reklama

Externí disk nefunguje

xxxxx

Re:Externí disk nefunguje
« Odpověď #15 kdy: 08. 12. 2018, 22:13:42 »
A reklamovat to bude s tím, že na Widlích to chodí bez problému, ale v Linuxu nechodí...
Pokud by to opravdu bylo smecko co vyzaduje nestandardni ovladac misto massstorage tak ano.
Pokud jsem dobře četl datasheet, tak přímo píší, že podpora je pro win (7-10). A nic dalšího neuvádí. Takže, z tohoto důvodu by reklamace (že v linux nefunguje) neprošla. Ale někdy bývá prodejce ochotný udělat výměnu za jiný typ/firmu.

reklama

« Odpověď #16 kdy: 08. 12. 2018, 22:41:15 »
MasoxCZ : V el. jednotkach  se orientuji, jsem vyucen mechanik - elektronik, tak vim co znamena mA a nemam problem spocitat si napr. el. prikon spotrebice atd.

No ja bych to na ten vadny kabel skutecne nevidel, protoze jednak ten disk fungoval na compu s Windows bez problemu
a nyni jsem ten disk znovu v cfdisku zmazal, vytvoril novou partisnu, naformatoval ji na VFAT souborovy system a uz to funguje bez problemu. Jediny problem snad je, ze pri pripojeni disku k notasu trva asi minutu, nez je v Pcmanfm pripraveny k praci. Neco si tu minutu porad nacita, nez je pripraveny. Mozna to bude tim starsim souborovym systemem VFAT.

Chtel bych se jeste zeptat, jaky by  byl vhodny souborovy system pro tenhle externi disk? Pred tim VFAT jsem zkusil EXT4, ale po naformatovani me hodil terminal hlasku "chyba vstupu/vystupu", coz me tedy neni jasne proc.

Lol Phirae

« Odpověď #17 kdy: 08. 12. 2018, 22:51:15 »
Vem ten křáp a vrať ho tam, kde jsi ho vzal.  ::)

« Odpověď #18 kdy: 08. 12. 2018, 23:00:05 »
Vem ten křáp a vrať ho tam, kde jsi ho vzal.  ::)

Ted, kdyz uz jsem ten disk rozchodil, tak uz ho vracet nebudu :). Navic nevim , jestli by me uznali zaruku, kdyz uz jsem ho preformatoval.

xxxxx

« Odpověď #19 kdy: 08. 12. 2018, 23:01:46 »
Očividně si tam seagate do fw nacpal něco navíc, asi na kontrolu práv. Asi pro NTFS.

Pokud má disk běhat (externě) i na více systémech křížově a pokud není zájem ho vrátit/vyměnit, tak bych se pokusil FAT32. Ten by mohl být podporovaný fw a mohl být přístupný ze všech systémů. Jen pozor na limit 4GB na soubor (např. velké .iso by tem nešly)

Pokud by měl disk běhat hlavně na non-windows (linux, bsd-like, ...), či pojmoput i fobory větší neř 4GB, silně doporučuji vyměnit.

reklama

« Odpověď #20 kdy: 08. 12. 2018, 23:14:51 »
Očividně si tam seagate do fw nacpal něco navíc, asi na kontrolu práv. Asi pro NTFS.

Pokud má disk běhat (externě) i na více systémech křížově a pokud není zájem ho vrátit/vyměnit, tak bych se pokusil FAT32. Ten by mohl být podporovaný fw a mohl být přístupný ze všech systémů. Jen pozor na limit 4GB na soubor (např. velké .iso by tem nešly)

Pokud by měl disk běhat hlavně na non-windows (linux, bsd-like, ...), či pojmoput i fobory větší neř 4GB, silně doporučuji vyměnit.

diky za odpoved.

Co znamena to fw? Me taky prijde, ze tam je nekde nacpany jeste neco, protoze ani fdiskem jsem to nesmazal.
A taky proto to ma problem s ext4. Jeste to budu chvili testovat a potom se rozhodnu, co s tim dal. Ten disk mam pro ukladani filmu a hudby. Ty 4GB na soubor by me tak mohli u nekterych filmu vadit.
« Poslední změna: 08. 12. 2018, 23:17:39 od sysel73 »

xxxxx

« Odpověď #21 kdy: 09. 12. 2018, 00:07:53 »
fw - firmware

Tedy, že seagate tam má ještě nějakou logiku navíc, aktivní. Přestože mass storage by mělo vše nechat na OS (a dělat jen "bridge" USB <-> hw disk). Kdo ví, zda to vůbec je přístup mass storage.

