Write once, read many storage

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #30 kdy: 08. 12. 2018, 09:38:44 »
Předpokládám, že u toho chráněného úložiště bude požadavek na to, aby to bylo chráněné před zásahem uživatele, ne před zásahem dodavatele toho řešení. Přesné podmínky stanoví až Finanční ředitelství, teprve pak to bude jasné – je možné, že to popíšou obecně jenom podle toho, co to má splňovat, a nebo byli lobbisté úspěšní a bude to obecný popis jedné konkrétní technologie. To tady ale nevyřešíme. Mimochodem, doufám, že účinnost od 1. 1. 2019 se vztahuje jenom k tomu, že má finančák zveřejnit tu specifikaci, ale že účinnost toho zbytku je minimálně od 1. 1. 2020…

Pokud ty požadavky budou popsané obecně, a jde jen o to uchovávat ty samé údaje, jako se tisknou na účtenku, měl by tomu podle mne blockchain vyhovět. Na účtenku stejně musíte tisknout datum a čas a pokládají se za dostatečně věrohodné, takže by mělo stačit ten samý čas přidávat i k těm podepisovaným blokům.


M.

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #31 kdy: 08. 12. 2018, 10:39:07 »
Jedna z možností, ale nevím, zda to pro pokladny bude cenově úplně OK, dneska se toto používá i v Česku u některých subjektů, kde je to nařízeno pro prokazování historie: http://greentec-usa.com/?page_id=244
Podobných existují víc, ale tohle by asi vycházelo nejlevněji, protože to nabízí už jako jednodiskové integrované řešení. Funkčnost i s nromálních blokovým FS, jen to chtělo vhodně nastavené parametry a pro některý byl nějaký patch/driver.

Medo

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #32 kdy: 08. 12. 2018, 16:48:33 »
Předpokládám, že u toho chráněného úložiště bude požadavek na to, aby to bylo chráněné před zásahem uživatele, ne před zásahem dodavatele toho řešení.
Hehe, bingo. Neverim, ze dodavatel nedokaze na prislusny popud zakaznika to neobist, a poriesit to k jeho spokojnosti.
Preto nejaka Sandisk SD karta je podla mna viacej doveryhodnym riesim, ako nejaky proprietarny bastel od lobistu.
(nikto rozumny nebude verit, ze ma k tomu Sandisk pustil na urovni fw :-)

 
Mimochodem, doufám, že účinnost od 1. 1. 2019 se vztahuje jenom k tomu, že má finančák zveřejnit tu specifikaci, ale že účinnost toho zbytku je minimálně od 1. 1. 2020…
Restauracie, kaviarne 1.4., zvysok SK 1.7. 2019:-)

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #33 kdy: 08. 12. 2018, 18:12:44 »
Restauracie, kaviarne 1.4., zvysok SK 1.7. 2019:-)
Vidím, že jste na tom stejně, jako v ČR. Že by měl být nějaký čas na analýzu, vývoj, testování a nasazení? Proč? My přece v parlamentu zvedneme ruku a tím je to hotové, nic dalšího už není potřeba, ne?

tak

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #34 kdy: 08. 12. 2018, 20:40:06 »
nikto rozumny nebude verit, ze ma k tomu Sandisk pustil na urovni fw
pamatuju super talk z CCC, The Exploration and Exploitation of an SD Memory Card, bunnie & xobs, 2013: http://bunniefoo.com/bunnie/sdcard-30c3-pub.pdf



Ondro

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #35 kdy: 09. 12. 2018, 15:40:22 »
To medo:

Ako som cital zakon a aj info zo stranky financneho riaditelstva, tak ziadne WORM zariadenie nebudes potrebovat.
V reale to vidim na frasku, lebo ak by chceli nieco naozaj nepriestrelne, tak by to bolo drahe a vylucovalo by to pouzitie mobilov alebo tabletov, ktore fin. sprava uvadza ako pouzitelne zariadenia a aj vyhodu noveho zakona.
Pise sa tam, ze to ulozisko moze byt aj centralne pre viacero pokladnic.  Takze vykasli sa na WORM.
Citujem y jednej odpovede fin. spravy "V pripade konstrukcie zariadenia podnikatelom vo vlastnej rezii suma nakladov zacina na urovni 10 Eur".
Z toho mi vychadza, že mysleli bezne datove media ako SD karty alebo USB kluce a utvrdzuje ma v tom, ze to nebude mat nic spolocne s WORM a bude to komedia ako vzdy.
Podla mna ti nic nezostava len cakat na fin. spravu, lebo z toho nieje jasne, co to presne mat byt a co to ma vsetko zvladat.

Medo

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #36 kdy: 09. 12. 2018, 19:51:14 »
Zatial mi to tiez vychadza na USb alebo skor SD karty, nakolko priamo na ne je predpriprava v existujucich fiskaloch.
Kapacita mozno bude dostatocna, uvidi sa, kolko akeho bordelu generuje ten ktory pokladnicny soft, kedze chcu uchovavat komplet vznik pokladnicneho dokladu, co nie je zase zanedbatelny objem dat.

Akurat nalepkami na vstupnom srobiku (do fiskalu) z toho zase spravia stary stav, s tym rozdielom, ze uz plomby nebudu od danovakov, ale od servisnej organizacie. Tu ale podla mna vznika priestor na manipulaciu, kedze uz plomby nebudu mat pana a nebudu centralne evidovane. (ja ako servisna organizacia si samozrejme natlacim a opetovne prelepim co potrebujem).
Idem sa povrtat v idei blockchainov alebo podpisovania klucom ako bolo naznacene skor, to sa mi paci, je to dost neprestrelne a relativne ciste riesenie.

Ondro

Re:Write once, read many storage
« Odpověď #37 kdy: 09. 12. 2018, 22:13:57 »
To podla mna nema suvis s nicim, co tu bolo doteraz. Nejaky "expert" to vymyslel a bude to take riesenie aby bol vlk nazraty aj koza cela.
Cakam nieco, co sa len bude tvarit, ze je zabezpecene.
Fiskalne tlaciarne skoncia a snimi aj vela malych pokladnic, ktore budu nepripojitelne na internet.
Plomby boli fraska a totalna zbytocnost, ktora len zvysovala byrokraciu. Miloval som vykazy raz rocne pre danovakov. Hovadina. My sme pred tym nic nelepili, bolo to zbytocne.
Cele je to blbost, lebo velke firmy "kradli" cez optimalizaciu uctovnictva a dani a mali zase tak, ze nevydavali blocky. Toto neporiesi ziadna registracna pokaldnica. Velke firmy budu rovnako optimalizovat a maly nadalej nebudu vydavat blocky.
Vytaz bude len firma, ktora doda a bude spravovat eKasu(o tom je cely ten zakon podla mna je. Uliat peniaze zo statu cez spravnu firmu) a popri nich zarobia aj vyrobcovia pokladnic. Osobne by som zrusil povinnost mat registracnu pokladnicu, lebo je to zbytocnost. Registracna pokladnica ma byt pomocka pre obchodnika, nie nastroj na kontrolu. Na to ma stat ine, lepsie paky.

Fin. sprava netusi, co je blockchain a comu nerozumeju, to ti nezcertifikuju. Neckaj nic take zlozite, to ulozisko bude len nieco, co niekomu ucelovo vyhovuje, realne je to nepotrebna vec. Ked sa nad tym zamyslis, tak nieje ziaden dovod preco takto zabezpecene uchovavat data o predajoch. Mozno je to len preto aby to ztazilo prichod novycm hracom na trh. Obmedzenie liberaliziacie trhu.
Ktovie, som zvedavy.