučil používat subst a za dvacet let se tu nesmyslnou kokotinu ještě neodnačil.

Vykolej Rozkašil

• **
  • 64
  • Allahváč Nabar!
    • Zobrazit profil
« Odpověď #11 kdy: 09. 12. 2018, 16:06:24 »
Řeším to přes taskmgr..

1) cmd jako správce a: net user Administrator /active:yes

2) Vytvoř naplánovanou úlohu:
spusť taskmgr JAKO SPRÁVCE (obyč user to spustí, ale úloha nakonec nebude fungovat)
Akce -> "Vytvořit základní úlohu"
Název "ahojahoj", Další
Spustit jednou, Další
Zapsat datum v minulosti, aby nikdy nedošlo ke spuštění, Další
Spustit Program, Další
Vyber cestu, zadej args, smaž "Spustit v", pokud je předvyplněno a Další
Dokončit

Zobrazit vlastnosti úlohy a zaškrtnout "Spustit s nejvyššími oprávněními"
a vybrat "Konfigurovat pro": "Windows 10"
Pozor, "Použít uživatelský účet" nesmí být nastaven na Administrator, ale na toho uživatele, který to bude spouštět bez uac prompt"
OK

Uf :D 
Tím máš vytvořenou úlohu, kterou lze bez dotazu spustit s potřebnými právy, stačí pod obyč userem:
schtasks /run /tn "ahojahoj"

Nevěděl jsem, jestli to ještě funguje, tak jsem to ještě zkusil s Rufusem a jede to :)

//edit: Kurňa než jsem to dopsal, už to někdo vygooglil :) Tak aspoň potvrzuji, že cesta přes taskmgr je dnes funkční :)

//edit2: Někdy to zařve ještě hlášku s přístupem k souboru...
Pak stačí na té aplikaci vlastnosti -> zabezpečení -> upravit a přidat úplné řízení pro Everyone
Následně Upřesnit a v oprávnění, auditování a plný přístup nastavit buď everyone, nebo odpovídající uživatele.
+ Vlastník tady musí být ten stejný uživatel, který bude spouštět úlohu.
« Poslední změna: 09. 12. 2018, 16:11:16 od Vykolej Rozkašil »
Za to, že jsem našel nejlepší OS na světě vděčím GNOME!
Po zrušení pracovní plochy jsem totiž přešel na Windows a je mi krásně ;)

Radek

« Odpověď #12 kdy: 09. 12. 2018, 16:12:38 »
A co se týče bezpečnosti, tak task scheduler to heslo ukládá bezpečně (snad mě nevyvedete z omylu) :)

Lol Phirae

« Odpověď #13 kdy: 09. 12. 2018, 16:15:37 »
//edit2: Někdy to zařve ještě hlášku s přístupem k souboru...
Pak stačí na té aplikaci vlastnosti -> zabezpečení -> upravit a přidat úplné řízení pro Everyone
Následně Upřesnit a v oprávnění, auditování a plný přístup nastavit buď everyone, nebo odpovídající uživatele.

Aaaa, naběhl další génius, rovněž výtečná myšlenka. Nechat kohokoliv přepsat obsah souboru, který chci "Spustit s nejvyššími oprávněními", to je rovněž příspěvek do kroniky zdejšího anál bizáru Windows zoufalců.

::) :o

Vykolej Rozkašil

• **
  • 64
  • Allahváč Nabar!
    • Zobrazit profil
« Odpověď #14 kdy: 09. 12. 2018, 16:24:31 »
Aaaa, naběhl další génius, rovněž výtečná myšlenka. Nechat kohokoliv přepsat obsah souboru, který chci "Spustit s nejvyššími oprávněními"

Máš problémy s chápáním psaného textu? Je tam "nebo odpovídající uživatele... " a samozřejmě, že si tam z toho seznamu může vybrat odpovídající oprávnění.
Ale chápat širší souvislosti bez jejich přesného popisu není pro všechny, takže ti to nemám za zlé ;)
Za to, že jsem našel nejlepší OS na světě vděčím GNOME!
Po zrušení pracovní plochy jsem totiž přešel na Windows a je mi krásně ;)

reklama