Neviditelný

« Odpověď #22 kdy: 09. 12. 2018, 01:06:28 »
Externí disky Seagate mají rozbitý firmware a v jádře je na to zvláštní hack, aby fungovaly. Tvůj disk už je možná opravený a naopak nefunguje správně s těmi hacky (https://www.smartmontools.org/ticket/971). Zkus v /etc/modprobe.d/ vytvořit soubor seagate_ext_drive.conf s následujícím obsahem:

Kód: [Vybrat]
options usb_storage quirks=0bc2:231a

restartovat a připojit disk.

Kit

« Odpověď #23 kdy: 09. 12. 2018, 04:45:16 »
V případě potíží přepíši první stopu disku nulama a vytvořím MBR znovu. Obvykle to pomůže.

k3dAR

• 1 102
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 09. 12. 2018, 18:37:08 »
A reklamovat to bude s tím, že na Widlích to chodí bez problému, ale v Linuxu nechodí...
Pokud by to opravdu bylo smecko co vyzaduje nestandardni ovladac misto massstorage tak ano.
Pokud jsem dobře četl datasheet, tak přímo píší, že podpora je pro win (7-10). A nic dalšího neuvádí. Takže, z tohoto důvodu by reklamace (že v linux nefunguje) neprošla. Ale někdy bývá prodejce ochotný udělat výměnu za jiný typ/firmu.
To ze vyrobce u USB massstorage zarizeni neuvede Linux je caste, ale to ze by prodaval smecko co neni massstorage jiz ne, ten disk si klidne muze chtit nekdo koupit k televizi, konzoli, rpi... a uz od pocatku stoleni je pravidlo ze USB externi disk JE proste massstorage...
Dalsi vec, pokud u prodejce vyjmenovana podpora OS nebyla v popisu produktu...

k3dAR

• 1 102
    • Zobrazit profil
« Odpověď #25 kdy: 09. 12. 2018, 18:38:23 »
Ted, kdyz uz jsem ten disk rozchodil, tak uz ho vracet nebudu :). Navic nevim , jestli by me uznali zaruku, kdyz uz jsem ho preformatoval.
OMG, na zaruku samozrejme NEMA vliv jestli jsi ho preformatoval, teda pokud k tomu nepouzijes kladivo...

« Odpověď #26 kdy: 09. 12. 2018, 20:49:39 »
OMG, na zaruku samozrejme NEMA vliv jestli jsi ho preformatoval, teda pokud k tomu nepouzijes kladivo...

No ja uz jsem hlavne prosvihnul tech 14 dni v Alze.
Kladivo jsem zatim nepouzil, ale po tech dvou dnech , co se s tim se.ru , uz me to napadlo ze na to vezmu kladivo :).

« Odpověď #27 kdy: 09. 12. 2018, 20:54:09 »
Externí disky Seagate mají rozbitý firmware a v jádře je na to zvláštní hack, aby fungovaly. Tvůj disk už je možná opravený a naopak nefunguje správně s těmi hacky (https://www.smartmontools.org/ticket/971). Zkus v /etc/modprobe.d/ vytvořit soubor seagate_ext_drive.conf s následujícím obsahem:

options usb_storage quirks=0bc2:231a

restartovat a připojit disk.

Tohle nepomohlo, ten navod z toho odkazu jsem zatim nezkoumal, podivam se na to.

« Odpověď #28 kdy: 09. 12. 2018, 20:56:14 »
V případě potíží přepíši první stopu disku nulama a vytvořím MBR znovu. Obvykle to pomůže.

S timto zkusenost nemam, muzes mi prosim napsat, jak se toto provadi? Je na to v terminalu nejaky prikaz?

k3dAR

• 1 102
    • Zobrazit profil
« Odpověď #29 kdy: 09. 12. 2018, 21:12:29 »
S timto zkusenost nemam, muzes mi prosim napsat, jak se toto provadi? Je na to v terminalu nejaky prikaz?
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=1M count=10
sudo parted /dev/sdX mklabel msdos
sudo parted /dev/sdX mkpart primary 0% 100%

Misto sdX dosad zarizeni TVEHO disku, POZOR kdyz das spatne smazes jinej disk a na nic se (dd) NEPTA....

Overit kterej disk muzes po pripojeni z dmesg, nebo lsblk, nebo "parted /dev/sdX print"

reklama